Гранатовий браслет – короткий аналіз твору: хто написав і про що, жанр та особливості композиції

А. В. Купрін у своїх творах часто піднімає тему справжньої любові. У своєму оповіданні «Гранатовий браслет», написаному в 1911 році, він зачіпає її безмежність і значущість у житті людини. Однак найчастіше це яскраве почуття виявляється без відповіді. І сила такої любові здатна знищити того, хто її відчуває.

Напрямок та жанр твору

Купрін, будучи справжнім літературним художником, полюбляв відображати в своїх роботах реальне життя. Він був тим, хто написав багато оповідання і повісті, засновані на реальних подіях. «Гранатовий браслет» не став винятком. «Гранатовий браслет» жанр – оповідання, написаний в дусі реалізму.

У його основу лягло пригода, приключившееся з дружиною одного з російських губернаторів. У неї безмовно і був пристрасно закоханий телеграфний чиновник, послав їй як-то раз ланцюжок з невеликим кулоном.

Якщо для людей з реального світу цей випадок був рівносильний анекдоту, то для куприновских персонажів аналогічна історія перетворюється у велику трагедію.

Жанр твору «Гранатовий браслет» не може бути повістю, через недостатньо великої кількості дійових осіб і однієї сюжетної лінії. Якщо говорити про особливості композиції, то варто виділити безліч дрібних деталей, які по мірі повільного розвитку подій натякають на катастрофу в кінці твору. Неуважному читачеві може здатися, що текст добряче наповнений подробицями. Однак саме вони допомагають автору створити цілісну картину. «Гранатовий браслет», композиція якого також обрамлена вставками про кохання, завершується сценою, що пояснює значення епіграфа: «L. van Beethoven. 2 Son. (op. 2, № 2). Largo Appassionato»

Тема любові, в тій чи іншій іпостасі, прошиває червоною ниткою весь твір.

Увага! У цьому шедеврі немає нічого недомовленості. Завдяки вмілим художнім описами перед очима читачів вимальовуються реалістичні образи, правдоподібності яких ніхто не стане сумніватися. Природні, прості люди з звичайними бажаннями і потребами викликають непідробний інтерес у читачів.

Система образів

У творі Купріна не так багато героїв. Кожному з них автор дає докладний портрет. Зовнішність персонажів відкриває те, що коїться в душі кожного з них. Опис героїв «Гранатового браслета», їх спогади займають більшу частину в тексті.

Віра Шеїна

Ця жінка, що володіє царственим спокоєм, є центральною фігурою розповіді. Саме на її іменинах відбувається подія, що назавжди змінило її життя – вона отримує в подарунок гранатовий браслет, який дає своєму власнику дар передбачення.

Важливо! Переворот у свідомості героїні виникає, коли вона слухає сонату Бетховена, заповідану їй Желтковым. Розчиняючись в музиці, вона пробуджується до життя, до пристрастей. Однак її почуття важко, і навіть неможливо, зрозуміти оточуючим.

Георгій Жовтків

Єдина радість життя дрібного чиновника – це можливість любити на відстані Віру Миколаївну. Однак герой «Гранатового браслета» не витримує своєї всепоглинаючої любові. Саме вона підносить персонажа над іншими людьми з їх низинними, і навіть нікчемними, почуттями й бажаннями.

Завдяки своєму дару високої любові Георгій Степанович зміг випробувати величезне щастя. Своє життя він заповів однієї лише Віри. Помираючи, він не тримав на неї зла, а продовжував любити, плекаючи її образ у своєму серці, про що свідчать сказані по відношенню до неї слова: «Так святиться ім’я твоє!».

Основна думка

Якщо уважно поглянути на творчість Купріна, то можна побачити цілий ряд новел, що відображають його пошук ідеалу кохання. До них можна віднести:

  • «Суламіф»;
  • «На роз’їзді»;
  • «Оленка».

Завершальний цей любовний цикл, «Гранатовий браслет» показав, на жаль, не те глибоке почуття, яке шукав і хотів би повною мірою відобразити письменник. Однак по своїй силі болісна нерозділене кохання Желткова абсолютно не поступається, а навпаки, перевершує відносини і почуття інших героїв. Протиставляється його жарким і пристрасним емоціям в оповіданні той спокій, який панує між подружжям Шеиными. Автор підкреслює, що між ними залишилася лише добра дружба, а душевний полум’я давно згасла.

Розбурхати спокійною стан Віри належить Желткову. Він не викликає у жінки відповідних почуттів, але пробуджує в неї хвилювання. Якщо протягом всієї книги вони виражалися в якості передчуттів, то в кінці її душі вирують явні протиріччя.

Почуття небезпеки у Шеиной виникає вже тоді, коли вона вперше бачить надісланий їй подарунок і лист від таємного шанувальника. Вона мимоволі порівнює скромний золотий браслет, прикрашений п’ятьма яскраво-червоними гранатами, з кров’ю. Це є одним з ключових символом, що ознаменували майбутнє самогубство нещасного закоханого.

Автор зізнавався, що нічого більш чуйного і тонкого він ще не писав. І аналіз твору «Гранатовий браслет» служить підтвердженням цього. Гіркота оповідання посилює осінній пейзаж, атмосфера прощання з літніми дачами, холодні і прозорі дні. Благородство душі Желткова оцінив навіть чоловік Віри, він дозволив телеграфисту написати їй останній лист. У ньому кожна строчка – це поема про кохання, справжня ода.

П’єса Олександра Островського Безприданниця: короткий зміст по главам

Сильним епізодом оповідання можна вважати сцену, де зустрічаються головні герої, чиї долі так раптово переплелися і змінилися. Жива Віра дивилася на умиротворене обличчя покійника і думала про своє душевному потрясінні. Численні афоризми, які часто використовуються в мовленні, наповнюють цей невеликий за обсягом твір. Які ж цитати викликають тремтіння у читачів:

  • «Я безмежно вдячний Вам тільки за те, що Ви існуєте. Я перевіряв себе – це не хвороба, не маніакальна ідея – це любов, що Богу було завгодно і за що мене винагородити».
  • «В цю секунду вона зрозуміла, що та любов, про яку мріє кожна жінка, пройшла повз неї».
  • «Не лізь на смерть, поки тебе не покличуть».

Гранатовий БРАСЛЕТ. Олександр Купрін

Гранатовий браслет.А.І.Купрін (аналіз)

Висновок

Нерозділене пристрасть Желткова не пройшла безслідно для головної героїні. Символ вічної любові – гранатовий браслет – перевернув її життя. Купрін, завжди благословляє це почуття, висловив у своєму оповіданні всю силу цього незрозумілого тяжіння.