Образ Дервіля в повісті Бальзака «Гобсек»

Оноре де Бальзак – талановитий французький письменник, який володів умінням створити не тільки логічний правдивий сюжет, але і психологічно глибокі образи. Такими є головні герої його повісті «Гобсек»: Гобсек і Дервиль.

Образ Дервіля часто в тіні, але він дуже важливий. Автор наділяє його повноваженнями оповідача. Саме від нього читачі дізнаються про Гобсеке і його історії.

Дервиль з’являється вже на перших сторінках твору в салоні виконтессы. Незважаючи на те, що він всього лише адвокат, він вхожий у вище суспільство, тому що коли-то допоміг виконтессе вирішити проблему з її власністю. Вона виявилася вдячною і навіть обіцяла допомогти Дервилю просунутися по кар’єрних сходах. Але адвокат був чесним і хотів досягти всього самостійно. Йому не властиві такі риси характеру, як підлість чи корисливість.

Дервиль володіє неймовірною гостротою слуху, що зазначає пані Гранлье. Вона здивувалася, коли адвокат почув її тихий розмову з дочкою. Витончений слух і уважність до інших – ось що робило його справжнім адвокатом.

Образ Дервіля – це образ хоч і не ідеального, але добронравного людини: він справедливий, незіпсований, розумний. Завдяки цьому він зміг зрозуміти таку складну особистість, як лихвар Гобсек.

Повість «Гобсек» має композицію «розповідь у розповіді». Спочатку читачі знайомляться з Дервилем, виконтессой, її дочкою Каміллою. На прийомі адвокат розповідає господині салону історію, на його думку, захоплюючу – про якийсь Гобсеке. В історії про ростовщике оповідачі змінюються: це і Дервиль і сам Гобсек.

Дервиль розкривається як особистість у ставленні до інших людей: до виконтессе, до Камілли, до Гобсеку. Він допомагає виконтессе безкорисливо, просто тому що він мав чуття адвоката і зміг їй допомогти. До дочки виконтессы герой ставиться з симпатією. Говорить з дівчиною по душах, коли розуміє, що вона закохана в молодого графа. Він намагається їй допомогти відкрити свої почуття.

Дервиль допомагає вести справи і лихваря Гобсека. Між ними виникає щось на зразок дружби. І хоча Гобсек не може прямо визнати, що відчуває до когось симпатію, видно, що він довіряє Дервилю. Він розповідає йому історію своїх клієнтів, ділиться своїми теоріями про золоті та його влади над людиною. Тому навіть Дервилю лихвар позичає гроші під загальний відсоток, пояснюючи це тим, що послугу погано відбитися на дружбі.

Адвокат завжди з цікавістю слухав старого, хоч і багато в чому з ним не погоджувався. Сам Дервиль був прихильником ідей моральності. Він не вірить, що над людьми завжди владно золото, оскільки вірить у силу людської душі. Не всі люди, на його думку, зіпсовані. Гобсек вважає цю віру наївною і злегка насміхається над молодим іншому. Хоча сам Гобсек, будучи молодим, вів себе як романтик. Він плавав по морях у пошуках пригод. Але його юнацькі пориви розбилися об рифи зради.

Образ Дервіля в повісті має велике значення: він і оповідач і герой. Завдяки Дервилю ми краще розуміємо старого Гобсека.