Безприданниця: короткий зміст пєси по главах: характеристика героїв, образ Лариси Огудаловой та історія створення

Психологічна драма Олександра Миколайовича Островського «Безприданниця» – найсильніша класична п’єса XIX століття. Типовий волзький купецький містечко з разорившимися дворянами, де розпалюються неабиякі пристрасті. Може здатися, що основа п’єси – любов. По прочитанні замість творить почуття ми бачимо розрахунок, стає прорахунком, як підсумок – невдалі «торги». Образ Лариси Огудаловой постає втіленням красивою і бажаною «речі».

Як творилася п’єса

Історія створення «Безприданниці» наступна. Твір, який сьогодні вважається класикою світової драматургії, вивчається за шкільною програмою, при житті автора не було прийнято.

Прем’єрний показ вистави за п’єсою «Безприданниця» відбувся восени 1878 року і викликав неприйняття з боку театральних критиків і глядачів. Подальша доля п’єси складалася непросто з причини провалу перших постановок. Жанр драми вибрано не випадково: з метою розкрити глибину психологічних переживань головних героїв.

На роботу над п’єсою автор витратив фактично п’ять років, впродовж яких раз відкладав роботу (сюжет твору кілька видозмінювався), то знову повертався. Островський служив на посаді мирового судді, тому існує думка, що п’єса заснована на реально відбувалися події: якщо у головної героїні, дійсно, був прототип, значить, у смерті цієї дівчини винен конкретна людина.

Зараз поняття «безприданниця» практично не вживається, сенс його видозмінився. Раніше наявність у дівчини приданого було обов’язковим моментом. По суті, хто така бідна дівчина? – просто камінь на шиї чоловіка, адже тоді можливості працювати і примножувати свій капітал жінка не мала. Навіть розумна, красива, відрізняється багатим духовним світом дівчина, сприймалася суспільством як людина другого сорту. Безприданниці доводилося все покірно терпіти, надії на щиру, взаємну любов майже не залишалося.

Головні персонажі

Головні герої п’єси — жителі невеликого повітового містечка на березі Волги. Імена та характеристика героїв:

  1. Лариса Огудалова – наречена на виданні, але без приданого. Натура мрійлива, поривчаста, творчо розвинена, пристрасно любить життя, але вимушена наступати собі на горло важкості свого матеріального становища. Характер Лариси Огудаловой у п’єсі автор чітко прописав, показуючи активний розвиток.
  2. Харита Гнатівна – мати, за походженням – дворянка, овдовіла, що розорилася. Спритна, розумна, забула про моральні цінності. Образ Лариси Огудаловой показаний автором за принципом контрасту з нею.
  3. Юрій Карандишев – образ «маленької людини» з непомірно великим гонором. Хоча є нареченим і переможцем, безглуздий і невдачливий, поваги ні в кого з персонажів не викликає. Образ Карандишева в драмі трагічний і жалюгідний одночасно.
  4. Сергій Паратов – романтичний герой, з поведінки – «хазяїн життя», а по суті – розорився дворянин, змушений вступати у шлюб з розрахунку, щоб виправити матеріальне становище.
  5. Василь Вожеватов – купець, який вийшов з народу, який зробив себе сам. Спочатку підноситься як друг дитинства і юності Лариси, але потім розкривається ницість його помислів. Готовий жертвувати життями і долями людськими заради парі.
  6. Мокій Кнуров – успішний купець, який розглядає людей, як речі, з позиції «товару». Симпатія Кнурова до головної героїні п’єси – це всього лише прагнення володіння «гарною річчю». Купець одружений, тому пропонує їй стати утриманкою.
  7. Робінзон – блазень Паратова, коли був актором Счастливцевым. Багато пив, з-за цього опустився вниз по соціальних сходах.
  8. Гаврило – господар кав’ярні.
  9. Іван – слуга Гаврила.


Лариса Огудалова – наречена на виданні

Виклад сюжетної лінії

Пропонуємо короткий зміст по главам. У п’єсі «Безприданниця» сюжет побудований наступним чином.

Дія перша

Біля міської кав’ярні відбувається зустріч купців Кнурова і Вожеватова, очікують повернення Паратова. Вожеватов вирішив перекупити у судновласника «Ластівку».

У бесіді «за чаєм» (п’ють з чайних чашок шампанське), Вожеватов розповідає історію Лариси Огудаловой, вимушеної вийти заміж за Карандишева. Кнуров здивований таким вибором: зневірившись після від’їзду Паратова, дівчина погодилася вийти заміж за першого, хто її посватає.

Туди ж приходять новоспечений наречений. Карандишев малюється, кличе купців (як рівних) до себе на обід, присвячений нареченій.

Залишившись наодинці з Ларисою, доводить своїми словами дівчину до сліз. «Ідеалом чоловіка» для неї є Сергій Препаратів. Лунає салютний постріл з приводу приїзду Паратова. Лариса, злякавшись, просить відвести її.

