Які способи зображення внутрішнього світу людини в романі «Герой нашого часу»?

У своєму романі «Герой нашого часу» Лермонтов зображує внутрішній світ головної дійової особи – Григорія Олександровича Печоріна, через записи в щоденнику. Адже тільки вони проливають світло на його внутрішнє «зміст», змушують замислитися про те, як оманливе може бути перша думка про людину.

Адже до того моменту, поки читач знайомиться з «вмістом» його внутрішнього світу, перед ним виникає образ бездушного і егоїстичного людини. Адже після історії в горах Кавказу, пов’язаної з княжною Бэлой, Печорину немає виправдання. І хоча, молодий чоловік вимагає від Максим Максимыча співчуття до себе, а не до дівчини, читач його швидше продовжує засуджувати, ніж відчувати до нього жалість.

Як виявляється, всі негативні думки у бік героя були марні. Він все-таки здатна на піднесені почуття. Проблема в тому, що Печорін не готовий приносити себе в жертву, як це робить, наприклад Віра. Адже заради молодої людини, вона у свій час пішла на багато чого, і в першу чергу, змирилася з його характером. Жінка приймає свого коханця саме таким, який він є. Він пристрасний, бажаний, красивий, користується успіхом у протилежної статі, але до кінця не визначився в житті. І саме особисті записи і розкривають його «природу».

Щоденник пояснює, чому саме вистрілив Печорін в Грушницкого. Адже молода людина, призначивши дуель, зовсім не хотів нікого вбивати. Більш того, метою його стає лише повернути собі чесне ім’я, і виставити Грушницкого обманщиком. Інакше, тінь аморальної поведінки лягала не тільки на нього і на Мері, але і на Віру.

Печорін знав про змову проти нього. Адже напередодні чоловік випадково почув про підготовку помсти. Його хотіли прилюдно принизити, виставивши боягузом і обманщиком.

Коли офіцер наказав секундантові перезарядити мушкет, противники були приголомшені. Вони не очікували такої «зухвалості», як і він, в принципі, не очікував від колишнього товариша такої підлості.

Щоденник повідомляє, що промахнувся Грушницкий, не потребував співчуття і жалості до себе. Він попередив Печоріна про те, що готовий до зустрічі зі смертю, адже його життя не має більше значення. Він любив Мері, а вона була закохана в Печоріна.

Звичайно, чоловік не мав ніякого права вбивати каявшегося противника. Він міг просто піти, як робив це вже неодноразово. Але Печорін зглянувся над Грушницким, і визволив його від подальших поневірянь і мук совісті.

Щоденник не тільки «перевертає» думка про Печоріна, але і примушує замислитися над власним сенсом життя. Читач проживає з героєм найважчі хвилини, а так само час ейфорії, в якому періодично перебував персонаж.

Особисті записи допомагають Печорину поглянути на себе з боку. Адже чоловікові так і не вдалося дізнатися сенс свого приходу на світ Божий. Він приносить людям біду, але страждає від цього не менше. Чоловік ненавидить своє життя, але намагається насолодитися її вдосталь…

Коли Печорін залишає свій щоденник у Максим Максимыча, він як би відмовляється від подальшого пізнання свого внутрішнього «я», і незабаром після цього зустрічає смерть.