Які кліматичні зони, пояси є в Росії: що таке помірно континентальний, арктичний і інші зони

Територія Росії обширна, займає величезні простори суші, по її поверхні течуть одні з найбільших річок, розташовуються безкрайні рівнини, величезні гірські масиви, озера – внутрішні водойми, які по праву можуть бути порівнянні з морями. Розберемося детальніше, які кліматичні пояси є в Росії.

Чому клімат настільки різноманітний

Російська Федерація простягається на десятки тисяч кілометрів, займаючи основну частину стародавнього континенту Євразія, її омивають води трьох океанів, а особливості клімату безпосередньо пов’язані з колосальною кількістю озер, річок та річечок. Рельєф представлений різкими перепадами від захмарних вершин до регіонів, розташованих набагато нижче рівня моря. Настільки масштабні площі просто не можуть бути однаковими за різними показниками максимуму і мінімуму температури, вологості, настання часів року.

Увага! У Росії можна зустріти практично всі відомі науці кліматичні зони, властиві земній кулі.

Насамперед, особливості природних умов країни залежать від показників географічної протяжності:

 • з Півночі на Південь крижана арктична зона поступово доходить до жаркого субтропічного клімату Росії, субтропіків з притаманною їм спекою і високою вологістю на сочинських курортах узбережжя Чорного моря;
 • північно – захід відомий мінливим прохолодним морським кліматом Карелії, Ленінградської і Псковської областей;
 • просування до центральних регіонах характеризується поступовою зміною морського на помірно континентальний клімат;
 • безкраї сибірські простори – типовий приклад різко континентальної зони з притаманними їй морозними зимами, досить теплим літом і значними перепадами температур в режимі день-ніч — це субарктичний пояс;
 • Приморський край і Далекий Схід – царство сезонних опадів, мусонів з елементами, багато в чому схожими з особливостями, притаманними субтропіків.


Субтропічний клімат Росії

Настільки значні відмінності природних умов — це результат величезних відстаней за напрямком Захід – Схід та Північ – Південь. З одного боку – величезні регіони якутській і тюменської вічної мерзлоти, де на невеликій глибині ніколи, навіть влітку, не грунт відтає, а з іншого – вічне літо Сочі, де сніг буває тільки на високогір’ях Кавказу.

Увага! Не менш значна відмінність спостерігається при порівнянні територій, що знаходяться в глибині континенту та прилеглих до океанським узбережжям.

Географічно російський клімат поділяється кілька класичних кліматичних поясів, Що таке кліматичний пояс – це велика частина земної кулі, розташована між широтами, з характерними особливостями клімату, що дозволяють відрізняти її від інших природних зон.

Види

Донині не вщухають суперечки представників різних галузей прикладної науки про те, які існують види кліматичних зон і як можна умовно розділити територію Російської Федерації. Враховуючи досягнення сучасної науки, можливість спостереження і фотографування з досить великої висоти – космічної та аерокосмічної, необхідно розглядати зональність та визначення кліматичних поясів як рухливий, постійно змінюється і далекий від статичності процес.

Певна частина фахівців вважає, що найбільш прийнятним для визначення зональності є на сьогоднішній день класифікатор, розроблений професором МДУ Б. П. Алисовым. Тут розглядається сім поясів, з них три — перехідні і чотири — основні:

 1. Екваторіальний пояс, абсолютно відсутній в російській географічній і кліматичної зональності.
 2. Територія, де знаходиться субтропічний пояс, в Росії незначна. Це частини регіонів Причорномор’я і далекосхідного Примор’я.
 3. Помірний пояс, в ньому знаходиться більша частина території нашої батьківщини.
 4. Арктичний кліматичний пояс розташовується по всій протяжності Півночі Євразії.