Паратов повертається після річної відсутності, з ним Робінзон. Кнуров цікавиться, чи не шкода розлучатися з «Ластівкою»? Сергій Сергійович відповідає, що це почуття йому чуже, висловлює готовність все вигідно продати. Потім розповідає про своїй багатій нареченій з золотими копальнями. Перед швидкої весіллям Паратов бажає вдосталь повеселитися. Тоді Вожеватов обговорює з Гаврилом вечірній пікнік, майже забуваючи про запрошення Карандишева.

Дія друга

До Огудаловым приїжджає Кнуров, обурений бідністю Карандишева і майбутнім шлюбом взагалі. Купець пропонує Хариті Гнатівні зробити Ларису його утриманкою, так як впевнений у доцільності відходу від такого чоловіка.

Розважлива мати користується цією пропозицією, Кнуров сам каже, щоб дівчині пошили гарні вбрання, а рахунки переслали йому.

Ларисі погано в місті, дівчина думає про село – «тихому куточку». Хоче зіграти на гітарі романс – та засмучена. Побачивши цигана Іллю кличе його до себе. Той розповідає про повернення Паратова. Мати розглядає це обставина, як поява ще одного нареченого, хоча її донька відмовляється терпіти подібні приниження.

Приходить Карандишев, жорстоко засуджуючи звичаї міста, виступає проти виїзду з готелю, хоча наречена просить його про це. Несподівано для всіх до них приїжджає Препаратів.

Розмовляючи з матір’ю, колишній наречений розповідає про своє майбутнє весілля, потім просить покликати дівчину. Залишившись наодинці, дорікає її, говорить про легковажності, як будь-яку іншу жінку. Вона ображена, але в кінці бесіди проговорюється про свою любов до Паратову, а у відповідь чує пропозицію залишитися друзями. Домігшись свого, розмовляючи, зачіпає прийшов до них Карандишева, між ними відбувається сварка. Мати змушує майбутнього зятя запросити до себе на обід Паратова. Тут приїжджає Вожеватов, намагається видати супроводжував його Робінзона за іноземця.

Дія третя

У кабінеті нареченого дівчина з матір’ю обговорюють, як не вдався цей звану вечерю. Над господарем всі сміялися і навіть споїли його спеціально. Сюди ж заходять гості. Кнуров обурений тим, наскільки кепські були вина й закуска.

Всі чоловіки знову сміються над господарем. Прийшов сюди ж Карандишев продовжує хизуватися, не реагує на зауваження нареченої. На прохання Паратова, Лариса виконує разом з циганом романс, хоча наречений всіляко проти, а потім, захоплений, йде за шампанським.

Паратов, залишившись з Ларисою наодинці, вмовляє їхати з ними на пароплаві. Вона визнає його своїм повелителем і на все погоджується. Поки Карандишев в черговий раз йде за вином, всі тікають. Повернувшись, він клянеться помститися, бере пістолет і тікає у слід.

Дія четверта

Карандишев – у кав’ярні, намагається розпитати Робінзона про те, де всі інші, але той робить вигляд, що нічого не розуміє.

Пікнік закінчено. Кнуров і Вожеватов обговорюють ситуацію, що склалася. Їм ясно, що від вигідною весілля Паратов не відмовиться. Кожен з чоловіків готовий взяти скомпрометовану дівчину собі в коханки, вони розігрують її в орлянку. Перемагає Кнуров.

Паратов вдячний Ларисі за те, що була з ними на пікніку, але нагадує, що одружуватися не може, так як у нього є наречена. Втішає тим, що Карандишев навіть зараз візьме її назад, і дає Робінзону наказ відвезти її додому.

Зневірившись, дівчина звертається за допомогою до Вожеватову, але він передає її Кнурову, а той кличе з собою в Париж на повне забезпечення. Лариса нічого не відповідає.

Її знаходить Карандишев, який готовий був стати її захисником, але саме це дівчина сприймає як образу. Тоді засліплений ревнощами наречений каже, що вона для всіх річ, розіграна в орлянку.

Дівчина погоджується бути річчю, але належати йому не має наміру, тому приймає рішення їхати з Кнуровым. У пориві гніву Карандишев стріляє в неї. Повна подяки героїня помирає, кажучи, що це все вона сама. А за сценою співають цигани. Складно сказати, хто винен у смерті Лариси насправді.

 
Увага! У всі ключові моменти п’єси співають цигани.

Островський спеціально вводить цей прийом контрасту, щоб показати, як російська людина любить «свято життя» і тягнеться до нього і, в той же час, що це веселощі – чуже, йому не властиве.

«Безприданниця». Олександр Островський

Короткий переказ драми А. Н. Островського «Безприданниця».

Висновок

Автор показує в п’єсі «Безприданниця» непривабливу сторону сучасного йому суспільства, де все продається і купується. Обставини призводять до загибелі молодої дівчини, яка не змогла вижити серед жестокосердия і аморальності.