Образ Кирибеевича в поемі Лермонтова «Пісня про царя Івана Васильовича…»

Прочитавши поему М. Ю. Лермонтова «Пісня про царя Івана Васильовича, молодого опричника і удалого купця Калашникова», перед нами з’являється кілька головних героїв. І як це прийнято в більшості літературних творів, головні герої діляться на позитивних і негативних.

Молодого опричника Кирибеевича, улюбленця царя Івана Васильовича можна сміливо віднести до негативним героям. Більш того, його образ викликає ворожість, огида у читача.

Чому ж? Справа в його низьких вчинках і вседозволеності. Будучи молодим і наївним. Кірібеевіч вирішив, що може дозволити собі абсолютно все, адже цар любить його і в будь-яку хвилину захистить.

Опричник закохується в заміжню жінку – Олену Дмитрівну. Він не бере до уваги її сімейне положення, зупиняє на вулиці і починає цілувати, пестити. Звичайно, таке видовище викликає обурення у перехожих і сусідів. Альона Дмитрівна зганьблена, на неї тикають пальцями всі знайомі і сусіди.

Ображена жінка поведывает сумну історію свого чоловіка – купця Калашникова. Він був порядний, чесною і справедливою людиною. Степан Парамонович жив за законами російською, правдиво працював і чудово справлявся з обов’язками сім’янина. Звістка, що повідала йому Адена Дмитрівна, просто шокувало і вразило купця. Була порушена його честь і гідність всієї родини. З цієї причини, Калашников викликає лицемірного і підлого Кирибеевича на бій.

Як веде себе опричник? Самовпевнено, упереджено ставлячись до тієї юрби, яка зібралася в окрузі. Він кланяється тільки царю, показуючи свою невихованість. Кірібеевіч красується оксамитовими нарядами, поводиться наче гордий півень. Однак, насправді, в бою опричник програє. Калашников свідомо вбиває його, не караючи совість за такий вчинок. Зло переможене.

Проте, якою ціною? За такий вчинок цар гнівається на Калашникова і присуджує йому смертну кару.

Звичайно, прочитавши таку історію, читач недолюблює Кирибеевича. Цей герой викликає огиду і неприязнь, за вчинені, брудні і лицемірні вчинки.