Висота східно європейської рівнини: де знаходиться на карті, площа і тектонічна будова

Східно-Європейська рівнина – це степи, які є багатими зерновими житницями країни, де вирощується найбільш якісна пшениця, ліси Півночі, безкрайні простори якого є ідеальним природним пасовищем і унікальною середовищем існування для сотень тисяч звірів. Це розмаїття природи, порід дерев, рослинного покриву, температурного режиму та вологості. Де знаходиться головна рівнина Росії і в чому її особливості – про це далі.

Особливі ознаки


східно-європейська рівнина на карті

В межах величезної рівнинній території в значних межах коливається сезонна температура, рівень вологості. Мало того, в одному регіоні можуть йти снігопади, створюючи непрохідні замети, а в іншому шуміти листям безкраї ліси і цвісти запашні луки. Відомо, що ці простори – частина Східно-Європейської платформи. Вона є давнім і стабільним у геологічному відношенні мигантским щитом на поверхні Землі, який впритул межує з поясами тектонічної складчастості. Обриси цієї самої значній на цій стороні планети рівною території вражають кожного, хто знайомий з азами географії.

Як виглядає Східно-європейська рівнина на карті:

 • обрамляють її східний кордон кряжі Уральських гір;
 • південні окраїни щільно примикають до Середземноморського складчастого поясу і Скіфській плиті, що займає площу передгір’їв Кавказу і Криму;
 • протяжність Східно-європейської рівнини в західному напрямку проходить по Дунаю, впритул до узбережжям Чорного моря і Азова.

Зверніть увагу! Завдяки поважному геологічного віку на цих практично безкрайніх просторах можна зустріти лише незначні височини, та й то тільки в північних регіонах.

В результаті руху льодовика на південь елементи тектонічних плит можна побачити просто на власні очі, в районі Карелії і в деяких областях Прибалтики. Подальше просування безкрайніх льодових мас в поєднанні з невеликою висотою відносно рівня моря зумовило практично ідеальну поверхню.

Щодо економічних можливостей площа цій величезній території відрізняється найбільшою щільністю населення сільських районів, тут величезна кількість великих та малих міст, селищ міського типу. Природні ресурси вражають різноманітністю. Простори території протягом багатьох тисяч років успішно освоюються людиною в якості промислової і сільськогосподарської бази.

Про тектоніці

Досить непроста геологічна будова і структурні особливості протягом багатьох десятиліть досліджували різні вчені від аматорів-аматорів до професійних учених з світовим ім’ям, які давали свою опис території Східно-Європейської рівнини.

У деяких наукових школах вона більш відома як Російська рівнина, на якій геологи виділяють два найбільш значних виступу – Український щит і Балтійський щит, області з невеликим або глибоким заляганням елементів фундаменту.

Подібний рельєф пов’язаний з величезними площами та значною геологічним віком утворень і структур. Фундамент складається з декількох шарів.

Архейский комплекс шарів. Тектонічна будова досить своєрідно, характеризується оголенням фундаменту. Це відомі своїми скелями райони Балтики, Карелії, Кольського півострова, а також Конотопський, Подільський і Придніпровський масиви. Вони утворилися більш трьох мільйонів років тому, багаті значними родовищами графіту, залозистого кварциту та інших дуже цінних корисних копалин. Не менш цікавий інший тип архею, який представлений Воронезької антеклизой, тут залягання фундаменту незначне. Вік утворень за даними на сьогоднішній день складає близько 2,7 млн. років.

Особливості опускань і височин

Як сказано вище, Східно-Європейська рівнина в давнину зазнала значного впливу льодовика, чому сприяло її географічне положення. В Льодовиковий період практично вся площа була повністю покрита багатометровим шаром льоду, що не могло не чинити фізичного впливу не тільки безпосередньо на поверхневі шари грунту, але і опосередковано на глибоко розташовані структури. В результаті подібних явищ на поверхні з’явилися підняття і опускання при досить невеликій висоті рівнини щодо рівня моря. За великим рахунком ця територія є платформних чохлом, що складається з декількох відкладень:

 • протерозойское;
 • палеозойское;
 • мезозойское;
 • кайнозойское.

