Корисні копалини мінерали західно-сибірської рівнини: характеристика, вік порід і що видобувають в Сибіру

Підвищений інтерес в середовищі любителів географії викликають корисні копалини Сибіру і західно-сибірського регіону. Пропонуємо познайомитися з їх різноманіттям і особливостями. Територія Західного Сибіру величезна: включає більше двох з половиною мільйонів квадратних кілометрів, на яких є багаті запаси вугілля, нафти, міді, необхідні для промислового виробництва.

Особливості природних ресурсів

Західно-Сибірська рівнина простягається від східної частини Уральських гір аж до ріки Єнісей у Східному Сибіру, а також від узбережжя Північного Льодовитого океану до природного кордону з Казахстаном і частиною Монголії. З півночі на південь регіон простягається більш ніж на 2400 кілометрів, тоді як з заходу на схід – за різними підрахунками від 890 до 950 кілометрів.

До основних корисних копалин даного регіону відносять:

 • нафта,
 • горючі сланці,
 • вугілля,
 • природний газ,
 • торф,
 • залізні і поліметалічні руди,
 • хром,
 • марганець,
 • алюміній,
 • олово,
 • мідь,
 • ртуть,
 • руди рідкісних металів,
 • виробні і дорогоцінне каміння,
 • срібло.

Крім основних природних, важливу роль відіграють численні водні ресурси, які представлені річками і озерами всього регіону в цілому.

Центральна частина Західно-Сибірської рівнини — це болотиста місцевість.

Загальна площа боліт перевищує 600 тисяч квадратних кілометрів, що значно більше території Франції або Іспанії.

Болота дають благодатний грунт для покладів вугілля, природного газу та інших корисних вуглеводнів.

Увага! Більше 60% всіх нафтових багатств регіону сконцентрована у межах заболоченості, таким чином, процес видобутку нафти і інших корисних копалин регіону досить утруднений, так як транспортна прохідність дуже низька. Таке становище характерно, насамперед, для весняного та осіннього періоду видобутку.

Трохи краще йдуть справи взимку, коли середня температура не нижче 40-45 градусів морозу. Одна з причин складності видобутку і проживання в даному регіоні – особливість місцевого клімату: надмірна зволоженість повітря, плоский рельєф і багаторічна мерзлота, які впливають на особливості трудової діяльності в даному регіоні.

Що зберігають земні надра

За статистикою понад 70% території Західного Сибіру було сформовано в епоху раннього Кайнозою, тобто приблизно 30 мільйонів років тому, тому більша частина корисних копалин також була сформована не пізніше 20 мільйонів років тому. На території Західно-Сибірської рівнини ще в 1950-ті роки було відкрито величезну кількість древніх родовищ корисних копалин, виникнення яких датується доісторичним періодом.

Більш 40 років тому в надрах землі Західного Сибіру були виявлені найбільші родовища корисних копалин: нафти, природного газу, а також різних руд чорних, кольорових та інших металів. Саме багаті поклади корисних копалин Сибіру створили передумови для будівництва тут міст і найбільших заводів.

За запасами нафти, газу і деяких інших мінеральних ресурсів Західно-Сибірська рівнина на сьогоднішній день посідає перше місце в країні. Велика частина родовищ цього ресурсу знаходиться на заболочених низовинах Васюганской рівнини, Надымской низовини, а також поширюється на Кемско-Тымскую рівнину.

Загальна площа території Західного Сибіру, на якій є запаси нафти, перевищує 900 тисяч квадратних кілометрів. Практично вся заболочена місцевість багата численними породами корисних копалин, при цьому велика їх частина залягає на півночі рівнини, насамперед, на території Ямалу і півострова Гыданский.

Основні породи

За підрахунками фахівців у межах Західно-Сибірської рівнини є практично всі елементи таблиці Менделєєва.

Це дає всі підстави вважати, що даний регіон Росії можна вважати самим забезпеченим

ресурсами не тільки водних, а й тими, які використовуються для атомної енергетики.

