Кримська війна 1853-1856 років: коротко про причини поразки Росії в обороні Севастополя та підсумки кампанії

Військові конфлікти не рідкість для імперіалістичних держав, особливо коли порушені їхні інтереси. Кримська війна 1853 року, або Східна, стала вирішальною подією середини XIX століття. Розглянемо коротко її причини, учасників, хід та наслідки кровопролитного протистояння.

Передумови та учасники війни

Серед безлічі факторів, що призвели до загострення конфлікту, компетентні історики виділяють основний перелік.

Османська імперіяміць і велич османів повагались в Новий Час. 1820-1830 рр. стали для багатонаціональної країни вирішальними. Поразки від Російської імперії, Франції і придушення внутрішніх проявів патріотизму призвели до нестабільної ситуації. Греція, як і Єгипетське царство, піднявши повстання, домоглася незалежності. Від фактичного розпаду Оттоманську Порту врятувала іноземна допомога. Натомість величезна держава втратила можливість самостійно вести зовнішню політику.

Великобританія била торгової імперією, її інтереси простиралися на кожен куточок світу, винятком не була і Туреччина. Події Кримської війни випереджали підписаний аналог «зони вільної торгівлі», що дозволило ввозити і реалізовувати англійські товари без мита, митного збору.

Така ситуація знищила турецьку промисловість, уряд стало маріонетковим. Ситуація була настільки сприятливою, що парламент Англії не бажав розпаду імперії, всіляко перешкоджав російському посилення в акваторії Чорного моря та на Балканах. Велася антиросійська інформаційна пропаганда.

Французьке суспільство того часу горіло реваншизмом за поразки наполеонівських часів. Крім економічного занепаду, під управлінням короля Наполеона III держава втратила частину колоніального впливу. Щоб відволікти народ від проблем, преса активно озвучувала заклики до військового конфлікту в союзництво з Англією.

У Сардинського королівства політичних і територіальних претензій до Росії не було. Однак складна ситуація на зовнішньополітичній арені вимагала пошуку союзників. Віктор Еммануїл II відповів на пропозицію Франції приєднатися до Кримській війні, по завершенні французька сторона зобов’язувалася допомогти об’єднати італійські землі.

Австрія: Віденський конгрес диктував деякі зобов’язання для Російської імперії. Однак австрійський уряд не задовольняв зростання православного руху на Балканському півострові. Національно-визвольний рух спричинило б розпад Австрійської імперії. Причини поразки Російської імперії у Кримській війні будуть розглянуті нижче.

Чому почалася Кримська війна

Історики виділяють кілька об’єктивних і суб’єктивних причин:

 1. Суперництво європейських країн і Росії за контроль над Туреччиною.
 2. Бажання російської сторони отримати доступ до Дарданелльскому і Босфорському протоками.
 3. Політика об’єднання балканських слов’ян.
 4. Занепад Оманської імперії у внутрішній і зовнішній політиці.
 5. Самовпевненість Миколи I при вирішенні складних питань.
 6. Кримська війна 1853 року як спростування, що Європа не здатна виступити єдиним фронтом.
 7. Самодержавна форма правління, яка призвела до низки неправильних рішень.
 8. Протистояння католицьких і православних єпархій в питанні «Палестинських святині».
 9. Бажання Франції зруйнувати усталений союз часів наполеонівських завоювань.

Привід до Кримській війні

Микола I не визнавав легітимність французького монарха, офіційна переписка мала неприпустиму вільність. Вона стала образливою для Наполеона III. Той зробив кроки по поверненню християнських святинь у лоно католицької церкви, що не сподобалося Росії.

У відповідь на ігнорування нот протесту російська армія ввела війська на територію Молдавії та Валахії. Подальша Віденська нота була покликана заспокоїти розбушувалися монархів, однак причини Кримської війни були надто серйозні.

За підтримки англійської сторони турецький султан вимагає виведення військ, на що отримує відмову. У відповідь Османська імперія оголошує війну Росії, та вживає аналогічні кроки.

Увага! Багато хто вважає релігійний привід до початку Кримської війни тільки формальним приводом до ескалації конфліктної ситуації в центрі Європи.

 Кампанії Кримської війни

Жовтень 1853 – квітень 1854

Застаріле озброєння Російської імперії компенсувалося чисельністю особового складу. Тактичні маневри базувалися на протистоянні чисельно рівним турецьким військам.

Хід бойових дій відбувалася з перемінним успіхом, але фортуна посміхнулася російської ескадрі адмірала Нахімова. У Синопській бухті він виявив значне скупчення ворожих суден і вирішив атакувати. Перевага з вогневої мощі дозволило розсіяти сили ворога, захопити ворожого командувача.

Квітень 1854 – лютий 1856

Конфлікт перестав бути локальним, він охопив Кавказ, Балкани, Балтику і навіть Камчатку. Росія позбавлялася доступу до моря, до чого призвела Кримська війна 1853-1856 років. Оборона Севастополя стала кульмінацією протистояння.

