«Бембі» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1923.

Жанр: роман-казка.

Тема: благородство, дорослішання душі, виховання почуттів.

Ідея: життя проходить у боротьбі, в зіткненні з жорстокістю допомагають вистояти дружба і любов.

Проблематика. Відносини людини і природи повинні бути розумними, людина повинна бути добрим до тваринного світу.

Основні герої: оленятко Бембі; його мати; його тітка Ена; її діти Гобо і Фаліна.

Сюжет. Наприкінці весни молода косуля народила оленяти Бембі. Все літо мати знайомила його з лісової життям, з особливостями життя оленів. Побачивши, що Бембі подорослішав, вона привела його на галявину. Поляна одночасно і прекрасна, і небезпечна. Небезпека полягає в її відкритості. Бембі засвоює застереження матері, поступово набуває досвід. Мета наступного подорожі — знайомство з Эной, тіткою, і двома її дітьми Фалиной і Гобо. Малюки швидко здружилися. Під час гри вони побачили оленів-принців. Після відходу принців оленятам стає відомо, що ці величні олені їх батьки. Батьки, однак, майже не вступають в спілкування зі своїми дітьми та їхніми матерями.

Бембі стає старше, і мати зрідка відходить від нього. Розшукуючи одного разу мати, оленя вперше зіткнувся з людиною, він наляканий. Це страшне істота — людина — підкидає рушницю і прицілюється. Бембі разом з матір’ю рятуються втечею. Один олень одного разу відчитав Бембі за плач у пошуках матері, і Бембі поступово привчається залишатися без мами. Виявилося, що цей олень — Великий Король, він старший і більше всіх оленів у лісі, він дуже хитрий і замкнутий.

З настанням зими у Бембі з’являються нові знайомства: молода косуля Марена, стара козуля Неттла, двоє принців Роно і Карус. В середині зими у ліс прийшли мисливці і погубили багатьох тварин. Серед них була і мати Бембі. Пропав Гобо, і він став вважатися загиблим.

Минає рік. Бембі ріс під наглядом Неттлы, у нього проріс перший ріг, і його почали викликати на бійку такі ж підлітки. Через деякий час у Бембі з’являється вже другий ріг, він став вступати в поєдинки. Після перемоги Бембі над Карусом і Ронно, у нього з Фалиной почалися романтичні стосунки. Вони майже не розлучаються цілими днями. Одного разу Бембі вибіг назустріч мисливцю, який наслідував крику козулі, але його врятував Великий Король. Так оленя отримав урок обережності. Несподіванкою було повернення Гобо. Він був подранен в тієї фатальної полюванні, яка забрала життя матері Бембі. Що лежить в снігу Гобо підібрав чоловік і виходив. Мати Гобо і Марена ради повернувся олененку, Марена стала коханою Гобо. Але радість була недовгою, Гобо скоро гине. Причиною смерті стала його довірливість до людини.Гобо вирішив, що мотузка, залишена у нього на шиї врятували його людиною, як знак захистить Гобо від всіх мисливців.

Бембі дорослішає, все частіше він шукає самоти і уникає суспільства Фалины. Бембі отримує кілька уроків від Великого Короля в науці виживання і допомоги іншим тваринам. Одного разу мисливець поранив Бембі, і старий Король навчив його, як можна заплутати людей і собак, роблячи круги, доки кров не перестане текти.

Бембі змужнів, Король відкриває йому, що людина не наймогутніша істота. В підтвердження він вказує йому на мертвого мисливця, вбитого у сварці іншою людиною. Бембі погоджується з Королем, до нього приходить розуміння, що над усім світом тварин є щось “Інше”. Королю настав час помирати, і він йде, сказавши на прощання Бембі про свою любов до нього і назвавши його сином.

Роман завершується сценою, в якій Бембі зустрічає двох маленьких оленят-двійнят, з плачем кличуть маму. Бембі шпетить їх за несамостійність так само, як колись його вилаяв старий Король. Покинувши їх, він замислюється про схожість маленької оленіхи на Фалину і про видимих здібностях оленяти. Бембі передбачає побачитися з ним дещо пізніше.

Відгук про твір. Книга вчить доброти, співчуття і шляхетності. Для дітей має ще й пізнавальну цінність, знайомить із життям тварин.