Як повязані поняття «помста» і «жорстокість»?

Помста – складне і суперечливе почуття, що приховує у собі величезну руйнівну силу. Немає в ньому світлих і радісних ноток. Воно як величезна чорна хмара застеляє душу людині, що мріє про помсту. Він стає одержимим, замкнутим, жорстоким. Він змінюється. І до змін собі, і до колишнього життя вже немає вороття.

Героя, що пройшов такий нелегкий шлях зміни, ми знаходимо на сторінках знаменитого роману Олександра Дюма «Граф Монте-Крісто». Едмон Дантес, заточений в замок Іф по несправедливому звинуваченню, довгими днями і ночами виношує план помсти своїм кривдникам. Опинившись на волі під ім’ям графа Монте-Крісто, він починає виконувати задумане. Дантес стає справжнім суддею, вершителем доль, причому також, як і він коли-то, ні в чому не винних людей. Розповівши дружині прокурора Вильфора про отрути, він домігся того, що вона хотіла отруїти Валентина, дочка чоловіка від першого шлюбу. А адже вона навіть не брала жодної участі в тій давній несправедливою історії. Граф тепер нічим не відрізняється від своїх кривдників, він стає з ними в один ряд. Чим він кращий за них? Абсолютно нічим. Він жорстокий, озлоблений, його веде помста. І Дантес раптом розуміє, наскільки далеко він зайшов. Тільки от змінити нічого вже не вийде.

Під впливом почуття помсти змінюється і інший літературний персонаж – Володимир Дубровський. Хлопець радів, насолоджувався життям, поки з вини Кирилы Петровича Троекурова він залишився без батька і без рідної домівки. Молодий чоловік озлобился і зачерствів душею.

Перший жорстокий вчинок, який він зробив, хоча не власноруч, але все ж: зрадив вогню родовий маєток, де живцем згоріли приказные. Дворові люди разом зі своїм паном встають на шлях помсти. Показовий вчинок коваля Архипа, який, ризикуючи життям, рятує з вогню кота, а про наказових навіть думати забув. Після пожежі в Кистеневке Володимир Дубровський не просто осиротів, йому ніде жити. Притулком молодої людини стає ліс, а сам він тепер жорстокий розбійник, учиняющий грабежі і розправи.

Щоб підібратися ближче до свого головного ворога, Троекурову, Володимир влаштовується в його будинок вчителем. Але справа життя, заради якого він зробив стільки безчинств, так і не здійснюється. Дубровський закохується в дочку Кирилы Петровича, Машу. Заради цієї дівчини він готовий на все. Але заподіяти їй біль він не зможе. Жорстокий, вселяє жах на всю округу розбійник поступається почуттів. Тільки бути поруч з коханою дівчиною він не може. Володимир назавжди покидає рідні місця.

Таким чином, помста – темне і страшне почуття, воно роз’їдає душу, змінює людину, робить його жорстоким і безсердечним. Ті, хто пішов на поводу і став втілювати в життя план помсти, ніколи не зможуть бути незмінними, а якщо навіть і зійдуть з наміченого шляху, то вже після того, як наламали чимало дров.