«Звичайне диво» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1954.

Жанр: п’єса-казка.

Тема: любов і творчість.

Ідея: перетворення сила справжнього почуття.

Проблематика. любов як творча сила.

Основні герої: Господар, Господиня, Ведмідь, Принцеса, Король.

Сюжет. Один чарівник облюбував собі садибу в Карпатах, одружився, став господарювати. Словом, став розсудливим. Він намагається жити як звичайний людини, оскільки любить свою дружину і не бажає її засмучувати, але неспокійна натура чарівника бере своє, і часом статечний Господар садиби порушує спокійний плин повсякденного життя. Зараз якраз такий момент, коли Господиня відчула наближення нових чудес чоловіка. І він ставить її перед фактом, що в будинок скоро нагрянуть незвичайні гості.

Спочатку їх будинок відвідав юнак, який виявився колишнім ведмедем. Сім років він вже живе в людській подобі по милості чарівника. Господиня обурена таким свавіллям: як можна заради власної забави мучити тварину? Вона просить чоловіка повернути юнакові первісний вигляд ведмедя. Чоловік відповів, що таке може статися, якщо його поцілує закохана принцеса.

В цей час стають нові гості. Повз проїжджав Король зі свитою. Король раптом мав бажання заїхати в цю садибу. Вдача Короля непередбачуваний. Позначається важка спадковість: всі предки були підступними нелюдами. А от Принцеса зовсім інша, не успадкувала поганих схильностей з боку батька. Дочка його добра, мила, і навіть він, король, при ній стає м’якше.

В домі з’являється Принцеса, але на порозі відбувається сутичка з Ведмедем. Вони відразу сподобалися один одному. Простота і щирість у спілкуванні були рідкістю для принцеси, і розмова з Ведмедем доводиться їй по душі.

Трубні звуки свідчать про наближення свити. Принцесі не хочеться нікого бачити з її оточення, і вона разом з новим знайомим йде.

В садибу вторгаються придворні на чолі з Міністром-Адміністратором, циніком і негідником. Він залякав всю свиту і підпорядкував своєму впливу Короля. Відразу він почав фліртувати з Господинею, але отримавши відсіч у вигляді відомості про чоловіка-чарівника, негайно відстав з вибаченнями.

Знову в кімнаті з’являються Король з Господарем, до них підходять Принцеса і Ведмідь. У дочки радісний вигляд, і Король здогадується, що причина радості в незнайомому хлопцю. Принцеса являє юнака як свого найкращого друга і хоче поцілувати його. До ведмедя доходить, що ця мила дівчина — принцеса, і він у розпачі кидається геть. Принцеса в повному подиві, вона розгублена, вражена і йде. Поки Король терзає придворних погрозами, вимагаючи ради допомоги Принцесі, вона переодягається в чоловічий одяг, озброюється шпагою, пістолетами і в такому вигляді стає на порозі. Попрощавшись із батьком, Принцеса поскакала верхи на коні.

Далі дія розгортається в трактирі, куди прибув Король зі свитою в пошуках дочки. Принцеса перебуває тут же, але будучи в чоловічому одязі і ставши учнем мисливця, вона невпізнанна. Через деякий час в трактирі оголошується Ведмідь. Відбувається його зустріч з Принцесою, але він її не впізнав. Ведмідь розповідає про новому знайомому про свою втечу від коханої дівчини. “Хлопчина” висміяв закоханого. Зав’язався бій. У битві Ведмідь збив капелюха з зухвалого хлопчиська. Впали волосся покінчили з маскарадом. Ображена Принцеса з усіх сил хоче довести коханому свою байдужість до нього. Ведмідь намір втекти, але хуртовина замела трактир так, що немає з нього виходу.

Після був намір Принцеси вийти заміж за першого зустрічного, а розлютившись Ведмідь зробив пропозицію руки і серця двох підвернувся фрейлінам. Нарешті, закохані розмовляли наодинці. Юнак відкрив Принцесі тайну, у якої була причина його втечі. Принцеса, уражена цим визнанням, видаляється.

Чути весела музика, у розчинених вікнах зеленіє літо, і немає ніякого снігу. Вбігає радісний Господар, але радість померкла: він чекав дива, але воно не відбулося. Обурено він запитує Ведмедя, як смів він відмовитися від поцілунку коханої дівчини, він просто не любив її! Розчарований Господар залишає трактир, і знову будинок оточений снігом.

Засмучений Ведмідь пропонує мисливцеві пристрелити сотого ведмедя. Цей мисливець хвалився, що йому до сотні не вистачає одного вбитого ведмедя. Юнак пояснює йому, що він стане звіром, після того як поцілує Принцесу, яку обов’язково розшукає. Мисливець приймає пропозицію.

Минув рік. Ведмедя ніде немає, чарівник загородив йому всі шляхи до Принцеси. А любов довела дівчину до хвороби, і вже смерть торкнулася її своїм диханням. Вся свита занурена в печаль, за винятком адміністратора, який тільки більше став процвітати.

Коли наступають останні хвилини життя Принцеси і вона прощається з друзями, в саду пролунали кроки. Це Ведмідь. Радість зустрічі, визнання. Принцеса обняла коханого, відбувся фатальний поцілунок. І грянув грім, обрушився морок, а потім все освітилося світлом, і побачили всі, що з Ведмедем нічого не сталося, він не перетворився на звіра. Чарівник радів: ось воно чудо!

Відгук про твір. П’єса Шварца — на всі часи. Вічні питання, чудовий гумор, мова точним. Всю п’єсу можна розтягнути на цитати.