Історичний твір 882-912

882-912 рр .. – час правління в Києві легендарного варяга Олега. Як стверджує літописець, він доводився далеким родичем князю Рюрику, тому очолив владу, поки не подорослішає Ігор Рюрикович.

Олег успадкував від князювання Рюрика в Новгороді в 879 р. З самого початку він задався метою підкорити інші слов’янські території. У 882 р. Олег набрав величезне військо, що включає варягів, слов’ян і фіно-угорські племена.

Захопивши Смоленськ і Любеч, Олег підійшов до Києва, де правили бояри Рюрика – Аскольд і Дір. Наставник Ігоря прикинувся мирним купцем і зумів взяти київських князів в полон, а потім стратити їх.

Олег діяв у повній відповідності з законами своєї епохи. Він звинуватив Аскольда і Діра в тому, що вони не належать до князівського роду і пред’явив справжнього спадкоємця – княжича Ігоря Рюриковича.

Згідно літопису, саме 882 р. став датою утворення Давньоруської держави, тому що Олег оголосив Київ “матір’ю міст руських”.

Протягом декількох років Олег займався активним будівництвом нових міст і підкорення сусідніх племен: древлян (883 р.), сіверян (884 р.), радимичів (885 р.). У результаті практично всі східнослов’янські племена почали платити Києву данину. Завойовницька політика Олега привернула увагу Хазарського каганату, який став непримиренним противником молодої держави.

Зміцнивши Давньоруська держава, Олег набрав вояків з усіх підвладних племен і в 907 р. вирушив у похід проти Візантійської імперії. Околиці Константинополя зазнали небувалого розграбуванню.

Гордістю греків була ланцюг, яка замикала затоку Золотий Ріг і не давала можливості підійти до Константинополя з моря. Легенда свідчить, що хитромудрий Олег наказав поставити слов’янські кораблі на колеса та сушею рушив на місто. Налякані жителі Константинополя поспішили почати мирні переговори. Олег отримав дуже багаті дари, причому зажадав, щоб дань була виплачена кожному російському місту окремо.

Головним результатом походу Олега на Візантію стало укладення в 911 р. дуже вигідного для Київської Русі торгового договору.

Олег помер у 912 р., передавши владу Ігорю Рюриковичу. За легендою великий князь загинув від укусу змії, що зачаїлася в кістках його коня.

Родич Рюрика зіграв велику роль у давньоруській історії. Досить сказати, що він вважається засновником Київської Русі. Звичайний варяг мав воістину державним розумом.

До моменту приходу Олега до влади на території Давньоруської держави існувало два великих центри – Новгород і Київ, які відігравали об’єднуючу роль для всіх сусідніх територій. Логіка підказувала Олегу, що суперництво і зіткнення між ними неминуче.

Олег чудово розумів вигідне стратегічне та економічне становище Києва, що знаходиться в центрі слов’янських племен і на перехресті торгових шляхів. Захоплення “матері міст руських” дозволив йому успішно продовжити підкорення інших племен.

Олег відрізнявся від колишніх варягів-завойовників тим, що дбав не тільки про збирання данини, але і про розвиток підкорених територій. Призначаючи своїх людей на місцях, він закладав основи адміністративної системи. Нові міста були не лише фортецями, але і майбутніми економічними і культурними центрами.

Війну з Візантією Олег почав не тільки заради військової слави. В результаті переконливої перемоги слов’янські купці мали право безмитної торгівлі в Константинополі і ряд інших переваг.

Багато відомості “Повісті временних літ” про Олега видаються фантастичними. Однак незаперечним фактом залишається виникнення “варварських” територіях потужної держави, зумів кинути виклик могутній Візантійській імперії.