Моя зустріч з Глібом Капустіним (по розповіді Шукшина «Зрізав»)

Гліб Капустін постає перед читачем у розповіді Шукшина «Зрізав» в образі чоловіка, з яким мало що в житті цікаво. Так, він читає газети, вважає себе розумним і про нього ходить чутка, що він будь-якого «вискочку», який займає високу посаду, може «зрізати» і поставити на місце. Ось тільки залишається великим питанням, навіщо це потрібно дорослій людині? Можливо, якщо б цим займався підліток, це можна було списати на юний вік, а так…

Капустін «розкривається» ще по дорозі до будинку матері Костянтина Журавльова. Він докладно розпитує, хто з супроводу про нього що-небудь знає. Але інформації дуже мало. Відомо лише те, що той, є кандидатом наук, приїхав з дружиною і дочкою на таксі, привіз матері дорогих подарунків.

Стає зрозумілим, що Капустіна вже це обурює. В голові у чоловіка, швидше за все, думки про те, що Журавльов спеціально приїхав, щоб позлити громадськість. Наче той своїм візитом до матері, зайшов за межу дозволеного.

Автор випадково уточнює, що Капустін взагалі з іншого села. Мабуть, там він вже отримав хороший відсіч, і зіпсував свій «авторитет». А тут поки він цікавий тим, що «зрізає» людей, які посіли високу посаду в місті, і оголює їх «малограмотність».

Однак Костянтин Журавльов виявляється не таким безграмотним. Він виявляється філологом, як і його дружина. Далі читач спостерігає картину, як Гліб робить спроби задати питання, абсолютно неотносящиеся до теми, в якій працює кандидат. Всі старання виявляються марними, і Журавльов, дивуючись, дає йому відсіч. Тоді «підбурювач» чіпляється до слова, навмисно створює конфлікт і навіть посилає загрози дружині Костянтина.

«Вигравши бій», Капустін залишає будинок першим. Він завжди так робить, швидше за все, тому, щоб опонент не встиг отямитися і поговорити з ним по-чоловічому. Але в цей раз він сам ледве не «зазнав фіаско». Він наговорив багато дурниць, не відповів на пряме запитання, а головне, дуже образив добропорядну родину.

Чоловік радів. Він ще довго підкреслював свою значимість і пригадував колегам, як «зрізав» чергового кандидата. Він навіть не уявляв, скільки трудів і зусиль доклав той, для того, щоб йому присвоїли цей «чин». Гліб природно думав, що це все далося того не заслужено, і що в його знаннях дуже багато «прогалин». Однак сам чоловік всебічно «розвивався» тільки від читання газет і збирання пліток.

У будь-якого читача складається вельми неприємний образ Капустіна. Він зарозумілий, пихатий, уїдливий, а головне, дуже дурний. В ньому живе почуття неповноцінності, тому він самостверджується за рахунок «промахів» інших. Своєю появою в житті людини, він не може чогось навчити, він лише псує враження про себе. А його вчити, вже не має сенсу, так він сам і не побажає. Чоловік ніколи не зможе перерости в справжню особистість, і чогось значущого досягти у цьому житті. Він так і залишиться жорстоким «блазнем», який звик насміхатися над іншими людьми.