Образ Елізи Дуліттл у пєсі Б. Шоу «Пігмаліон»

Бернард Шоу відомий, перш за все, завдяки своїй п’єсі «Пігмаліон». Читачі полюбили цей твір за оригінальність, соковитість гумору і одночасно дидактична ідею. Порушена в п’єсі проблема сколихнула громадськість і дала поживу для філософських роздумів про роль виховання і природних здібностях людини.

Звертаючись до назви п’єси, легко побачити алюзію до відомого міфу про скульптора, який закохався у своє творіння. Однак зв’язок з міфом має скоріше іронічний підтекст.

Зав’язка п’єси в тому, що один лондонський професор фонетики по імені Генрі Хіггінс примітив цікаву зовні бідну квіткарку Елізу Дуліттл. З-за свого соціального стану і сімейних обставин дівчина не мала освіти і виховання. Проте професор був настільки впевнений у своїх педагогічних уміннях, що навіть уклав парі з товаришем про те, що зможе «створити» з неосвіченою жебрачки світську леді всього за 6 місяців. За договором Хіггінс повинен був через зазначений час уявити дівчину на світському прийомі як герцогиню.

Образ Елізи динамічний у п’єсі. Спочатку ми уявляємо собі бідну, недоглянуту дівчину, що торгує квітами, щоб прогодувати себе. Вона не довіряє людям, тому лякається людини, який чомусь записує всі її слова. Цією людиною був професор фонетики Генрі Хіггінс. Його вразила простота і народність мови Елізи. Невідповідність цікавої зовнішності і манери мови змусили вченого задуматися про виховання цієї дівчини.

Еліза Дуліттл погоджується на незвичайний експеримент і починає вчитися у Хіггінса. Вражаюче, проте дівчина дуже швидко засвоювала навчальний матеріал, робила величезні кроки в своєму культурному зростанні. Потроху її мова стала виразною і красивою; манери – вишуканими. Дівчину не просто «відмили» до небаченої краси, а дійсно навчили основним навичкам освіченої людини.

Генрі Хіггінс був надзвичайно гордий досягнутим успіхом у навчанні Елізи Дуліттл. Дівчина змогла продемонструвати на світському прийомі через 6 місяців. Але як їй жити далі вона не знала. Її вчитель виграв парі і втратив інтерес до дівчини. Відкривши красивий світ Елізе на час навчання, професор не збирався далі її утримувати. А сама героїня не була в змозі продовжувати вести життя благородної дами. Для цього потрібні були гроші, становище в суспільстві. Таким чином, письменник показує нам суть «швидкого» виховання. Так, можна навчитися багато чому за короткий період, але щоб стати повноцінним членом вищого суспільства, потрібен час і кошти.

Еліза Дуліттл завдяки природним якостям і талановитому педагогу змогла змінитися не тільки зовні, але і внутрішньо. Вона почала набувати «своє я», але як себе реалізувати в житті вона ще не розуміла. Генрі Хіггінс вважав, що досяг кінцевої мети, навчивши бідну квіткарку, але не очікував, що дівчина захоче жити як зовсім нова людина.