Образ Чорта в повісті Гоголя «Ніч перед Різдвом»

Збірка повістей «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» – унікальний твір Миколи Гоголя, яке відрізняється поетичністю, народністю і містицизмом.

Письменник ретельно продумав кожний образ, акцентуючи увагу на достоїнства і слабкості. Герої діляться на реальних і фантастичних, а так само є ті, які ніби живуть у двох світах. Гоголь вірив у потойбічні сили, вивчав народні повір’я, тому в його «Вечори» є місце таким персонажам, як відьма і чорт. У творі «Ніч перед Різдвом» образ чорта переданий своєрідно.

Він є втіленням розумного і хитрого пустуна. У сюжеті визначено, що йому залишилася всього одна ніч, коли він може вільно ходити між людьми та вчити грішити. І тому герой намагається встигнути напроказничать всюди.

Гоголь наділяє містичного персонажа негативними людськими якостями, такими як: хитрість, підступність, боягузтво. Але так же автор відзначає, що він розумний і схожий на франта. Вирази «розумний, як чорт» і «біса красивий» можна співвіднести з цим персонажем.

Гоголь створює комічний образ чорта, наближений до звичайної людини. Він так само, як і звичайна людина, мерзне. Цікаві його взаємини з Солохою. Він доглядає за нею, як звичайний чоловік, наприклад, цілує їй руку. І тому, як і інші залицяльники Солохи, він потрапляє в мішок, щоб не бути викритим. Завдяки такому опису читачі не бояться фантастичного героя, адже він більше схожий на забавного пустуна, ніж на представника темної сили.

Герой проявляє свою мстивість, коли намагається нашкодити ковалю Вакулі за те, що він намалював образливий для нього малюнок. Але і це він робить швидше, як мстивий дитина – штовхає Вакулу під руку, подличает. І при цьому він радіє хоча б маленької можливості помститися Вакулі. Запам’ятовується його дією є крадіжка місяця. Для чого це йому потрібно? Щоб мешканці Диканьки не знайшли правильну дорогу. У результаті місяць таки вислизає з його рук і все стає як колись.

І все ж письменник наділяє його і характерними для темної сили рисами: роги, копита й хвіст.

У цьому автор залишається вірним народним уявленням про героя.

Гоголівський чорт має навіть особливим шармом, він не викликає страху, а скоріше посмішку. Але, як і кожен боягуз і пустун, він покараний головним героєм, який наділений високими моральними якостями. У повісті «Ніч перед Різдвом» таким героєм є коваль Вакула.

Автор показує в образі чорта не тільки фантастична істота, але і розкриває цілком реальні людські пороки. Адже таких людей, які люблять насолити всім, помститися, нашкодити, на жаль, не мало. Тому за допомогою цього героя письменник вказує на слабкість людей. І так само натякає на те, що будь-яке зло буде покаране. У творі так і вийшло, коли Вакула зумів перехитрити містичного пустуна.