Представляємо вашій увазі таблицю основних порід, які є в надрах рівнини відповідно до зонуванням:

Надымская поділ Кетско-Тымская рівнина Васюганская рівнина Туринська рівнина
 1. Титан
 2. Скандій
 3. Кальцій
 4. Вольфрам
 5. Марганець
 6. Молібден
 7. Цезій
 8. Барій
 9. Кам’яне вугілля
 10. Буре вугілля
 1. Платина
 2. Золото
 3. Іридій
 4. Барій
 5. Вольфрам
 6. Кальцій
 7. Калій
 1. Золото
 2. Платина
 3. Марганець
 4. Сіль
 5. Срібло
 6. Стронцій
 7. Кам’яне вугілля
 8. Буре вугілля
 1. Хром
 2. Титан
 3. Цирконій
 4. Молібден
 5. Золото
 6. Срібло
 7. Ртуть
 8. Фосфор
 9. Вапняк
 10. Вугілля
 11. Торф
 12. Алюміній
 13. Бронза
 14. Берилій
 15. Уран
 16. Церій
 17. Титан

Всі без винятку мінеральні ресурси, представлені в таблиці, являють собою комерційну цінність, саме з цієї причини в Західному Сибіру успішно функціонують найбільші підприємства Росії. Всі вони відіграють важливу роль для світової економіки. Середній вік порід не перевищує 5 мільйонів років, що робить вплив на сибірську видобуток корисних копалин.

Центри нафтовидобутку

За даними на 2017 рік, на території Західно-Сибірської рівнини виявлено понад 140 найбільших родовищ корисних копалин, які розташовані в таких областях, як:

 • Тюменська,
 • Курганська,
 • Омська,
 • Новосибірська,
 • Томська,
 • Східні і південні райони Свердловської області,
 • Південна частина Челябінської області.

Практично всі ресурси, що видобувають в межах півострова Ямал, проходять переробку і транспортуються як залізничним транспортом, так і трубопроводами на територію європейської частини Росії, а далі за кордон.

На території Середньо-Обської низовини є величезні запаси нафти, газу і сланців, які видобувають у містах Ноябрьск, Нефтеюганськ та Ханти-Мансійськ.

Другим за значенням центром нафтовидобутку і переробки в межах Західно-Сибірської рівнини є Тазовско-Пурская низовина, в якій зосереджені основні центри видобутку природного газу Росії.

Характеристика Західно-Сибірської рівнини може бути представлена також з точки зору наявності гідравлічних ресурсів на території всього регіону. Ця тема цікава вже тим, що в численних річках і озерах Західному Сибіру є такі корисні копалини, які йдуть на експорт за кордон і для забезпечення виробничого процесу на території Росії і СНД.

Важливо! Загальна площа західносибірських річок і озер перевищує 350 тисяч квадратних кілометрів, що робить Сибір найбільш забезпечених водними ресурсами регіоном Росії та одним з найбільших всього світу.

Ресурси півострова Ямал

Щоб дізнатися, породи якого віку складають землі Західного Сибіру, необхідно звернутися до геологічними даними. Як сказано вище, більша частка корисних копалин, яка є в надрах сибірської низовини, сформувалася в результаті розкладання древніх живих організмів.

Насамперед, це відноситься до формування нафти на території сучасної Західної Сибіру, особливо на півострові Ямал, де сконцентровані величезні запаси як нафтових, так поліметалічних родовищ.

Вчені стверджують, що нафти в межах экватории даного півострова міститься не менше 13% від числа всіх російських розвіданих родовищ Росії. Газових родовищ сконцентровано на Ямалі ще більше – від 20 до 30%.

Увага! Крім нафти і газу, на півострові є також інші не менш важливі корисні копалини: залізна руда, буре вугілля, калійні солі та інші ресурси. Як правило, глибина залягання копалин не перевищує ста метрів, що значно полегшує працю робітників будівельних об’єктів Західно-Сибірської низовини, на відміну від місць розташування таких ресурсів у надрах Іртиша.

Що вивчає шкільна програма

Дуже часто під час шкільних занять з географії, вчитель дає завдання: «доповніть і підпишіть родовища корисних копалин». З чим це пов’язано?

Щоб характеристика Західно-Сибірської рівнини була засвоєна по-справжньому добре, необхідно розвивати аналітичне мислення, а не тільки зубрити матеріал. Корисні копалини регіону настільки різноманітні, що вивчення їх без практичних занять не призводить до належного ефекту. Масштаби промислової діяльності регіону величезні, це і змушує підходити до вивчення матеріалу серйозно.

За даними на 2017 рік, нафта видобувається практично на всій території Західної Сибіру, при цьому введені в дію понад 340 діючих свердловин, але в їх плани входить збільшення до 500 до 2019 року.

Корисні копалини Сибіру

Розвиток видобутку корисних копалин

Висновок

Природні багатства, які видобувають і розробляють в Західному Сибіру, справді, безмежні. На сьогоднішній день приватний російський бізнес докладає всі зусилля для вивчення того, які породи та якого віку, глибини залягання складають Західно-Сибірську рівнину, тому що це значною мірою впливає на розвиток економіки регіону.