Якими корисними копалинами багата Росія: карта родовищ, що називають чорним золотом, список запасів

Величезна територія нашої країни багата цінними ресурсами, серед яких кам’яне вугілля, нафта, природний газ, дорогоцінні камені, мінерали. Якими корисними копалинами багата центральна частина і інші регіони, де розташовані найбагатші родовища цих багатств, які їх запаси і яка частка Росії у світі. Відповімо на ці питання.

Види корисних копалин

Корисні копалини – це мінерали, гірські породи та пальне сировину, закладене в глибинах земної кори і є цінним для людини. Багатство даними ресурсами, в числі інших показників, визначає положення країни на світовому ринку. Прийнято виділяти види корисних копалин в залежності від мети їх використання. Список корисних копалин вельми значний.

Горючі

В більшості випадків використовуються в якості палива. До них відносяться:

Нафта – масляниста рідина, що є прекрасним паливом і сировиною для багатьох речовин. Нафта в Росії називають чорним золотом.

Використовується практично у всіх галузях промисловості і приносить колосальний прибуток. За її запасами Росія знаходиться на 7-му місці серед всіх країн, проте встановлено, що можливості нафтовидобутку реалізовано лише наполовину.

Важливою характеристикою нафти вважається її щільність: чим вона менше, тим більше цінується продукт.

Газ – найбільш зручний і екологічно чисте паливо, яке видобувається з порожнин гірських порід. Природний газ утворюється внаслідок розпаду органічних сполук в глибинах Землі. За покладами цього речовини Росія на першому місці в світі.

Кам’яне вугілля – є результатом розкладання величезної кількості рослинних організмів. Залягає шарами, процес формування яких займає тисячі років. Це найбільш затребуваний горючий матеріал, активно застосовується в металургії та промисловості. За запасами вугілля Росію випереджають тільки Сполучені Штати і Китай.

Торф – горюча речовина (містить до 50% вуглеводу), що є результатом гниття рослин, переважно мохів. Місця покладів торфу – болота. Товщина торф’яного шару – не менше 30 див. Попит на нього величезний, так як він відмінно горить і використовується для удобрення грунту. Нараховується понад 40 тисяч родовищ торфу, більшість розташовані в азійській частині країни.

Горючі сланці, навпаки, видобуваються на заході. Це з’єднання органіки та кременистої глини, тверді освіти сірого або коричневого відтінку. Поклади горючих сланців знаходяться на дні водойм. При переробці цього матеріалу видобувається смола, за своїми властивостями схожа на нафту. Сланці є додатковим джерелом тепла, але так як їх запаси перевищують кількість всіх горючих копалин в світі, не виключено, що в найближчому майбутньому саме сланці стануть основною сировиною для палива.

Рудні

Руда – це не один певний вид сировини, а з’єднання декількох компонентів з вмістом основної речовини в такій кількості, щоб вилучення і переробка руди була вигідною і виправданим з економічної точки зору.

Копалини, що видобуваються таким чином, називають рудними. Цими запасами багата центральна Росія.

Металеві руди — ці корисні копалини Росії названі так тому, що містять у своєму складі різні метали. Це поклади заліза, міді, нікелю, кобальту, олова, вольфраму, алюмінію.

На території нашої країни видобувають золото (наша країна на 4-му місці разом з Канадою), срібло (перше місце по запасах на планеті), поліметали.

Залізна руда – це мінеральне утворення, що має в своєму складі велику кількість заліза. Дане копалина – головна сировина для виготовлення чавуну.

Золото – плавкий, м’який дуже щільний, але пластичний за своїми властивостями дорогоцінний метал. Ювеліри виділяють жовте, біле, червоне золото (колір залежить від додаються металів; добавки надають золотим виробам велику міцність). Також золото використовують у виробництві, медицині, косметології.

Срібло – білий метал, м’який, пластичний, добре проводить електрику. Срібло використовують для виготовлення ювелірних виробів, посуду, столового приладдя, а також електротехніки.

Неметалеві руди (як видно з назви, не містять в собі металів): титанові, уранові, марганцеві, ртутні та інші.

Уранова руда – корисна копалина з великою концентрацією урану. Це радіоактивний елемент, що використовується в ядерному паливі, геології, машино – та літакобудуванні. Крім того, ця речовина виділяє тепло у багато разів потужніший нафти або газу. Уран – дуже поширений у природі елемент.

Марганцева руда, основний компонент якої – марганець широко використовується в хімії, металургії, кераміці, медицині.

