Тектонічна структура руської рівнини: до якої приурочена, структура середньоруської височини

Хіба можна порівняти краси російських рівнин з іншими природними і кліматичними зонами? Навіть самі екзотичні країни не можуть похвалитися неосяжної широтою, неозорих горизонтом. Великі поля і неймовірно блакитні небеса можна зустріти тільки на Русі. Це особливості тектонічної структури середньоруської височини.

Економічні можливості

Незважаючи на різноманітність умов, всі ці безкраї простори — знаменитий російський тектонічний щит, особливості рельєфу російської рівнини. Кожен школяр при вивченні карти нашої вітчизни без праці може зробити висновки щодо того, що перераховані землі, області і регіони є практично найбільш населеними на території Російської Федерації.

Розташовані тут промислові центри, великі міста, селища міського типу, районні центри та села по концентрації набагато перевищують аналогічні статистичні дані по іншим регіонам.

Дана ситуація передбачає високу щільність населення, зокрема – з досить високим рівнем професійної підготовки, вищою та середньо-спеціальною освітою, що дозволяє забезпечувати персоналом різні промислові комплекси, розташовані в описуваному районі.

На питання, породи якого віку складають російську рівнинну територію, вчені відповідають, що одні з найдавніших на Землі. Тут же розташовані найбільші геомагнітні аномалії – Курськ, Магнітогорськ, численні потужні поклади корисних копалин, у тому числі золото і алмази, придатних обсягах для промислової розробки.

Багатолика історія

Поверхня рівнини зберігає сліди тисячолітньої історії країни:

 • в глибоку давнину сюди мігрували численні і різноманітні племена угро-фінів, створювали свої міста. Тут були і залишаються нерозгаданими таємниці з’єднання світів – реального і потойбічного;
 • на просторах безкрайньої рівнини відбувалися тривалі війни за панування над землями і грандіозні визвольні рухи за незалежність і скинення гніту феодалів, загарбників і інших узурпаторів;
 • по рівнині, в свій час, спустошливої лавиною прокотилася татаро-монгольська орда і багато народностей, які проживали в найбільш родючих регіонах, опинилися під владою Орди;
 • на початку ХХ століття стала полем грандіозної революційної боротьби за світле майбутнє;
 • комплекси та об’єкти соціалістичного будівництва, масова колективізація, хоч і принесла голод і злидні, енергетичні комплекси, греблі та штучні водойми – все це прикмети діяльності людей на неосяжних просторах.

І в наші дні ці території являють собою невід’ємну економічну складову країни з величезним промисловим потенціалом, кваліфікованими трудовими резервами і ще до кінця не вивченими можливостями видобутку корисних копалин. Це пов’язано з особливостями розташування та геологічної будови.

Трохи географії

Щоб дізнатися, де знаходиться російська рівнина, розглянемо карту. Східно-Європейська рівнина розкинулася на величезних територіях. Більшою площею відрізняється тільки Амазонські джунглі. Орієнтири такі:

 1. Від Балтійського узбережжя до величних стародавніх кряжів Уральських гір.
 2. Напрямок Північ – південь захоплює з одного боку узбережжя морів Білого і Баренцового, до басейну Каспію і Азовського моря — це вихід на береги двох океанів.
 3. Південно-західну територію оточують хребти Центральної Європи й Карпати.
 4. Південно-східну околицю облямовують вершини Карпат.
 5. На Сході кордоном між Європою та Азією є Уральський хребет.

Крім Росії, це територія багатьох інших країн: Латвії, Білорусі, Польщі, Естонії, Фінляндії, Литви, України, Молдови, Болгарії, Румунії, Казахстану.

Руську рівнину по ряду ознак розділяють на три частини – північну, центральну і південну. Середня висота нашої середньоруської височини становить 170 м, найвище місце знаходиться на 479 м над рівнем моря.

Найбільш відомою є середня смуга, де найбільш м’які природні умови, розташовується більшість промислових об’єктів і присутня значна щільність населення. Тут розташовуються основні адміністративні центри Російської Федерації – столиця Москва і другий за значенням місто Санкт-Петербург, а також виробничі, наукові та оборонні об’єкти.

Зверніть увагу! У переважній більшості випадків вибір місця розташування найбільш значимих промислових об’єктів залежить і від геологічної стабільності породи, і від інших особливостей місцевості, зокрема, від тектонічної структури, про що мова піде далі.

Класифікація

Земна кора, як знає практично кожен школяр, являє собою багатошарове утворення, що чимось нагадує пиріг. Всередині кори розташовані значні фрагменти, які оточують розломи глибинного типу. Саме ці великі ділянки і є тектонічними структурами, вивченням яких займається наука геологічного спектру – тектоніка. На підставі даних, отриманих в результаті багаторічних досліджень, виділяються дві потужні структури, розташовані в корі планети:

 • платформа, що відрізняється статичністю, елементи, яким притаманна плоска поверхня. Їх дислокація – райони, що зазнали руйнування складчастої структури, що є двошаровими. Нижній шар складається з давньої осадової породи, утворює кристалічний фундамент.
 • кілька рухомих поясів. Перший розташовується безпосередньо над платформою і називається осадовим чохлом, він утворився пізніше.

Крім цього, на поверхні плити виділяються такі фрагменти, як щити і плити. Плита в цьому випадку – зона фундаменту, який повністю лежить на значних глибинах і покрита осадовими породами.

Щити – також ділянки кристалічного фундаменту, приподнимающегося над поверхнею. Це освіта також вкрите малопотужним перфорованим осадовим чохлом.

Верхній рухомий пояс представлений подовженим ділянкою земної кори, всередині нього і в даний час відбуваються перетворювальні процеси. В даний час встановлено, що тектонічна структура східноєвропейської рівнини має вік більше 541 млн років.

Особливості структури

До якої тектонічної структури приурочена російська рівнина. У класичному науковому форматі вона відноситься до платформи. Цими особливостями обумовлені величезні рівнинні регіони з переважанням низовини, середньоруської височини висота над рівнем моря незначна.

Зверніть увагу! Формування особливої форми рельєфу на таких величезних площах відбулося під впливом різних природних факторів – льодовика, води зверху і знизу, вітру.Розташування і будову платформи російської рівнини відрізняється різноманітністю. В області розташування Східно-Європейської платформи, фундамент базується на різній глибині.

Вивчаємо тектоніку східно-європейської рівнини

Російська рівнина , карта, тектонічні плити

Висновок

Знаменитий Балтійський щит — це місце, де щільне підстава здійснює вихід на поверхню в районі від Кольського півострова до Карелії. На інших ділянках фундаментна плита покрита осадовим чохлом різної потужності. Для Східно-Європейської рівнини не характерно наявність великої кількості височин, що стали наслідком перегинів тектонічної платформи, впливу давнього льодовика, підняття фундаменту внаслідок різних причин.