Гіпербола – що це в літературі: приклади з художніх творів, способи визначення

Російська література рясніє різноманітними мовними зворотами. Для того, щоб зробити мову більш яскравою і виразною, люди часто використовують образні засоби мови і стилістичні прийоми: метафору, порівняння, інверсію та інші. Кожен у своєму житті при читанні тієї чи іншої літератури напевно зустрічався з таким поняттям як гіпербола, навіть не підозрюючи про значення цього терміна.

Використання в літературі

Гіперболи в літературі дуже люблять використовувати всі без винятку письменники. Роблять вони це для того, щоб прикрасити свої твори, зробивши їх більш емоційними, яскравими, сповненими.

І це зовсім не дивно, адже без цієї стилістичної фігури і їй подібних будь-який твір було б порожнім, нудним і абсолютно нецікавим. Навряд чи такі твори захопили б увагу читача, збуджуючи його уяву, викликаючи в ньому численні яскраві емоції.

Гіпербола ж, у свою чергу, як раз і допомагає досягти таких необхідних ефектів. Так що таке гіпербола в російській мові? Це художній засіб зображення, заснований на надмірному перебільшенні дійсності.

Рада! Ще одне визначення гіпербола – перебільшення саме до неправдоподібності, тому дуже важливо пам’ятати і мати на увазі, що її не треба розуміти буквально!

Для чого потрібна гіпербола?

Гіпербола в літературі дозволяє авторам передавати читачеві свої емоції, тим самим дозволяючи яскравіше уявити ситуацію. Ці стилістичні фігури, які досить просто відрізнити від будь-якого іншого мовного прийому, потрібні, щоб привернути увагу, дозволити відчути всі емоції, якими хотів поділитися письменник.

Вони звільняють читача від рамок реальності і приписують надприродні характеристики природних явищ і людям. Гіпербола в літературі грає зовсім не останню роль, так як вона робить нашу мову більш живий, і дозволяє відчути емоційний і душевний стан оповідача або автора тексту.

Це дозволяє їм чітко і правильно передати словесну атмосферу розповіді. Функція гіперболи як прийому — надавати яскравості, емоційності та переконливості тексту. Також її часто використовують письменники-гумористи для створення у своїх творах комічних образів для персонажів, дозволяючи фантазії читача оживити їх у своїй уяві.

Як знайти гіперболу в тексті?

Виконати завдання «знайдіть у тексті гіперболи » досить просто, так як серед всіх інших мовних зворотів вони вирізняються тим, що в них є явні перебільшення. Приклади вживання: «у цієї дівчини від подиву очі розміром з блюдця» або «ця собака була розміром із слона».

Всі ці фрази є видимим перебільшенням дійсності, адже ви не зустрінете на вулиці дівчину з такими великими очима або ж собаку розміром із слона, бо таких просто немає і не може бути в природі. Це найпростіші приклади використання досліджуваного стилістичного прийому у російській літературній мові.

Увага! Щоб знайти в тексті гіперболу, досить звернути свою увагу на явне значне перебільшення.

Що таке гіпербола в Російській мові?

Лінгвістика іменує якесь надмірне перебільшення властивостей, якостей, явищ або дій для формування ефектного і привертає увагу створюваного образу гіперболою. Вона використовується не тільки в літературній мові.

У звичайній розмовній мові вона також є частим гостем. Відзнакою першого варіанта застосування від другого полягає в тому, що у своїй промові людина використовує вже існуючі висловлювання, а письменник прагне створити своє, ексклюзивне висловлювання, для того щоб виділити власний твір з безлічі інших.

Приклади

Приклади гіперболи з художньої та розмовної мови:

 • «ріки крові»;
 • «вічно спізнюєтеся»;
 • «гори трупів»;
 • «сто років не бачилися»;
 • «налякати до смерті»;
 • «сто разів говорила»;
 • «мільйон вибачень»;
 • «море поспевшей пшениці»;
 • «чекаю вже цілу вічність»;
 • «цілий день простояла»;
 • «хоч залийся»;
 • «будинок за тисячу кілометрів»;
 • «вічно спізнюється».

Приклади в художній літературі

Можна сказати, що всі класичні твори тримаються на передачі емоцій автора читачеві, який переміщує його в створену собою ситуацію. Гіпербола в літературі, у класичних творах дуже активно використовувалася багатьма відомими авторами:

 1. «У сто сорок сонць захід палав» – Маяковський.
 2. «І ядрам пролітати заважала гора кривавих тіл» – Лермонтов.
 3. «Шаровари, завширшки з Чорне море» – Гоголь.

Приклади речень з вживанням гіперболи в літературі можна перераховувати практично нескінченно, адже в ній їх є безліч. Щоб перевірити себе, візьміть будь-яку книгу і знайдіть у тексті гіперболи.

ЄДІ 2017. Рос. яз. Гіпербола (Питання 24)

Що таке гіпербола

Гіперболізація

Що ж таке гіперболізація? Для чого цей прийом потрібний? Це процес створення гіперболи. При цьому відбувається навмисне, надмірне перебільшення якихось якостей і властивостей предмета, поняття або явища. Важливим моментом також є те, що після процесу гіперболізації предмет, на який було направлено її дію, набуває якісно абсолютно новий образ.

Чудовим прикладом можуть послужити багато казкові персонажі, наприклад, такі як Хлопчик-з-пальчик або велетень Гулівер. Роль гіперболи російською мовою неоціненна, це невіддільна частина нашого багатого на емоції російської мови.