Нерудні

Дорогоцінні і виробні камені – це породи органічного й неорганічного походження, що використовуються в ювелірній справі, промисловості, а нерідко і в медицині. Головне багатство складають алмази, перший з яких був знайдений в кінці 19 століття. Також добувають:

 • топази,
 • смарагди,
 • сапфіри,
 • рубіни,
 • гірський кришталь,
 • сердолік,
 • аметисти,
 • малахіт,
 • бурштин.

Алмаз – це мінерал, що є самим твердим у світі, але разом з тим дуже тендітний. Алмази широко використовуються в ювелірному мистецтві, а завдяки своїй міцності також в ядерній промисловості, оптиці, мікроелектроніці, для виготовлення гострих ріжучих і точильних предметів.

Гірський кришталь – прозорий мінерал, що використовується при виготовленні ювелірних виробів і деяких деталей інтер’єру, а також в радіотехніці.

До інших мінералів відносять бурштин, топаз, малахіт, рубін і так далі.

Зверніть увагу! Яка корисна копалина називають каменем родючості. Це мінерали, з яких виробляють мінеральні добрива: фосфорити, калійні солі, апатит

Будівельні породи: різні види піску, гравій, граніт, базальт, вулканічні туфи. Надра землі зберігають у собі також графіт, азбест, слюду різних видів, графіт, тальк, каолін. Широко використовуються при будівництві.

Родовища

Родовища корисних копалин у нашій країні поширені по всій території. Гірські масиви знаходяться в південній, східній і північно-східній частинах, а також на Уралі. Цінні породи видобуваються саме в цих районах. У центральній та європейської частини Росії, які більше равнинны, виявлені багаті поклади руди.

Детальна карта корисних копалин в Росії виглядає наступним чином:

 1. Горючі корисні копалини зосереджені у північно-західній частині Сибіру і дельті Волги, тобто в європейській частині Росії, а найбільші родовища – це Сахалін і Ямало-ненецький округ.
 2. Золото добувають у п’яти великих родовищах, 200 корінних і 114 комплексних. Найбільш багаті золотом регіони — Магадан, Якутія, Саха.
 3. Срібло видобувають на території Уралу та Східного Сибіру. Майже 98% покладів знаходяться в райні Охотско-Чукотського і Східно-Алиньского вулканічного поясу.
 4. Більшість із численних джерел торфу знаходиться на Уралі і в Сибіру, в болотистих місцях. Найбільшим вважається Васюганское родовище, яке розташоване в Західному Сибіру.
 5. Кам’яне вугілля добувають майже на всій території країни, але основне багатство зосереджено на сході (більше 60% від усієї кількості).
 6. Поклади гіпсу, піску, вапнякових порід знаходяться в районі Східно-Європейської рівнини. Калійні солі видобувають в Пермському краї, кам’яну сіль – в Східній та Західній Сибіру.
 7. Місцезнаходження будівельної сировини зафіксовано на Уралі, Саянах, Забайкаллі, Іркутської області, Красноярському краї, Сибіру.
 8. Алюмінієві руди у великій кількості можна знайти на північному Уралі і республіці Комі.

Прогноз експертів

Відомості про частку корисних копалин в Росії серед світових запасів дещо різняться, але в середньому — це досить суттєві показники. Так, в Росії знаходиться близько 12% від загального запасу нафти, 32% — природного газу, 30% — вугілля, 25% — заліза.

Зверніть увагу! Проблема в тому, що, за оцінкою експертів, основна частина російських родовищ не відрізняється високою якістю, у порівнянні зі світовими (за співвідношенням корисних компонентів вони менш цінні, ніж зразки з інших країн світу, але їх видобуток набагато більш ускладнена природними і географічними умовами).

Для поліпшення ситуації розроблена стратегія аж до 2020 року, результатом якої має стати більш раціональне і доцільне використання сировини.

Ситуація ускладнюється скороченням відновлювальні запасів корисних копалин в Росії. У зв’язку з цим, багато нафтові компанії втрачають рентабельність.

Видобуток вугілля здійснюється низькими темпами і не забезпечує промислові галузі достатньою кількістю сировини. Багато підприємств з видобутку залізної руди забезпечені запасами не більше, ніж на 2 десятки років. Робота з іншими металевими рудами також дуже ускладнена і продовжує погіршуватися.

Основні види корисних копалин Росії

Корисні копалини Росії — руди, алмази, нафта

Висновок

Зараз, незважаючи на колосальні запаси корисних копалин по всій величезній території, наша країна значно відстає від більшості країн світу за ступенем їх освоєння та використання. Від вирішення цієї проблеми багато в чому залежить поліпшення економіки країни та перспектива розвитку.