При значному багатотисячному тиску льодовиків, буквально выровнявших поверхня цих територій, освіти фундаменту відрізняє переривчастий тренд. Особливістю будови є почергове розташування підняттів і опускань рельєфу. Профіль виглядає досить цікаво у сфері геології:

 • опускання області Прикаспійської низовини;
 • Сарматська височина;
 • Прибалтійсько-Среднерусское пониження рельєфу;
 • зона Балтійського щита.

За даними, отриманим завдяки сучасним методиками розрахунків, є достовірні відомості про товщину платформного пирога в різних регіонах рівнини. Середні дані в межах 35-40 кілометрів. Максимум становить Воронезької антеклиза – близько 55 кілометрів, мінімум вчені відносять на Прикаспійську область.

Зверніть увагу! Приблизно Східно-Європейська рівнина має досить солідний вік – від 1,6 до 2,6 млн. років

Особливості рельєфу цій величезній території в тому, що найдавніші освіти фіксуються в області її східних кордонів. Найбільш давні елементи масиву –самі статичні елементи геологічної будови, це можна сказати про Татарською, Прикаспійському і Жигулевско-Пугачовського масивах, розділених протоплатформенным чохлом.

Про нюанси синеклиз і антеклиз

Прикаспійську синеклизу вважають найбільш давньою, тут визначаються численні глибинні соляні куполи, що найбільше характерно для Гур’ївської зони.

Тут вони займають площі від десятків до сотень квадратних кілометрів. Незважаючи на назву, куполам притаманна сама різна форма і контури – коло, піраміда, еліпс, зустрічаються і неправильні форми освіти.

Найбільш великі відомі купола у цьому регіоні – Челкарский, Доссорский, Индерский, Макатский, Эльтонский, Цукрово-Лебяжинский.

Тривалі дослідження геологів і спеціалізовані методики фотографії та сканування з орбіти дозволяють отримати достовірні дані щодо тектонічної будови Руської рівнини. Результати досліджень такі:

 1. Московська синекліза є найбільшою на Східно-Європейській платформі. Її північні обриси визначаються парою підняттів – Солигаличским і Сухонским. Найнижчою частиною дослідники визначають регіон неподалік від міста Сиктивкар, де визначено Сереговские соляні куполи, утворені девонскими солями.
 2. Практично рівноцінним за важливістю тектонічним елементом є Волго-Уральська антеклиза. Тут фіксуються численні перепади рельєфу, найбільш значуща висота – це мордовський Токмовский склепіння. Антеклиза несе води головної водної артерії Європейської Росії – Волги.

Зверніть увагу! Інші річки, що протікають по території Російської рівнини, мають значно більш скромні техніко-експлуатаційні показники, площа і об’єм водних запасів. Дніпро, Дон, Північна Двіна, Нева, Кама, Біла багато в чому визначають економічне становище регіонів, де вони протікають.

На Східно-Європейській рівнині визначається значний ряд височин з коливанням висот від 200 до 300 м над рівнем моря і низин, несучих русла великих прісноводних артерій.

Середні мінімальні і максимальні висоти російської рівнини коливаються близько 170 м.

Найвищим ділянкою є Бугульминско-Белебеевская височина в передгір’ях Уралу. Абсолютна висота Східно-європейської рівнини в цьому місці – 479 метрів.

Рельєфи рівнини не відрізняються значними перепадами. Тим не менш, присутні перепади, які залежать від розташування регіону.

Найбільшою висотою відрізняється знаменита Середньоросійська височина, де розташовується долина Оки – великої російської річки.

Вивчаємо географію — характеристики східно-європейської рівнини

Географічні параметри східно-європейської рівнини