Як ставляться до війни 1805 року і як поводяться її учасники – офіцери і солдати?

Війна французами 1805-1807 рр. в романі Л. Н. Толстого – не лише тло, на якому розгортаються долі героїв, але і ключова проблема. Криваві битви початку ХІХ століття подаються крізь призму сприйняття аристократів, що не беруть участь безпосередньо в боях, рядових солдатів, офіцерів, полководців і самого автора. Так як, основні учасники війни – представники армії, їх думку про події відіграє дуже важливу роль і навіть впливає на результат битв.

Л. Н. Толстой відразу натякає, що війна 1805-1807 рр. не має сенсу. Її нав’язують людям, щоб зупинити внутрішні революційні події, і тільки потім – Наполеона. Насправді, можна було обійтися і без колосальних жертв. Не розуміють сенсу кривавих дій і самі солдати, причому не тільки російські, але і супротивники. Під час коротких перемир’я вони спілкуються один з одним, тиснуть руки. Ці деталі показують: люди усвідомлюють, що воюють володарі світу сього, прості ж люди не мають причин для ворожнечі.

Ставлення учасників війни до подій яскраво проявляється в сцені огляду в Браунау. Толстой навмисне не виділяє особистості солдатів, їхні репліки з приводу того, що відбувається схожі на суцільний гул: «Зі всіх сторін перемовлялися солдатські голоси».

Все це вказує, що солдати єдині у своїх поглядах. Крупним планом в цій сцені виступає Кутузов. Полководець розуміє, що для його армії ця битва не має сенсу. Він намагається врятувати своїх солдатів від марної смерті. Головнокомандувач наводить переконливі і не дуже аргументи, серед яких зношеність взуття: солдати пройшли тисячі верст до місць боїв. Кутузов, незважаючи на свою посаду, не вважає війну важливою справою, священним дією або шансом для подвигів. Він розуміє, що це трагедія, яка несе з собою тільки сльози і смерть.

Позиція Кутузова – не прояв страху або слабкості, а показник мудрості. Якби полководець керувався тільки честолюбством, росіян розбили б раніше Аустерліца.

Шенграбинское битва також демонструє ставлення учасників війни до батальним подій. Тут з’являються нові персонажі: Несвіцьких і Жерков, Тушин і Тимохін. Несвіцьких і Жерков – штабні офіцери, які бояться війни, але хочуть бути героями. Їх боягузтво стає причиною загибелі товаришів по службі. Наприклад, боягузтво Жеркова двічі завадила йому донести послання Тушину.

Тушин і Тимохін – теж офіцери. Вони навіть не думають використовувати військове становище для того, щоб прославитися. Головні їх мети – захистити Батьківщину і зберегти життя солдатів. Саме це дає Тушину і його батареї битися до останнього.

Філософське сприйняття війни і земного життя взагалі Л. Н. Толстой подає в сцені поранення князя Андрія Болконського. Герой подумки розмовляє з небом і усвідомлює, що не тільки війни, але вся земна суєта – нікчема, у порівнянні з вічним.

Таким чином, війна в романі Л. Н. Толстого подається як безглузда людська вигадка, яка марно забирає життя невинних людей. Але є у кривавих подіях і позитивна сторона: завдяки їй люди вчаться відрізняти істинні цінності від фальшивих.