Хто відкрив Америку найпершим: дата відкриття, який мореплавець вважається першовідкривачем

Розбудіть кого завгодно посеред ночі з питанням: «Хто відкрив Америку першим?», і вам, не замислюючись, відразу дадуть правильну відповідь, назвавши ім’я Христофора Колумба. Це — всім відомий факт, який, здавалося б, ніхто не заперечує. Але був Колумб першим європейцем, що ступив на нову землю? Аж ніяк. Питання одне: «Так хто ж?». Але і Колумба недарма прозвали першовідкривачем.

Як Колумб став першовідкривачем

У якому столітті відбулися настільки значущі для зміни світу? Офіційна дата відкриття нового континенту під назвою Америках — 1499 рік, 15 століття. У той час у жителів Європи почали з’являтися чутки про те, що земля кругла. Вони почали думати про можливості мореплавання по Атлантичному океану і відкриття західного шляху прямо до берегів Азії.

Історія про те, як Колумб відкрив Америку дуже кумедна. Так сталося, що він випадково натрапив на Новий Світ, тримаючи шлях у далеку Індію.

Христофор був завзятим мореплавцем, замолоду встигли побувати у всіх відомих на той час океанах. Ретельно вивчаючи величезна кількість географічних карт, Колумб планував доплисти до Індії через Атлантику, не оминаючи при цьому Африку.

Він, як і багато вчених того часу, наївно вважав, що, вирушивши навпростець з західної Європи на схід, він досягне берегів таких азіатських країн, як Китай і Індія. Ніхто навіть і подумати не міг, що у нього на шляху раптом з’являться нові землі.

Саме той день, коли Колумб досяг берегів нового материка і вважається початком історії Америки.

Материки, які відкрив Колумб

Христофор вважається тим, хто відкрив північну Америку. Але паралельно з ним, після того, як вести про Новому Світі поширилися по всім країнам, у боротьбу за освоєння північних територій вступили англійці.

Всього мореплавець здійснив чотири експедиції. Материки, які Колумб відкрив острів Гаїті або, як називав його сам мандрівник, Мала Іспанія, Пуерто-Ріко, Ямайка, Антигуа і багато інших територій Північної Америки. З 1498 по 1504 рік під час своїх останніх експедицій мореплавець вже освоював землі Південної Америки, де він досяг берегів не тільки Венесуели, але і Бразилії. Трохи пізніше експедиція дійшла і до Центральної Америки, де були освоєні берегові лінії Нікарагуа і Гондурасу, аж до самої Панами.

Хто ще освоював Америку

Формально відкрили Америку для світу багато мореплавці по-різному. Історія налічує безліч імен, пов’язаних з освоєнням земель Нового Світу. Справа Колумба продовжили:

  • Олександр Макензі;
  • Вільям Баффин;
  • Генрі Гудзон;
  • Джон Девіс.

Завдяки цим мореплавцям був вивчений і освоєний весь континент, включаючи узбережжя Тихого Океану.

Також ще одним першовідкривачем Америки вважають не менш відому особу — Амеріго Веспуччі. Португальський мореплавець ходив в експедиції і обстежив узбережжі Бразилії.

Саме він вперше припустив, що Христофор Колумб доплив далеко не до Китаю і Індії, а до невідомого раніше материка. Його домисли підтвердив Фернанд Магеллан, після здійснення першої навколосвітньої подорожі.

Вважають, що материк назвали саме на честь Веспуччі, всупереч всій логіці подій. І на сьогоднішній день Новий Світ відомий всім під назвою Америка, а не як-небудь інакше. Так, хто насправді відкрив Америку?

Доколумбовские експедиції в Америку

В легендах і повір’ях скандинавських народів часто можна натрапити на згадку далеких земель під назвою Вінланд, що знаходяться недалеко від Гренландії. Історики вважають, що саме вікінги відкрили Америку і стали першими європейцями, які ступили на землі Нового Світу, а у їх легендах Вінланд є нічим іншим, як Ньюфаундлендом.

