Плюси і мінуси економіко-географічного положення Росії: коротко про особливості та основні недоліки

Російська Федерація – це найбільша держава в світі, який розташовується одночасно в Європі та Азії і на більшій частині євразійського континенту. Країні належить 1/9 частину всієї суші Землі, що дає безліч переваг. Плюси і мінуси географічного положення Росії вимагають детального розгляду.

Природний потенціал та географія

Росія займає третину від усього Євразійського континенту, а її площа дорівнює 17 125 191 км2. Завдяки своїм розмірам і розташуванню країна поєднує в собі величезні запаси всіх відомих людству природних ресурсів:

 • мінеральні – вугілля, газ, нафта, всі хімічні сполуки, усі копалини;
 • земельні – 130 мільйонів гектарів орних земель;
 • лісові – близько 60% лісів, з яких близько 50% придатні для промислового використання;
 • водні запаси – близько 120 тис. річок, більше 2 млн. озер, понад 60 тис. км2 льодовиків.

Природні багатства Російської Федерації в 3,8 рази вище багатств США і в 4,5 рази вище багатств Китаю, що приносить країні певні вигоди.

Коротко про місцезнаходження РФ

Держава повністю розташоване в Північній півкулі й по більшій частині в Східному, за винятком частини Чукотського округу, який лежить в площині Західного півкулі. Омивають територію держави Тихий і Північний Льодовитий океан, а також моря Атлантичного, що робить її володаркою самою довгою береговою лінією — 37 653 км

Природно-географічне положення Росії унікально – вона одночасно розташовується в Східній Європі та Азії. Межа між цими двома географічними областями проходить через Уральські гори. Територіальний центр припадає на Красноярський край. Якщо давати характеристику географії коротко, то її можна виразити списком:

 • займає вкрай великий простір;
 • населення і господарське освоєння вкрай нерівномірно;
 • багата різноманітними кліматичними умовами і мінеральними ресурсами;
 • межує з 18 країнами по суші і морю;
 • більша частина – рівнинна, а гори є в основному на півдні (Кавказ, Алтай) і сході (Чукотське нагір’я, Сіхоте-Алінь і ін);
 • частина країни знаходиться в помірно-континентальному кліматі, частина — у континентальному і субарктичному кліматичних поясах;
 • північні області розташовуються в багаторічній мерзлоті, що заважає розвитку господарства і ускладнює освоєння території.

Вигоди положення центральної Росії дозволяє сконцентрувати там всі виробничі потужності і промислові центри. Завдяки своїм великим площам РФ володіє величезним потенціалом.
Економіко-географічне, транспортно-географічне і геополітичне становище Росії

Переваги завдяки географії

Величезні площі завжди дають широкі можливості, адже можна не тільки займатися сільськогосподарською та індустріальної діяльністю, але і ефективно працювати на експорт. Російська Федерація володіє наступними основними перевагами по відношенню до інших країн:

 1. Відкриті виходи в Чорне, Азовське, Баренцове, Балтійське моря і можливість розвивати флот і морську промисловість, видобувати нафту та інші багатства з морського дна.
 2. Вихід в Тихий і Північний льодовитий океан, що дає право торгувати по всьому світу без сплати мита на транзит і безпосередньо сполучатися з усіма державами, що мають вихід до моря.
 3. Наявність численних сусідів дає перевагу в торгівлі і великий ринок експорту.
 4. На кордонах немає збройних конфліктів.
 5. Завдяки рівнинним площах території господарська діяльність населення досить проста і приносить великі врожаї.
 6. Грунту в центральних і східних районах країни чорноземні, що сприяють розвитку сільського господарства.
 7. Наявність і численність різноманітних корисних копалин дає можливість розвивати промисловість. Видобуток заліза, вугілля, руди та інших багатств дозволяють ефективно розвивати металургію і поставляти метал і деталі з нього на внутрішній і зовнішній ринки.
 8. Завдяки великим паливних ресурсів (вугілля, газ, нафта) РФ стала однією з енергетичних держав.
 9. Великі ліси дають основу розвитку целюлозної промисловості, звероловству і лісовому господарству.
 10. Лісові ресурси і багаті водні являють собою велику базу для рекреаційних зон.

Природні умови дозволяють нам успішно розвивати аграрную галузь та промисловість, не витрачаючи при цьому на їх розвиток величезних грошових коштів.

Важливо! Завдяки вигідному географічному місцезнаходженню, багатством природних ресурсів, наявність родючих ґрунтів Росія стала однією з найуспішніших держав світу.

Недоліки місцезнаходження

Територіальне розташування, незважаючи на пристойну кількість переваг, все ж має свої мінуси. Основні недоліки географічного положення Росії виростають з двох основних чинників, які наочно демонструє таблиця:

Велика площа Клімат
Великі території роблять важкими логістику і сполучення між містами, на що витрачається велика кількість ресурсів і коштів.

