Образ природи в казці Паустовського «Заячі лапи»

Костянтин Георгійович Паустовський – письменник-прозаїк, який написав безліч чудових творів, які виховують в нас, читачів, доброту, чуйне ставлення до тварин, благородство і терпимість. З оповідання в оповідання переходять образи простих людей, які живуть серед нас, і які у важких ситуаціях зберігають людяність і порядність. Твори Паустовського користуються незмінною популярністю і у сучасного покоління. Вони перекладені на багато мов світу.

Розповідь «Заячі лапи» – незвичайна історія, що трапилася з дідом Ларионом. Одного разу, відправившись пополювати і невдало вистріливши в зайця, старий відчув запах горілого. Раптово почався в лісовому масиві пожежа наздоганяв діда, смерть вже йшла по п’ятах за Ларионом Малявиным. І раптом з-під ніг вышмыгнул зайченя. Досвідчений старий знав, що тварини легко обходять вогонь. Він кинувся за зайцем і зумів врятуватися від неминучої загибелі. Ось тільки маленький звір постраждав: сильно обпік лапи. В подяку дід Ларіон забрав спасителя додому, відніс до лікаря в місто, який і вилікував сірого. Зайчик так і залишився жити у Ларіона і його онука Вані.

Крім різних другорядних образів, таких як аптекар, баба Онися, ветеринар, лікар Карл Петрович Корш, низкою проходять по сторінкам розповіді, Паустовський малює і образ природи.

В те літо, коли стався випадок з зайцем, стояла нечувана спека. Дув жаркий ураган, смола перетворювалася на камінь. Ваня біг по розпеченій піщаній дорозі, по небу стрімко неслися низки хмар. В окрузі пахло гаром і гвоздикою, яка у великих кількостях зростала на галявинах. Всі ці яскраві картини природи допомагають нам докладніше уявити те спекотне час, коли сталася пожежа і хлопчисько ніс зайченя, опалившего лапи, до місцевого ветеринара.

Природа вступає в оповідання і в момент пошуку лікаря. Напружений стан героїв, переживають за хворого зайченя, ніби знаходить відображення в природі. Вийшовши з аптеки і дізнавшись, нарешті, адреса Карла Петровича, дід Ларіон і Ваня бачать, що підступає гроза.

Паустовський в цьому описі ніби уособлює природу: лінивий заспаний силач-грім потихеньку розправляє свої затерплі після сну плечі і трусить землю, блискавки б’ють нишком. Природа, як і герої, хвилюється за пухнастого звірка, за те, знайдуть дід з онуком доктора Корша, який позбавить зайченя від страждань.

В той момент, коли вони приходять за потрібною адресою, на Поштову вулицю, починається благодатний дощ. Великі краплі залишають в курній поверхні свої сліди, схожі на маленькі місячні кратери. Герої дісталися до потрібного місця, тепер їм нічого боятися. Доктор, нехай і не відразу, але взявся лікувати незвичного пацієнта. Тепер зайчик обов’язково одужає.

Костянтин Георгійович Паустовський – майстер зображення різних образів, як людей, так і тварин і природи. Його живописні картини допомагають повніше та яскравіше уявити описувані події, розібратися в сформованій ситуації.