Які причини загибелі Мотрони? (за оповіданням Солженіцина «Матрьонін двір»)

Олександр Солженіцин писав тільки про те, що сам відчув і зрозумів. Ідея відомого оповідання «Матрьонін двір» з’явилася під час проживання письменника в села у якоїсь Мотрони, яка й стала прототипом головної героїні. Ось тільки художній образ вийшов більш трагічним. Таким чином, письменник втілив свою ідею розповіді, загостривши увагу на проблемах сучасного йому суспільства.

У долі Мотрі було багато трагічних моментів: розлука з коханим, звістка про зникнення чоловіка, втрата всіх дітей. Але така доля була поширеною у воєнні та післявоєнні часи. Вся країна переживала подібні трагічні моменти.

Особиста трагедія в житті головної героїні з’являється після її згоди віддати Кірі світлицю. Незважаючи на те, що відокремлювати світлицю від будинку було небезпечним, жінка це робить, адже її любов до Кірі і почуття провини перед колишнім коханим Фаддеем були важливіші. В результаті такого самовідданого поведінки Мотря стає жертвою жадібності і жорстокості оточуючих.

Автор натякає, що в трагічну долю героїні винні не лише її близькі люди і сусіди, але і державна система післявоєнного часу. Турботи з боку держави простий народ не відчував. Селяни навіть не мали паспортів, що нагадувало про їх безправності. Багатьом не платили зарплату і пенсію. З розповіді ми знаємо, що Мотря ледь виживала, адже їй так і не нарахували пенсію. І коли вона, через багато років, досягла її, їй заздрила вся село.

Люди тяжко працювали в колгоспі заради ідеалізованого загального блага, тоді як їхні особисті інтереси не враховувалися. Не дозволено було користуватися тракторами для приватних перевезень навіть робочим колгоспу. Це штовхало людей на хитрість, і деякі потай користувалися технікою. Але рідко таємне призводить до щасливого кінця.

Так Тадей домовляється з водієм, який таємно бере колгоспний трактор, щоб перевезти світлицю. Але людина, який погодився порушити закон, виявився, звичайно ж, неблагополучним. Він виїхав уночі, та ще й п’яним, що призводить до трагедії на залізниці. Мотря, яка допомагала перевозити свою світлицю, виявляється замкнутою між саньми і п’яним трактористом – і в результаті її збиває поїзд. Ця була фатальна випадковість, яку підсвідомо передбачала героїня. Вона завжди дуже боялася поїздів.

Причини трагічного кінця Мотрони різні. По-перше, в якійсь мірі вона сама винна, адже її самовідданість, поступливість дозволяють іншим користуватися її добротою. По-друге, її оточення, яке не розуміло жінку, а тільки користувалося її безкорисливістю і наївністю. По-третє, бюрократична система, яка не враховувала інтересів простого народу. Все це призвело до того, що остання праведниця в селі має таку трагічну долю.