Восени 1854 року коаліційні сили висадилися в районі Євпаторії. Битва на річці Альма було виграно, а російське військо відступило до Бахчисараю. На цьому етапі жоден солдат не озвучував причини Кримської війни, всі сподівалися на легку перемогу.

Гарнізон Севастопольської фортеці під командуванням генерала Нахімова, Корнілова і Істоміна перетворився на грізну силу. Місто захищали 8 бастіонів на суші і бухта, заблокована потопленными судами.Практично цілий рік (1856) горді захисники чорноморського порту тримали оборону, під натиском ворога був залишений Малахов курган. Однак північна частина так і залишилася російської.

Безліч локальних протистоянь об’єднано в одне назву Кримська війна. Карта зіткнень буде представлена нижче.

Дунайська кампанія

Перший хід в Кримській війні зробив російський корпус під командуванням князя Горчакова. Він перейшов Дунай для якнайшвидшого заняття Бухареста. Населення вітало визволителів, отримана нота про виведення військ була проігнорована.

Турецькі війська почали обстріл російських позицій, прорвавши оборону ворога, в березні 1854 року почалася облога Силістрії. Проте із-за небезпеки вступу у війну Австрії почався відвід військ зі звільнених князівств.

Учасники Кримської війни здійснили висадку десанту в район Варни з метою захоплення Добруджі. Однак розбурхана в поході холера перешкодила реалізації плану.

Кавказький театр

Череда поразок турецьких військ змусила їх стримати войовничий запал, але Кримська оборонна війна 1853-1856 рр. швидко перетекла в морську площину.

5 листопада 1854 року відбулася важлива битва парових кораблів, «Володимир» захопив «Перваз-Бахрі». Це подія передбачило безкровний захоплення османського пароплава «Меджари-Теджат».

У 1855 році успіхом став захоплення фортеці Карса, генерал Муравйов продовжував облогу до капітуляції ворога, причини поразки були очевидні. В результаті армія Росії отримала контроль над великою областю, в тому числі Ардаган, Казыман, Олты.

Важливо! Оборона Севастополя складалася з безперервних оборонних боїв російських військ. В результаті шести союзних бомбардувань була знищена інфраструктура міста. Щоденні втрати від ворожого вогню становили 900-1000 осіб в день.

Французи втратили 53 транспортних корабля, кілька лінійних суден.

Підписання мирного договору

Підсумки Кримської війни були задокументовані в рамках Паризького угоди, яке зобов’язує:

 1. Прибрати військово-морський флот, зміцнення і арсенали з акваторії Чорного моря. Це відносилося до Туреччини і Росії.
 2. Російська сторона відмовлялася від частини володінь у Бессарабії та в гирлі Дунаю, тобто втрачала негласний контроль над Балканами.
 3. Скасовувався протекторат над Молдавією та Валахією.

Наслідки поразки Росії в Кримській війні — призупинення її експансивної політики і розвитку Чорноморського флоту.

Причини поразки Російської імперії у Кримській війні полягають у наступному:

 • моральне та технічне відставання Росії від західних держав;
 • нерозвинена інфраструктура, яка призвела до порушення логістики та поповнення військ;
 • тилова корупція, казнокрадство як повальне явище в державному апараті влади;
 • оборона Севастополя стала трагічною із-за недоліків головнокомандувача;


Підсумки кримської війни

Топ-7 цікавих фактів про Кримській війні

Серед неймовірного калейдоскопу подій виділяються наступні:

 1. Перше застосування пропаганди як інструменту впливу на громадську думку. Привід підвернувся після Синопського бою, коли англійські газети у фарбах описували звірства росіян.
 2. З’явилася професія військового фотографа, Роджер Фентон зробив 363 знімка про солдатських буднях союзників.
 3. Оборона Соловецького монастиря не призвів до людських жертв, «домашні» чайки також не постраждала від терміна «Кримська війна». Цікавий факт — з 1800 ядер і бомб англо-французької ескадри всього кілька пошкодили будівлі.
 4. «Туманний» дзвін Херсонеса був вивезений до Франції як військовий трофей. Більше 60 років він перебував в полоні, поки в 1913 році не були забуті причини Кримської війни.
 5. Російські моряки придумали нову прикмету, згідно з якою закуривающий третім отримає серйозне поранення. Це пов’язано з особливостями стрільби перших нарізних рушниць в армії союзників.
 6. Цікаві факти свідчать про світовому масштабі військових дій. Велика кількість театрів зіткнень вражає географією і масовістю.
 7. Православне населення Османської імперії позбавлялося захисту з боку Російської імперії.

Причини та підсумки Кримської війни 1853-1856 років

Кримська війна (1853 — 1856)

Висновок

Підсумки Кримської війни показали силу духу російського народу, його бажання відстоювати інтереси країни. З іншого боку, кожен громадянин переконався в неспроможності уряду, слабкості та експресивності самодержця.