«Постріл» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1831.

Жанр: повість.

Тема: честь.

Ідея: людина повинна дорожити своїм достоїнством.

Проблематика. Чи образу змиватися тільки кров’ю?

Основні герої: оповідач, Сільвіо.

Сюжет. Оповідач згадує випадок із своєї армійського життя. Служба в мирний час була досить одноманітна. Кожен день проходив, як за розкладом. Полк оповідача перебував у якомусь закутку, де не було ніяких розваг. Тому кожен вечір офіцери дуже багато пили і грали в карти.

Найчастіше приятелі оповідача збиралися біля загадкової людини, який не був військовим. Він взагалі справляв дивне враження. Сильвіо жив дуже скромно, зате щедро ставив на стіл шампанське. Він був старший за всіх офіцерів (близько 35 років), нічого не розповідав про своє минуле. Ніхто не знав рід його занять і джерело доходів. Найулюбленішим розвагою Сільвіо була стрілянина з пістолета. Він був чудовим стрільцем, причому займався цим прямо в будинку. В розмови про дуелях Сільвіо не вступав, але коли його запитували, відповідав, що йому доводилося стрілятися. Молоді офіцери були заінтриговані і вважали, що на совісті приятеля лежить не одна жертва.

Одного разу під час традиційної гри в карти, супроводжуваної ріками шампанського, до суспільства приєднався новий малознайомий офіцер. У Сільвіо була звичка виправляти помилки гравців, не кажучи при цьому ні слова. Офіцер не знав про це. Дії Сільвіо викликали його гнів, він кинув у супротивника свічник. Сильвіо ухилився від удару і холоднокровно попросив офіцера вийти.

Весь полк вважав офіцера вже мертвим. Але минали дні, а Сильвіо так і не вимагав задоволення своєї образи. Спочатку така поведінка сприйняли за боягузтво, але поступово почали забувати про це. Оповідач до цього випадку дуже поважав Сільвіо і був найбільш близький з ним з усього полку. Він не міг забути, що досвідчений приятель не став захищати свою честь. Поступово оповідач став уникати товариства Сильвіо, що не пройшло повз його уваги.

Одного разу Сільвіо отримав листа, яке справило на нього велике враження. Він заявив про необхідність негайно виїхати і запросив до себе весь полк. Особливе запрошення він зробив оповідачеві.

Після прощальної вечірки гості розійшлися, Сільвіо залишився з оповідачем наодинці. Він пояснив йому причини своєї поведінки тим, що не має права ризикувати своїм життям. Сильвіо розповів свою історію. В молодості він теж служив і відрізнявся самим неспокійним норовом. Його спалювало бажання у всьому бути першим. Сильвіо це вдавалося. Він більше всіх пиячив, грав у карти, брав участь в дуелях, доглядав за жінками. Одного разу в їх полк перевівся молодий багатий чоловік, який почав заперечувати славу Сільвіо. На черговому балі у відповідь на плоску жарт офіцер дав Сільвіо ляпаса, що неминуче призвело до дуелі. За жеребом перший постріл дістався супернику, який прострілив Сільвіо кашкет. Чекаючи повторного пострілу, він спокійно їв черешні. Сильвіо був розлючений такою поведінкою і залишив право пострілу за собою на невизначений час. Отриманий лист извещало Сильвіо про те, що його кривдник нещодавно одружився. Товариш оповідача мав намір помститися, зробивши невикористану постріл. Сильвіо поїхав, і більше про нього ніхто нічого не чув.

Через кілька років оповідач оселився в одній із своїх сіл. Він відчував нестерпну нудьгу, скрашиваемую лише бесідами з сусідніми поміщиками. Одного разу він дізнався, що розташоване неподалік маєток приїжджають господарі – молодий граф з графинею. Це надзвичайно втішило оповідача і він поспішив завдати їм візит.

Під час розмови мова зайшла про стрілянину. Оповідач згадав ім’я свого давнього приятеля – чудового стрільця Сільвіо. Це ім’я схвилювало графа. Він поставив кілька уточнюючих запитань і зміг продовжити історію Сільвіо. Граф виявився тим самим кривдником. Коли у них з дружиною тільки почався медовий місяць, з’явився Сільвіо і зажадав свого права на постріл. Граф тільки попросив покінчити з цим скоріше, поки не приїхав його дружина. Сильвіо відмовився стріляти в беззбройних і захотів повторити дуель. Перший постріл знову дістався графу. Він не потрапив. Поки Сільвіо цілився, вбігла дружина і стала благати його не вбивати чоловіка. Сильвіо був задоволений сум’яттям графа і пішов.

Про його подальшу долю невідомо. Ходили чутки, що Сильвіо загинув під час Грецької революції.

Відгук про твір. У часи Пушкіна дворяни дуже високо цінували свою честь. Дуелі були звичайним явищем. Але повість “Постріл” містить два оригінальних моменту. По-перше, Сільвіо терпляче чекає кілька років, щоб скористатися своїм правом і задовольнити почуття помсти. По-друге, неперевершений стрілець мовчки переносить образу тільки тому, що не має права ризикувати своїм життям через неотомщенного старого образи.