«Агрус» – короткий зміст (переказ)

Оповідання «Агрус» А. П. Чехова переносить читача в другу половину 19 століття.

Одного разу через поле, в село Мироносицкое йшли двоє друзів Іван і Буркин. Несподівано почалася сильна злива, і друзі згадали що знаходяться неподалік від їх загальної приятеля – поміщика Павла Альохіна. Товариші вирішили заскочити до нього в гості і заодно перечекати дощ. Альохін радо зустрів приятелів, запропонував переодягнутися в сухе одягу і випити гарячого чаю для зігрівання. За зовнішнім виглядом Павла, його можна було б порівняти з вченим або художником, але ніяк не з поміщиком. Одягнений він був у старі одягу, обличчя та волосся були немиті, а сам Павло страждав повнотою. Коли приятелі сіли за стіл пити чай, щоб скрасити незручне мовчання, Іван розповів співрозмовникам розповідь про свого брата Миколу Иваныче.

Дитячі роки двох братів Івана і Миколи проходили в садибі їх батька, який дослуживши до високих чинів, пішов у відставку. Дітям. батько залишив у спадок дворянський титул. Коли батька не стало, їх відібрали маєток за несплачені кредити. Микола пішов служити чиновником, але йому там було нудно, і він часто віддавався мріям отримати садибу, в саду якої будуть рости кущі аґрусу. Микола довго збирав гроші, позбавляв себе все, навіть їжі. Врешті-решт він одружився на літній, багатій вдові, заради вигоди. Але навіть після весілля, він заощаджував кожну копійку на харчування.

Так, Микола, який був добрим і щедрим, обернувся в жорстокого й жадібного деспота. Дружина, не витримавши такої жорсткої економії, незабаром померла. Вдівець ні краплі, не жалкуючи про смерть дружини, нарешті придбав садибу. Також він купив кілька десятків кущів аґрусу, висадив їх навколо садиби і зробився поміщиком.

Прийшов час першого врожаю. Микола зібрав з кущів, ягоди агрусу. Вони виявилися кислими і твердими. Але землевласника це не засмутило, навпаки, він відчував себе успішною людиною, який домігся в житті того, чого хотів.

Через деякий час, в гості до брата заїхав Іван і здивувався, як змінився Микола, він погладшав, постарів і став дуже ледачим людиною. Брат пригостив Івана аґрусом і по його обличчю було помітно, що він надзвичайно пишається своєю нудною, сумною і монотонної життям.

Іван Іванич, побачивши брата, прийшов в гіркий смуток. Подивившись на його життя, він подумав, що поки такі, як Микола, п’ють, їдять досхочу і задовольняються щасливим життям, інші голодують, страждають від нестачі ліків і вмирають. Вночі Іван подумав, що кожній людині потрібно нагадувати, що, крім нього, є інші люди, які потребують допомоги. Також потрібно пам’ятати, що з кожним людиною може трапитися біда і його можуть не почути, як він в даний момент не чує інших.

Завершуючи свою історію, Іван розповів своїм співрозмовникам про те, що сенс життя полягає не в щасті, і не здійснені мрії, а в тому, щоб творити добро.

Однак, Буркин і Петро не зрозуміли сенс оповідання Івана і не вникли в його останні слова. Приятелі ради б ще поговорити, але вже пізно і всі пішли спочивати.