Порівняльний аналіз віршів Пушкіна «Вірші, складені вночі під час безсоння» і Тютчева «Безсоння»

Коли ніч огортає землю темним покривалом, багато залишаються один на один зі своїми думками. Особливо настирливі вони під час безсоння. У цьому стані люди усвідомлюють швидкоплинність життя, марності денної суєти і силу року. Нічних роздумів присвячені твори А. Пушкіна «Вірші, складені вночі під час безсоння» та Ф. Тютчева «Безсоння».

«Вірші, складені вночі під час безсоння» А. С. Пушкіна написав восени 1830 р. в місті Болдіна. Поет збирався видати збірник з однойменним циклом. Тим не менш, цей твір був опублікований лише після смерті поета Жуковським.

Ключовий образ вірша – ліричний герой, який ніяк не може заснути. Він слухає «однозвучний» хід годин, чує кожен шерех, навіть «сплячої ночі тріпання». Нічна атмосфера породжує питання про життя. Герой розуміє, що життя – це лише «мышья біганина», а день знову був втрачений. Він підозрює, що день не пропав безслідно, а досі «кличе або пророкує». Останні рядки в який раз підтверджують, що людина не може зрозуміти вищу матерію буття. Ліричний герой звертається до дня: «Я зрозуміти тебе хочу, сенсу я в тобі шукаю…». На цьому діалог з життям закінчується, але нескладно здогадатися, що він повториться в наступну безсонну ніч.

У 26 років Тютчев Ф. вже встиг побудувати дипломатичну кар’єру, зміцнився в літературних колах і створити сім’ю. Але думки про швидкоплинність не покидали молодого поета. В 1829 році він написав вірш «Безсоння». На початку вірша створюється нічна атмосфера, причому її атрибути дуже схожі на ті, що трохи пізніше використовує А. С. Пушкін: «Годин одноманітний бій, томлива ночі повість» (пор. «Всюди морок і сон докучний. Хід годинника лише однозвучний…»).

У наступних строфах більш виразно проявляється образ ліричного героя. На відміну від Пушкінського, він говорить не тільки про своїх думках. Герой узагальнює роздуми, звертаючись: «Хто без туги слухав з нас,… пророчо-прощальний голос?». Його думки глобальні: про світ, про людей, яким здається, що вони покинуті на самих себе.

Поступово поет переходить до мотиву швидкоплинності, та зміні поколінь. Він каже, що його покоління вже губиться в сутінках днів (і це думки 26-річного людини!), а йому на зміну приходь «плем’я молоде», подібне сонцю. Минулі покоління губляться в часі і лише зрідка їх оплакує «металу голос похоронний».

Вірш Ф. Тютчева важчі для сприйняття, ніж вірш А. Пушкіна. Це пов’язано не тільки з поєднанням декількох мотивом, але і з особливостями художнього оформлення. Пушкін А. використовує епітети, метафори, які не потребують розшифровки. Твір Тютчева – це палітра образів-символів, оригінальних метафор, епітетів і контрастів. Читати його потрібно між строф.

«Вірші, складені вночі під час безсоння» А. С. Пушкіна – цілісний внутрішній монолог, не поділений на строфи, вірш «Безсоння» Ф. Тютчева поділений на строфи. Твір Пушкіна написано хореем, а Тютчева – ямбом, але за настроєм вони схожі.