Якщо визначати кліматичні особливості Росії більш точно, то стосовно основних поясів ситуація не представляє особливої складності. Скільки їх усього. Більш точна класифікація передбачає наявність субтропічного і субарктичного. Для кожного з нас, в різний час навчалися в школі, запам’яталися ситуації, коли при погляді у вікно на навколишнє звичну природу, порівнюючи телевізійні кадри або фото в підручниках з географії, виникали мрії потрапити в ті благодатні краї з обридлої дійсності.


Види кліматичних поясів

Помірний

Є найбільш протяжним, відрізняється сильними змінами у напрямку з Півночі на Південь. Основний відмітний ознака – незначний рівень сонячної радіації в зимові місяці поступово зростаючий до літа. З цим пов’язана значна зміна погоди.

Території, де розташовується помірний пояс, всередині мають кліматичне поділ в напрямку Захід – Схід наступним чином:

 • помірно – континентальний клімат характеризується теплим літом і холодною морозними зимами зі значною кількістю опадів. Їх рівень коливається від північних приокеанических районів з безкрайніми тайговими просторами, де він високий, до південних. Притаманні цій території незначні снігу і сонячні дні у степових регіонах. Середні температури представлені такими цифрами. Річна 12 — 24Сº, зимова -4Сº – 28Сº. Норма опадів понад 800 мм.
 • клімат континентального характеру. Спостерігаються великі сезонні відмінності коливання температурного режиму. Погодні умови визначаються часом року і переважанням холодних арктичних або континентальних повітряних мас з тропіків. Річна температура в межах 15 — 21Сº, зимова -6Сº – 28Сº. Норма опадів в рік від 300 до 650 мм.
 • Різко континентальний. Відмінності між північними і південними регіонами незначні. У тайзі влітку спекотно, опадів випадає небагато, зимові місяці відрізняються сильними морозами, грунту глибоко промерзають, це центр Сибіру. Влітку від 14 до 20 с º, в зимовий період тут нормою вважається мороз від – 25Сº до – 45Сº. Опадів в рік не більше 500 мм.
 • Один з варіантів мусонного типу на східних рубежах нашої батьківщини. Завдяки безпосередній близькості океану тут м’які вологі і відносно теплі зими, влітку узбережжі охолоджується океанським повітрям. Для району характерною ознакою є мусонні вітри великої інтенсивності. Літо прохолодне, хмарна, з частими дощами і високою вологістю, температура в межах 10 с º – 20 с º. Зима відносно сонячна, снігу випадає небагато, повітря сухий і холодний, -15Сº, — 35Сº.


Помірний клімат Росії

Субарктичний

Це знамените і на сьогодні ще недостатньо освоєне Заполяр’ї, розташоване на теренах Західної Сибіру, Східно-Європейської рівнини і островів південного архіпелагу Баренцева моря. Клімат суворий, із частими арктичними циклонами і значною хмарністю. Зими довгі, і по напрямку на Схід стають все холоднішими. Влітку прохолодно, сонячних днів дуже мало, трапляються заморозки на ґрунті, середня температура коливається в межах +4Сº, +14 с º. Січневі морози досягають позначок – 7Сº; — 48 с º. Норма річних опадів із Заходу на Схід 400 мм – 1000 мм.

Арктичний

Територія, де розташований арктичний пояс, відрізняється суворими умовами, що призводить до мізерної флорі і фауні в регіоні. Безмежна снігова пустеля, або трохи більш м’яка завдяки карликової рослинності тундра. Рівень сонячної радіації мінімальний, тривалої полярної ночі вона повністю відсутня. Снігу випадає в рік 200 – 630 мм, не більше. Середні показники температури арктичного поясу влітку від 0 до + 5 с º, взимку – 20Сº; — 30Сº (острови Баренцева моря) до -32Сº -36 с º на берегах океану.


Арктичний клімат Росії

Кліматичні пояси та області

Вивчаємо карту кліматичних поясів Росії | Географія 8 клас #21 | Инфоурок

Висновок

Яким би не був кліматичний пояс і його особливості, у природи не може бути поганої погоди. А якщо і буває, то зовсім не там, де живемо ми з вами.