Образ Миколи Івановича в оповіданні Чехова «Агрус»

В оповіданні А. П. Чехова «Агрус» розповідається про те, як один з героїв ділиться своїми переживаннями з друзями. Він був ветеринарним лікарем, а його брат працював дрібним чиновником. Саме про свого брата, Миколу Івановича, і веде розповідь Іван Іванович.

Його молодший брат був у молоді роки лагідною і доброю людиною, але туга за минулою життя в селі змусила його задуматися над планом на майбутнє. У нього з’явилася мрія купити маленьку садибу в якій-небудь селі і вирощувати там аґрус, багато агрусу і ставок з качками. Для досягнення своєї мети він робив усе можливе. З нормальної людини перетворився на скнару. Микола Іванович недоїдав і недопивал, не дбав про свою одежинці. Одружившись на вдові поштмейстера заради заощаджень, які у неї були, він і їй не дозволяв нормального існування, чим вкоротив бідоласі життя.

Успадкувавши стан дружини і, приєднавши до нього свої накопичені за роки жебрацького існування гроші, він купує собі на березі річки сто дванадцять десятин, на яких були побудовані і панський будинок і людська, там ще був парк. Але там не було ні агрусу, ні качок на ставку. Річка, на якій стояла садиба, була коричневого кольору з-за викиду декількох заводів. Але наш герой не дуже звертав увагу на такі, на його погляд, дрібниці. Потім він купує двадцять кущів аґрусу і висаджує їх на своїй ділянці, і заживає життям простого поміщика.

Коли його брат Іван приїхав до нього в гості, то першою його зустріла собачка господаря, схожа на жирне порося, вона від ліні не хотіла на нього навіть погавкати. Після нього вийшла з кухні жінка працювала там. І вона була схожа на свиню, голоногая і товста. Брат Микола якраз відпочивав після обіду, він зустрів Івана в ліжку, постарілий і располневший, схожий на кабанчика. Брати обнялися, згадали свої молоді роки, при цьому всплакнули, подивившись на свої старі обличчя і сиве волосся.

Іван зазначив, що перед ним був уже не колишній бідний чиновник, а справжній пан. Він вже звик до свого стану, міг добре їсти, солодко пити, користувався лазнею і тому повнішав. Хотів, щоб прості люди називали його «ваше високоблагородіє», судився з власниками заводів. Піклуватися став про свою душу, творив добрі справи: лікував своїх людей содою і касторкою, і ставили їм піввідра, щоб, напившись, п’яні люди кланялися йому в ніжки. З’явилося нахабне зарозумілість, Микола думав, що він говорить тільки істини, і до його словами, необхідно іншим прислухатися і робити так, як він їм каже.

Увечері Іван з Миколою пили чай, і куховарка їм принесла велику тарілку аґрусу. Микола від хвилювання, що побачив свою мрію в образі ягоди, навіть заплакав. Це ж був власний агрус, вирощений на його ділянці. Іван бачив перед собою щасливої людини, який досяг своєї мрії.

Кімнати Миколи та Івана були поруч, і було чути, як Микола не спав, а весь час вставав з ліжка і підходив до тарілки з аґрусом і брав по одній ягідці. Йому дуже подобався кислий аґрус. Іван Іванович, дивлячись на свого щасливого брата, прийшов до думки, що така безбідне життя чимось схожа на «гіпноз». Мешкаючи в своїй капсулі щастя, людина не бачить, що діється навколо нього, забуваючи своє минуле. Навколо нього багато людей нещасливих і бідних. І про це треба пам’ятати багатим і щасливим людям. Необхідно, щоб біля дверей кожного, хто живе в достатку, стояв хтось, і стукаючи в двері нагадував, що всі не вічно, і життя може змінитися. І багатство, і щастя може зруйнуватися швидко і несподівано. І тоді ніхто цього не помітить, як не помічають тепер вони.