Аналіз роману Шолохова «Піднята цілина»

Виконуючи соціальне замовлення, радянський письменник Михайло Олександрович Шолохов писав одночасно два романи: «Тихий Дон» і «Піднята цілина». Сьогодні ми будемо говорити про другий, який представляє собою опис перебудови в селі, старанне придушення старого свідомості і устрою на користь колективізму і комуністичної політики. Письменник показує нам, читачам, образ нової людини, виховання якого будується в зовсім іншій соціальній і економічній обстановці.

У романа спочатку була інша назва – «З кров’ю і потім». Воно було великим відображенням того, що насправді відбувалося в цей час в селі. Але Сталін наполіг на зміні і навіть запропонував свою – «Піднята цілина». Шолохов до останнього ніяк не міг його прийняти, ні до душі воно було.

Вихід в друк також затягнувся, знову ж таки завдяки чинному вождю книга побачила світ у 1932 році.

Автор поклав в основу твору достовірні факти і документи. Головна тема роману – показ процесу колективізації. Трагедія народу стає основною колізією «Піднятої цілини». Перед нами проходять різні сцени, вони наповнені жахом і болем: примірка вперше побаченої пристойного одягу Любишкиным і його дружиною, причому забрали її у розкуркулених, вбивство Хопрова Яковом Лукичем Островновым і Половцевым, замор голодом рідної матері, тільки щоб вона не видала таємницю, адже в будинку знаходяться білі офіцери. І таких картин безліч!

Виділяється із загальної маси дід Щукарьов, який намагається сприймати ситуацію гумористично і підбадьорює жителів села Гримучий Лог своїми примовками і балагурством.

Шолохов намагається змалювати сформоване положення справ як можна більш правдиво, тому і комуністів він показує з позитивного боку, але в той же час не може знайти виправдання їх жорстоким діям. Самі герої у нього протестують проти такого безжалісного поведінки, з криком і надривом кажучи про те, що немає сил більше воювати з дітьми. Але, як це часто буває в житті, є і ті, хто цілком приймає таке положення, а про каяття і мови не може бути. Це, звичайно, переживаючи всією душею за революцію Макар Нагульнов.

У романі Михайла Шолохова на поверхні лежать два конфлікту: зовнішній, який підказаний самим часом і полягає в протиборстві з комуністичним керівництвом, і внутрішній, заснований на людській душі і її психологічні особливості.

У стильовому плані «Піднята цілина» поєднує безліч почав: трагедію і гумор, епос і лірику, документальну публіцистику і вигадка, загальне і конкретне. Початок і кінець роману визначають описи природи, наповнені элегическими нотками. Але не тільки ці сцени звертають на себе увагу. Створені з пишністю і майстерністю зображення зборів з масовою участю, жіночого бунту, прокотилося, як стихія. Автор розкрив перед нами у всій повноті картину довоєнного сільського побуту. І це найбільше полотно не має собі рівних.

Композиція роману тісно пов’язана з проблематикою і сюжетом. На початку, як вже зазначали, замальовка січневого пейзажу. Змінює її сцена таємного приїзду осавула Половцева, затятого борця за старі уклади. А далі дія набирає темпи. І складається воно з різних сцен: якісь світлі, як опис роботи на оранці, любовні перипетії, ті, які пов’язані з дідом Щукарем, так і темні, наповнені болем і стражданням: бунт жінок, вбивство Хопрова, розкуркулення Лапшинова, у якого велика сім’я. До речі, і закінчення у романа сумне – повернення Островнова додому, зазначене зазначене сумом і тяжкими відчуттями. Всі ці трагічні нотки спрямовані на розкриття головного задуму Шолохова – конфлікту прихильників і противників колективізації.