Може помста бути виправданою бажанням захистити честь?

Помста – важке гнітюче почуття, яке змінює життя людини, робить його замкнутим і нещасним. Жага помсти рухає всіма думками і справами, вона руйнує душу зсередини. Мстити низько, виходить, що ти нічим не відрізняєшся від своїх кривдників, стаєш з ними в один ряд. Правда, бувають такі ситуації, коли помста виправдана, адже вона є єдино можливим засобом для захисту честі.

Приклад подібної ситуації можна знайти в знаменитому романі Олександра Сергійовича Пушкіна «Дубровський». Головний герой твору Володимир Андрійович насолоджувався життям, жив у своє задоволення, не знаючи горя і турбот. Але в одну мить все змінилося: молодий чоловік залишився без батька і без даху над головою. І позбавив його всього цього колишній товариш старшого Дубровського, а нині заклятий ворог – Кирила Петрович Троєкуров.

Володимир Андрійович, юний пане, довго думає, як йому вчинити. Читаючи наповнені теплотою і любов’ю листи матері до батька, юнак розуміє, що не зможе залишити їх на поталу Шабашкину і подъячим, що, тільки спаливши цей будинок, він зможе захистити свою честь і честь свого роду. Помста ж Троекурову – тепер головна справа його життя. Володимир Дубровський стає розбійником, виявляє благородство бідних людей, і мріє тільки про одному – дістатися до кривдника батька. Чорна помста рухає молодим людиною, але у неї є виправдання – захистити те, що було висміяно і зганьблене.

На захист власної честі та гідності своєї дружини встає і ще один літературний герой – купець Калашников з відомої поеми Михайла Юрійовича Лермонтова.

Дія «Пісні…» розгортається в часи правління Івана Грозного, коли заохочувалися безчинства опричників. Ніякого покарання за їхні аморальне поведінка від царя ніколи не було. Лермонтов яскраво і правдиво показав опричника Кирибеевича, який ставить у незручне становище заміжню жінку, Олену Дмитрівну, причому аніскільки навіть не замислюючись про те, як вона буде виглядати серед сусідів і знайомих. Його нав’язані ласки гірким соромом відгукуються в душі ні в чому не винної жінки. А чоловік її, купець Калашников, настільки обурений, що думає лише про помсту.

У відкритому двобої він буде захищати свою честь і гідність, він відповість кривдника своєї сім’ї. Калашников, звичайно, розуміє, що навіть якщо переможе в цьому бою, пощади від царя він не дочекається, але все ж ставка занадто висока, і чоловік йде на вірну погибель. Так і відбувається. Степан помирає, але він помстився кривдникові, опозорившему його дружину.

Таким чином, ми можемо говорити про те, що нехай помста і темне почуття, що руйнує людські долі, спопеляюче душі, але іноді воно виправдане благородними мотивами: захистом власної честі і гідності.