Аналіз вірша Заболоцького «Визнання»

Вірш «Визнання» було написано в 1957 р. і увійшов в цикл «Остання любов». Дослідники вважають, що вона присвячена одразу двом жінкам. Цікаво, що молодий Заболоцький ставився до представниць жіночої статі зневажливо, вважаючи, що вони не можуть бути поетами. Погляди змінилися, коли Микола Олексійович зустрів Катерину Кликова. Дружина стала справжньою музою, відчуваючи її любов, поет зміг вижити в ГУЛАГУ і повернутися додому живим.

Сучасники Миколи Олексійовича згадували, що він був трудоголіком, вимагав ідеальної тиші в будинку, коли працював. Якщо неписане правило порушувалося, у будинку назрівав скандал. Катерина не витримала такого «розпорядку» та в 1956 році пішла до іншого. Н. Заболоцький, нарешті, усвідомив, наскільки дорога для нього була дружина, його переживання відбилися в любовній ліриці. Незабаром у 54-річного Миколи Олексійовича закрутився роман з Наталією Роскиной, жінкою, молодшою за нього на 26 років. Вона була схожа на Е. Кликова в молодому віці. Через деякий час Наталя зникла з життя поета, а Катерина повернулася, але удвох їм судилося прожити всього кілька місяців. Заболоцький так і не зміг визначитися, яку жінку він любить більше.

Автор створює незвичайний образ коханої жінки, колись обвенчанной з вітром. Він звертає увагу, на тонку натуру коханої, яку не можна назвати ні весела, ні сумна. Поетові здається, що вона зійшла з неба, і тепер нагадує божевільну зірку. Він мріє, як обійме коліна коханої і обпалить її гіркими сльозами. Тільки так він зможе передати їй, як страждав в розлуці. Жінку поет називає «гіркої милою», натякаючи на її зраду.

Портрет героїні створюється з окремих штрихів: «важкі очі», чорні східні брови, напівголі руки. На зовнішності його увагу затримується зовсім ненадовго. Воно швидко переключається на стан красуні. Чоловікові здається, що жінка роняє сльози, але потім він починає в цьому сумніватися. Сльози символізують розкаяння, тому саме цією деталлю закінчується вірш. Таким прийомом Микола Олексійович натякає, що намагається розгадати, чи є в душі коханої жаль про вчинене.

У вірші «Визнання» Н. Заболоцький використовує основні стежки: метафори («з вітром… повінчана», «ти і пісня моя заручні»), епітети («темне небо», «гірка мила»), порівняння («немов у кайдани закута», «немов з темного неба зійшла»). Вони служать для передачі почуттів до незвичайної жінки. Мозаїка художніх засобів створює цілісний образ коханої.

Вірш складається з п’яти катренів з перехресною римою. Віршований розмір – трехстопный анапест. Проста композиція дозволяє поставити на передній план почуття автора і ліричного героя, сприяє розкриттю ідеї.

Сьогодні «Визнання» Н. Заболоцького більше відомо як романс «Зачарована, зачарована», що виконується групою «Санкт-Петербург», А. Малініним та іншими виконавцями.