Аналіз твори Ломоносова «Ода на день сходження на всеросійський престол її величності государині імператриці Єлизавети Петрівни 1747 року»

Не всім відомо, що Світило науки 18 століття Михайло Ломоносов був ще й хорошим поетом. Той факт, що людина може бути геніальним в таких різних сферах викликає тільки захоплення. В основному він писав громадянську і політичну лірику.

Твір «На день сходження Єлизавети Петрівни» жанрово відноситься до оді. Урочиста тональність всього вірша відповідає жанру. Автор вихваляє велику царицю, і навіть дає їй поради.

Починається ода з прославлення миру, який був досягнутий завдяки приходу на царювання Єлизавети Петрівни. «Коханої тишею» називає автор це час. Війни, які так часто вела Росія, притихли, і народ зміг спокійно зітхнути. Мирний час подарувало відчуття блаженства селах і огорожу градам.

В оді автор вихваляє не тільки Єлизавету, але і Петра I. Він представляється як ідеальний правитель, який вивів Росію з стану варварства новими реформами. Петро войовничий на відміну від Єлизавети, однак військові перемоги принесли йому славу і державі. Таким чином, Ломоносов філософськи підходить до теми війни і миру.

У вірші Ломоносов не тільки оспівує гуманність цариці, але і дає їй настанови. Як учений він хоче бачити свою країну освіченої, а для цього правитель повинен бути сам освічений і сприяти розвитку культури і науки. Вдавшись до образу Петра, автор ніби натякає цариці, щоб вона брала приклад зі свого батька, який завжди підтримував науку.

Велике значення мають описи природних багатств Росії: превысокие гори, широкі поля, повноводні річки. Всі вони зберігають таємниці, які може відкрити тільки освічений розум. Тому країна потребує в освічених людях. Ломоносов впевнено говорить, що на руській землі чимало здібних особистостей, яким просто потрібно допомогти злетіти. І це одне із завдань мудрого монарха.

Про важливість і потрібність науки сказано чимало розумних слів автором в оді. Ломоносов доводить, що наука потрібна всім: і молодим, і старим. В юності вона допомагає знайти себе, зрозуміти світ, а в старості дає відраду. Знання можуть прикрасити щасливе життя і вберегти в складних випадках. І в домашніх справах наука може бути втіхою, і в мандрах не бути перешкодою. І серед людей, і в самоті людині потрібна наука.

Ломоносов так трепетно ставився до освіти не тільки тому що сам був ученим, а тому що вважав, що знання впливають на людську душу. Адже знання розширюють людський світогляд, вказують правильний шлях. Людина, що не має знань, нудний навіть самому собі. Тому так важливо прагнути стати освіченим.

Ода не тільки вихваляє Єлизавету, в ній є і мудрі поради. Автор звертається до цариці, дає їй поради, як стати ще краще. Настанови Великого вченого корисні не тільки правителям, але і простим людям.

Цей вірш – мудре послання, яке залишив Михайло Ломоносов цариці, своїм сучасникам і майбутнім поколінням.