Величезна кількість земель від загальної площі малопридатна або зовсім не придатна для обробки через мерзлоти.
З-за проблем в логістиці спостерігається істотне поділ між щільністю населення в центральних регіонах та віддалених районах.

Вічна мерзлота на півночі не дозволяє освоювати землі і ускладнює видобуток корисних копалин.

Субарктичний клімат змушує людей переїздити, або витрачати значні суми грошей на будівництво ґрунтовних будинків і постійне опалення.

Холодні зими змушують витрачати кошти на опалення не тільки житлових, але і промислових майданчиків, що підвищує собівартість продукції

Вплив розташування на економіку

При аналізі потужностей держави не обходиться без економіко-географічного положення країни та його характеристик. Особливості економіко-географічного положення полягають у наступному:

 • транспортне положення — характеризується недостатньо розвинутою мережею, але найбільшої в світі (120 тис. км залізничних шляхів, 1 млн. км шосе, 230 тис. км трубопроводів і 100 тис. км річкових шляхів);
 • геополітичне – держава має 14 сусідів по суші і 4 морськими коридорами. Всі сусіди мирні і Росія не межує з областями, де ведуться військові дії;
 • сільськогосподарське – Росія має більше 130 гектарів орних земель, а помірний клімат робить сільське господарство успішно розвивається і прибутковою галуззю економіки;
 • ринкове — наявність безлічі сусідів дають перевагу в торгівлі та експорті продукції. Вихід до кількох морів і двох океанів дозволяють торгувати безпосередньо з усім світом і не оплачувати транзитні мита;
 • демографічний – населення становить 142 905 200 осіб. Незважаючи на таке велике число, заселення російських територій нерівномірний і має безліч пустельних місць.

Економіко географічне положення – це географічне розташування об’єктів (природних і антропогенних), які мають вплив на економіку держави.

Важливо! Слід зазначити, що велика територія – це перевага і недолік одночасно.

Площа дає великі переваги РФ і постачає природними ресурсами та можливістю активно розвивати сільське господарство і промисловість. Але в той же час великі простори складно керовані і контрольовані. Крім того, існує велика проблема логістики і транспортування вантажів.

Екологія

Еколого-географічне положення Росії має свої проблеми, які діляться на дві частини:

 • історичні – це проблеми, які залишив після себе СРСР, де не дуже дбали про вплив промисловості на екологію;
 • сучасні проблеми, які виникли вже на сучасному історичному етапі держави.

Незважаючи на величезні площі лісів, морів і озер, Росія має серйозні екологічні проблеми:

 • забруднення навколишнього середовища внаслідок активного розвитку промисловості та недотримання екологічних норм;
 • виснаження запасів природних ресурсів;
 • скорочення тваринного і рослинного світу;
 • використання атомної енергії та забруднення її залишками великих площ, не рахуючи серйозних аварій;
 • забруднення повітря та навколишнього середовища промисловим сміттям.

Джерелами цих проблем є промислові і сільськогосподарські підприємства, які не дотримуються правил і норм екологічної політики. Не менш руйнівний вплив робить діяльність людини при забезпеченні своїх побутових потреб.

Як впливає місцезнаходження на політику

Оскільки Росія межує з великою кількістю країн, добросусідські відносини вкрай важливі. Частина кордонів залишаються такими ж, якими і були за часів СРСР. Вони закріплені міжнародними угодами і знаходяться охороняються військами з діючими митними законами.

Економіко-географічне положення істотно погіршився після розвалу СРСР і політико-географічні умови стали іншими:

 • зменшився вихід до моря;
 • країна вийшла на 1250 км від Західної Європи;
 • ускладнилися відносини з НАТО;
 • кордону РФ зменшилися до кордонів часів Петра Першого;
 • становище ускладнюється через зростання НАТО і вступ до нього країн-сусідів (Прибалтика, Польща, Болгарія).

З початку 1995 року і до сьогоднішнього дня геополітичне положення держави ускладнюється. Вона виявилася затиснутою між двома великими військовими блоками НАТО і Китаю. А ось з економічної точки складність в тому, що воно займає проміжне місце між потужними центрами економіки: Європейським союзом, Японією і Китаєм.

Місцерозташування по відношенню до інших держав

Російська Федерація намагається підтримувати з усіма сусідами мирні відносини, засновані на взаємовигідних положеннях (торговий пріоритет). Тому становище Росії по відношенню до інших, сусіднім країнам переважно ділове і мирне. Однак обійтися без конфліктів та напружених ситуацій у цілому не можна:

 • посилення позицій Балтійських країн і виникнення територіальних претензій;
 • конфлікт з Україною почався в 2014 році і досі не має завершення;
 • існує протиріччя Молдова — Придністров’я.

Економічна географічна характеристика Російської Федерації

Географічне положення Росії, Росія на карті годинних поясів

Висновок

Вкрай важливо зміцнити дружні відносини з Україною, Казахстаном і Білоруссю, оскільки саме ці держави вельми важливі для геополітичних інтересів РФ.