Аналіз оди Державіна «Ключ»

Ода «Ключ» була написана в 1779 році. У 70-ті роки Державін Р. служив, був кабінет-секретарем при Катерині II, за таких обставин він став свідком несправедливості, беззаконня, джерелом якого були вищі верстви суспільства. Можливо, саме це підштовхнуло поета до думки, що гикати чистоту і правду можна лише серед природи. Твір «Ключ» займає особливе місце в російській літературі, адже це перший вірш, в якому природа виступає як самостійна духовна і естетична цінність.

Тема оди «Ключ» Р. Державіна – оспівування краси джерела. Автор показує, який чарівний і чистий ключ, незалежно від часу доби, стверджує, що щастя можна відчути «скуштувавши води» чистого струмка. Також у творі проглядається ідея істинно прекрасної поезії.

Центральні образи твору – ключ, поет (він же ліричний герой). На початку твору автор малює ідилічну картину: над «гучним, прозорим» гірським джерелом сидить людина, захоплюючись красою ключа. Далі ми дізнаємося, що ліричний герой – поет. Він говорить зі струмком, як з людиною, розкриваючи секрет його принади: «Ти чистий і восхищаешь погляди, // Ти швидкий — і утешаешь слух». Відразу видно, що ліричний герой не перший раз приходить до джерела, але кожен раз йому хочеться повертатися, адже сюди «прагне дух». Поет вірить, що якщо напитися води з цього джерела, думка його твори буде подібна до чистої струмені джерела. Гірський ключ порівнюється з міфологічним Кастальским ключем, для цього в текст твору вводиться алюзія: «Поїв водою ти віршування».

Як кольорові фотографії в альбомі перед поглядом читача постають картини природи в різний час доби. В центрі кожного пейзажу – струмок, що переливається, як чудовий кристал. Він є дзеркалом для матінки-природи, у нього милується і гора, і зоря, і дуброва. Навіть вночі, коли вся природа відпочиває, струмок «живе», виблискує, шугаючи. Державіну недостатньо пейзажних замальовок, щоб висловити своє захоплення ключем, і він звертається до античної міфології, кажучи, що вода його «Парнасским увінчаний лавром». Він вірить, що про «честі» джерела дізнаються «всі гради», адже він поїв «творця безсмертної Россиады».

Вірш «Ключ» відрізняється багатством художніх засобів, серед яких переважають епітети та метафори. За допомогою епітетів автор розфарбовує природу і відображає всі принади струмка. Метафори – основний інструмент донесення ідеї твору, крім того, вони служать для пожвавлення природи. Також у творі чимало риторичних звертань, з допомогою них автор висловлює свої теплі почуття до струмка.

Композиція оди «Ключ» не відповідає канонам класицизму. Твір складається з 10 строф по 5 рядків в кожній. Рима перехресна, останній рядок не римується. Вірш написаний четырехстопным ямбом з пиррихием. Ритм оди такий же стрімкий, як і сам струмок, чому сприяє не тільки віршований розмір, але і наявність окличних речень, які, як гірські камені, перешкоджають плавному перебігу.

В оді «Ключ» Державін Р. зумів відобразити красу не тільки гірського джерела, але і природи загалом, а також показати, що справжня поезія повинна бути такою ж чистою, як струмок.