Аналіз вірша Маяковського «Ювілейне»

На 125 річницю народження А. С. Пушкіна, Ст. Маяковський створює віршовану роботу «Ювілейне», в тексті якої він намагається висловити думку про те, що російська поезія має свої особливості і вона не настільки погана, як намагалися описати її футуристи.

Творча робота була написана у формі звернення. Автор з Пушкіним, він ніби ставить і себе, і його поруч, прирівнюючи їх персони. Він пише про те, що Пушкін дійсно володів унікальним творчим даром і подарував російській літературі масу прекрасних, фундаментальних робіт.

Вірш починається зі звернення Маяковського до Пушкіна, до його пам’ятника. Він знімає його до встановленого місця і зовсім не для того, щоб поглумитися. Просто автор хоче поговорити з ним відверто, душа в душу. Маяковський зауважує, що у них попереду вічність, що можна поговорити годинку – інший. Це говорить про те, що поет свідомо відносить себе до числа класиків поезії.

Маяковський в досить прихованій формі намагається вибачитися перед генієм літератури за той маніфест, який був створений вже після його смерті. Він зізнається, що звільнив свою душу від ідейності і від плакатів. В душі Маяковський обурюється від тих віршованих робіт, які написані в звичайному, щоденному стилі. Він стверджує, що їм зовсім не місце в числі революційних робіт. Автор строго і різко критикує Єсеніна, але, при цьому захоплюється Некрасовим. Хоча, по суті, їх роботи дуже схожі.

До персони самого Пушкіна поет ставиться з величезною повагою. Він шкодує, що вони не жили в один час. Також, Маяковський говорить про те, що віршовані роботи і літературна діяльність можуть досить серйозно впливати на навколишню дійсність. Тому, поезія повинна видаватися з користю, з нуждою.

У своїх зверненнях до Пушкіну, Маяковський говорить про те, що і сам він не вічний, що скоро поруч будуть пам’ятники стоять. І при цьому, поет пише, що, на його думку, потрібно шанувати ще живих людей, а не згадувати про них тільки після смерті. Остання фраза віршованій роботи ще раз натякає на те, що поезія повинна бути актуальною і своєчасною.