Жанрова своєрідність роману Замятіна «Ми»

Жанр роману радянського письменника Євгена Замятіна «Ми» – антиутопія. Такі твори видавалися у відповідь на утопії, що оповідають про загальне щастя, побудованому на рационалистическом початку. Утопісти були впевнені в тому, що в основі всього лежить людський розум, і, грунтуючись на ньому, можна досягти всього задуманого. Творці ж антиутопій не могли з цим погодитися, вважаючи, що логіка без почуттів і душі – шлях у безодню.

Риси роману-утопії, створеного Євгеном Замятіним, схожі на ті твори, що випускалися до нього. Як правило, описується щасливу державу і суспільство, ізольоване ото вся і всіх. Ті, хто не підкоряються суворим порядків і регламентом, виганяють. Антиутопія – твір, заснований на конфлікті особистості і жорсткої диктаторської системи.

І роман Замятіна пропонує чітке слідування канонам. Ми бачимо Єдину Державу, яке виникло після війни, що тривала 200 років. В основу свого існування воно поклало найточнішу з наук – математику. Щоб виключити таке почуття, як заздрість, людей повністю зрівняли, позбавили імен, дали порядкові номери, одягли в однакові одягу – уніформу.

Щоб вирішити потреба в їжі, винайшли новий вид продукту – нафтову їжу. Вона просто насичує організм, нею не можна насолоджуватися, не переїсти.

Житло громадян Держави прозоре, вони завжди на виду. Любити тут можна, але тільки згідно з розкладом і виданими талонами. У цей час дозволяється опустити штори.

У такому суспільстві немає сім’ї, так як немає душі і близькості на основі неї. Люди ходять на роботу, але не отримують за неї заробітної плати. Хоча всі без винятку мають потребу в роботі. Вона дається на рівні інстинкту. Тому тяжке покарання – відлучення від виконання своїх обов’язків. Виходить, що розуму і логіці підпорядковано все навколо. Як би дивно це не звучало, але сосчитано навіть кількість жевков їжі під час її прийому.

Що ж об’єднує цих громадян? Будівництво Інтеграла, корабля, на якому можна завоювати весь Всесвіт. Ось він тоталітарний лад як є, у всій своїй красі: закритий і в той же час прагне завойовувати і підкоряти.

Центральною темою роману стає трагедія оповідача, головного героя. Він виходить з-під влади Держави, але не отримує довгоочікуваної свободи. Тепер він стає одним з тих, хто захищає закони революціонерів і робить все так, як скаже його кохана. Він так і не стає одиницею, індивідуальність та особистість. А пішовши на операцію, перестає взагалі щось відчувати. Тепер він зовсім не живий.

Фінал роману не позбавлений суперечностей, втім, як і інші твори цього жанру. З одного боку, бунтівники будуть переможені, з іншого ж – держава, що позбавляє людей фантазії, буде не здатна йти вперед і в звичайно підсумку знищиться. Роман-антиутопія «Ми» – попередження про небезпеку.