Каратаевщина (за романом Толстого «Війна і мир»)

«Каратаевщина» – термін, який з’явився завдяки роману Л. Н. Толстого «Війна і мир». Сьогодні поняття має місце в літературознавстві і філософії. Особливий резонанс «каратаевщина» отримала за часів СРСР.

У романі «Війна і мир» Лев Миколайович створив образ другорядного героя Платона Каратаєва, прізвище якого і стала основою для вказаного терміну. Платон Каратаєв – простодушний селянин, який керується філософією «як Бог дасть, так і буде». Природний спосіб життя чоловіка та його простодушність відображаються на зовнішності, поведінці, ставленні до оточуючих. Лев Миколайович дає мужикові лаконічну, але оригінальну характеристику: в Платоні «відчувалося щось приємне, заспокійливе і кругле», вся постать його була кругла.

За допомогою простого епітета “круглий” автор роману «Війна і світ» і відображає внутрішній світ персонажа. У Платона приємний голос, а в розмові він вживає безліч зменшувально-пестливих слів. Все це дуже гармонійно поєднується з його «круглотой». Як і більшість селян, Каратаєв ніколи не сидів без діла. Він невимушено брався за будь-яку роботу, плавно переходив від заняття до заняття: «поки одна рука вішала мотузку, інша вже приймалася розмотувати іншу ногу».

Цей простий, нічим не примітний селянин зміг змінити життя П’єра Безухова. Молодий аристократ зустрічається з Платоном Каратаевым в той час, коли переживає душевну кризу. Чоловік своїм ставленням до життя допомагає душі П’єра відродитися, знайти гармонію. Після розмов з Платоном Безухов відчуває дивну легкість. Звідки у Каратаєва дар зцілювати людські душі?

Все просто Платон не знає, що таке егоїзм, самолюбство, жадає слави, він живе для інших. Чоловік смиренно приймає удари життя, підкорюється волі Божої. Можна сказати, що він є фаталістом. У цих рисах, на думку Льва Миколайовича, відобразилася мудрість народної філософії. Деякі дослідники відзначають, що світогляд Платона Каратаєва дуже близько законами буддизму.

Цікаво і ставлення героя до війни з французами. Він не журиться над смертю і болем, адже і тут вважає, що все відбувається так, як повинно бути.

Таке ставлення до подій не можна назвати повністю поганим або, навпаки ідеальним. Тим не менш, у часи Радянського союзу каратаевщину засуджували і критикували за пасивність і зайву смирення. Незважаючи на критику, каратаевщина поширилася в російській літературі. Наприклад, у творчості Солженіцина її можна розглядати на прикладі образу Шухова.

У словниках, виданих за часів СРСР, тлумачення «каратаевщины» залишається з негативним відтінком. Тим не менш, у сучасному літературознавстві і філософії потроху відходять від негативного значення терміна. Якщо розглядати образ Платона Каратаєва глибше, враховувати вплив цього героя на інших персонажів, можна виявити як негативні, так і позитивні сторони героя і «каратаевщины».