Образ Степана в розповіді Бажова «Мідної гори Господиня»

Степан Петрович – головний герой казки П. Бажова «Мідної гори Господиня». З хлопцем читач знайомиться вже на початку розповіді, коли він разом з товаришем відправляється подивитися на траву. Автор розповідає, що чоловіки працювали на гірському заводі: «Малахіт-руду добували». Згодом читач дізнається, що це кріпаки працювали на пана.

Поступово авторське увага переключається на Степана. Характеристика героя дуже лаконічна, що характерно для фольклорних творів: «молодий хлопець був, неженатик, а вже в очах зеленню відливати стало». Здається, що зелений відлив дарований самими малахитами. Насправді ж, це результат виснажливої праці. Дочитавши розповідь до кінця, розумієш, що зелені очі героя символізують не тільки дорогоцінні камені, але і нещасливу долю Степана Петровича. Робота на рудниках позначилася на постаті героя, Господиня каже про нього: «ти он який великий та важкий».

Про характер Степана кажучи його вчинки. «Пригоди молодого людини починаються з зустрічі з Господинею. Неподалік від гори, де добували руду, хлопець помітив красиву дівчину. Він пізно зрозумів, що перед ним не проста селянка, а Господиня Мідної гори. Красуня розговорила хлопця, «познайомила його зі своїми слугами ящірками.

Мабуть, дівчина відразу зрозуміла, що перед нею людина не боязкого десятка. Вона дала Степану завдання передати прикажчика, щоб той забрався з її володінь. В нагороду Господиня пообіцяла стати дружиною кріпака. Степан довго думав, виконувати це прохання чи ні. Він знав, що з Господинею жарти погані. Піти ж наперекір прикажчика – означало стати проти пана й перетворити своє життя на каторгу. Після довгих роздумів, Степан все ж зважився передати прикажчика «послання». Він не побоявся гніву «задушливого козла» і навіть не спробував пом’якшити різкі слова Господині. Цей вчинок говорить про сміливості і рішучості героя. Його тіло оковано кріпацтвом, але душа вільна.

Відвага Степана була винагороджена. Господиня Мідної гори допомогла йому непосильний виконати урок і показала своє царство. Вона нагадала хлопцеві, що той може взяти її за дружину, але хлопець чесно зізнався, що у нього є кохана. Герой знав, що міг би стати багатим, звільнитися від пана, але зробив вибір на користь кохання. Можна зробити висновок, що перед нами чесний чоловік, що вміє тримати своє слово. За це рішення Степан Петрович отримав не тільки похвалу Господині, але і був звільнений нею від пана.

Господиня Мідної гори попросила, щоб хлопець нікому про неї не розповідав. І він зумів зберегти таємницю навіть під натиском жадібності барина. На прощання красуня дала Степану дорогоцінні «сльози»-камені, за які можна було б отримати хорошу суму. Однак герой не продав їх. Мабуть, він не міг проміняти спогади про дівчину, яка зробила йому добро, на багатство.

Степан Петрович недовго насолоджувався вільної, ситим життям з дружиною Настусею. Незабаром він затужив, і ця туга привела його до Мідній горі, де герой помер, затиснувши в руці сльози Господині.

В образі Степана Петровича П. Бажов втілив кращі риси російської людини. Думаю, кожен з нас знайде чому повчитися у цього героя.