Жіночі образи в оповіданні Чехова «Іонич»

В оповіданні А. П. Чехова «Іонич» два жіночих образу – Віра Йосипівна і Катерина Іванівна Туркины. Це мати і дочка, схожі між собою не тільки зовнішністю, але і характером. Образ дочки, Катерини Іванівни грає головну роль в сюжеті і донесення ідеї.

З обома жінками ми знайомимося на вечорі-прийомі у Туркиных. Тут ми маємо можливість представити їх зовнішність, дізнаємося про таланти. Цілісна ж характеристика створюється тільки до кінця твору.

Віра Йосипівна – мати сімейства. Вона вже в зрілому віці, але все ще миловидна і з непоганою худорлявою постаттю. У всьому містечку жінка була відома як письменниця повістей і романів, чим дуже пишався глава сімейства – її чоловік Іван Петрович Туркін. Свої творіння Віра Йосипівна з задоволенням читала гостям, охоче слухали вони – питання інше. Автор натякає, що гості слухали її лише з поваги до гостинного сімейства. Туркіна зізнавалася, що ніде не друкувалася, але швидко знаходила виправдання цього факту: «Для чого друкувати?… Адже ми маємо кошти».

Дуже трепетно жінка ставилася до своєї дочки. Вона намагалася оберігати її від будь-якої небезпеки, навіть від консерваторії. Ось тільки від дурних вчинків зовсім не відмовляла, мабуть, тому що вважала прийнятним розбивати серця іншим. Жінка страждала від мігрені, використовуючи цю недугу в свою користь: «…коли Котик кожен день лякала, що поїде в консерваторію, напади стали повторюватися все частіше».

В останніх главах розповіді Туркіна зображується через 4 роки. За порівняно короткий проміжок часу вона помітно постаріла і посивіла, але залишилася незмінною її манірність. Внутрішній світ жінки все так же розвивався в рамках її бездарних творів».

Дочка Туркиных, була гарна собою, дуже схожа на свою матір і це перше, що зауважив Дмитро Старців. Так само як і мати, вона жила ілюзією свого таланту. Катерина непогано грала на роялі, але до віртуозності їй було далеко. Висока думка про талант – наслідок батьківського ставлення до нього. Іван і Віра Туркины захоплювалися грою дочки, при кожній можливості демонстрували її вміння гостям. Батьки дуже опікувалися Катерину Іванівну, балували, що вплинуло на характер дівчини, а незабаром – і на її долю.

Дівчина легко розбивала серця шанувальникам, за що незабаром сама ж і поплатилася. Дмитро Старцев закохався в Катерину, але вона в силу своєї молодості і виховання вибрала «кар’єру». Через кілька років, героїня усвідомила, які цінності в житті справжні, а які – фальшиві, але виправляти свої помилки було вже пізно.

Жінок в оповіданні А. П. Чехова «Іонич» не можна назвати щасливими, адже сенс їхнього життя – слава, популярність. У мережах цих фальшивих цінностей легко заплутуються їх душі. Але Віра Йосипівна пізнала сімейне щастя, любов до дитини, а от її дочка позбулася можливості дізнатися справжнє щастя. Мати, побачивши свою дочку нещасної розуміє, що в цьому є і своя вина.

Проаналізовані образи розкривають не тільки жіночу долю, але й вічну проблему батьків і дітей.