Як Колумб відкрив Америку, всім відомо, але насправді Христофор був далеко не першим мореплавцем, який відвідав даний материк. Не можна назвати першовідкривачем і Лейфа Еріксона, який назвав Винландом одну з частин нового континенту.

Кого ж вважати першим? Історики смію думати, що їм був торговець з далекої Скандинавії — Б’ярні Херьюльфссон, який згадується в «Сазі про гренландцах». З цього літературного твору, у 985 р. він висунувся у бік Гренландії, зустрітися з батьком, але збився з шляху з-за сильного шторму.

До відкриття Америки, торговцю довелося плисти навмання, так як раніше земель Гренландії він не бачив і не знав конкретний курс. Незабаром він добрався до рівних берегів невідомого острова, вкритого лісами. Такий опис абсолютно не підходило Гренландії, що його сильно і здивувало. Б’ярні вирішив не висаджуватися на берег, а повернути назад.

Незабаром він доплив до Гренландії, де повідав цю історію Лейфу Еріксону, сину першовідкривача Гренландії. Саме він став першим з вікінгів, попытавшим удачу вступити на землі Америки до Колумба, яку він прозвав Винландом.

Вимушені пошуки нових земель

Важливо! Гренландія — не найприємніша для проживання країна. Вона бідна на ресурси, з суворим кліматом. Можливість переселення на той момент здавалася нездійсненною мрією для вікінгів.

Розповіді про родючих землях, вкритих густими лісами, тільки спонукала їх на рух. Еріксон зібрав собі невелику команду і вирушив у подорож на пошуки нових територій. Лейф став тим, хто відкрив Північну Америку.

Перші незвідані місця на які вони натрапили, були кам’янистими і гірськими. В їх описі сьогодні історики бачать ніщо інше, як Баффинову землю. Наступні узбережжя виявилися низинними, з зеленими лісами і довгими пісковими пляжами. Це історикам дуже нагадало опис узбережжя півострова Лабрадор у Канаді.

На нових землях добували деревину, яку в Гренландії так важко знайти. Згодом вікінгами були засновані перші два поселення в Новому Світі, а всі ці території називали Винландом.

Вчений, якого прозвали «другим Колумбом»

Знаменитий німецький географ, натураліст і мандрівник — все це один великий чоловік, якого звуть Олександр Гумбольдт.

Цей видатний вчений відкрив Америку до інших з наукового боку, витративши на дослідження багато років, і він був не один. Про те, який йому потрібен напарник, Гумбальдт не роздумував довго, одразу зробив свій вибір на користь Бонплана.

Гумбольдт і французький ботанік в 1799 р. вирушили наукову експедицію по Південній Америці і Мексиці, котра тривала цілих п’ять років. Це подорож принесла вченим світову славу, а самого Гумбольдта стали називати «другим Колумбом».

Вважається, що в 1796 році учений поставив перед собою наступні завдання:

  • дослідити маловивчені райони земної кулі;
  • систематизувати всю отриману інформацію;
  • враховуючи результати досліджень інших вчених, всебічно описати будову Всесвіту.

Всі завдання, звичайно, були успішно виконані. Після відкриття Америки, як континенту, ніхто не насмілювався до Гумбальдта проводити подібні дослідження. Тому він вирішує відправитися в самий маловивчений район Землі — Вест-Індії, що дозволяє йому досягти колосальних результатів. Гумбольдт створив перші географічні карти місцевості, досконально вивчив її геологію і екологію, зібравши при цьому унікальні колекції рослин, а також зоологічні колекції.

Увага! Як Колумб відкрив для всього світу новий материк, так Гумбольдт відкрив його для науки. Саме тому вченого і назвали «другим Колумбом».

Загадковий Христофор Колумб

Олександр Гумбольдт та його подорожі

Висновок

Можна зробити висновок, що багато видатні мореплавці відкрили Америку практично одночасно, але в світовій історії ім’я Христофора Колумба завжди буде першим у списку тих, хто освоював території Нового Світу.