Аналіз «Повісті тимчасових років»

Історія створення, будь якої держави завжди мала величезне значення. Так і «Повість временних літ», це не що інше, як справжнє і поетапне відтворення тої історії «земель руських», які повинні бути відомі кожній людині, яка проживає на даній території.

Перші записи в «Повісті тимчасових років» ведуться про трьох синів Ноя. Як ними, через жеребкування були поділені всі країни. Як, а головне, через що Бог змішав всі народи і розкидав їх по всьому світу. Це була вимушена міра, адже людство з самого першого моменту появи на землі, виявляло егоїзм, агресію і жорстокість не тільки по відношенню до навколишнього середовища, але і по відношенню один до одного. Звідси починалися війни, заздрість, злість і жорстокість.

Повість створена в першу чергу для того, щоб нагадувати всім, хто живе на землі про те, що не все залежить від людини, і що є вища сила, здатна як надати допомогу, так і покарати.

В оповіді задіяні не тільки легенди, міфи та притчі, але і використано частину справжньої історії. Все це тісно пов’язане між собою і переплетено в єдиній композиції. Проте не можна однозначно сказати, що «Повість временних літ» творіння однієї людини. Ні, швидше за все, це всього лише переписані історичні моменти, які протягом усього часу створення Русі записувалися ченцями.

«Повість временних літ» – це якесь історичне роздум дюжини письменників, в якому не завжди є місце логіці. Видно, що деякі моменти «буття» були в одному випадку доповнені, в іншому – повністю змінено. Поява багатьох історичних фактів, супроводжується і буквально «обростає» притчами і міфами, які й донині розповідають батьки своїм дітям. Так, наприклад князя Олега, якого народ прозвав Віщим, було озвучено волхвами пророцтво. В пророцтві говорилося про його погибелі, яку принесе власний кінь. Князь повірив у це і назавжди відправив коня в окрему стайню. Олег ніколи більше не сів верхи на нього.

І все ж князь помер саме з-за коня. Коли він прийшов після загибелі тварини, подивитися на його останки, з черепа вороного вилізла змія. Її отруйний укус і став причиною смерті Віщого Олега.

«Повість временних літ» збережена і записана для нащадків. Вона, як привіт з минулого в сучасне і часом абсурдне майбутнє. Мета авторів полягала не тільки в тому, щоб просто донести справжню історію, але і змусити читача розмірковувати, робити висновки і не повторювати помилки минулих часів.

Повість несе в собі мудрість і цілісність народу, нагадує, що корінь у всіх один, і підштовхує до згуртування. Тільки об’єднавшись разом, слов’яни зможуть вижити.

А поки триває розділ слов’янських земель і війни, поки брат вбиває брата, ні в одній з країн не буде до кінця спокійно і безпечно. Історія про це постійно нагадує, але поки без результату.

І все ж залишається надія на те, що нащадки все-таки зможуть приборкати гординю і настане довгоочікуваний мир у всьому світі. Саме до цього «Повість временних літ» і підштовхує читачів.