«Спляча царівна» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1832 р.

Жанр: казка.

Тема: любов і справедливість.

Ідея: кінцеве торжество добра.

Проблематика. Будь зле діяння врівноважується добрим вчинком.

Основні герої: цар Матвій, царівна, царевич.

Сюжет. Багато років тривало царювання царя Матвія з царицею. Жили вони добре, але взаємне щастя затьмарювалося відсутністю дітей. Цариця дуже горювала з цього приводу. Одного разу вона, як завжди, оплакувала свою частку біля струмка. До неї підповз рак і людською мовою передбачив народження дочки.

Цариця навіть не встигла подякувати чарівного раку. Його пророцтво збулося. У царственої пари народилася прекрасна донька. Батько був поза себе від радості. Він наказав приготувати чудовий бенкет. Серед найпочесніших гостей значилося одинадцять чарівниць. Всього в царстві їх було дванадцять, причому остання була злою потворною бабою. Але Матвій не запросив її з іншої причини. Для чарівниць в коморах царя було спеціально підготовлено дванадцять дорогоцінних страв. З невідомої причини одне з них пропало. Поміркувавши трохи, цар вирішив, що кращий вихід – не кликати найогиднішу чаклунку.

Бенкет був заданий на славу. Численні гості веселилися щосили. Після того, як всі понапивалися і наїлися, настав час для подарунків новонародженої. Найголовніші дари очікувалися від чарівниць. Десять чаклунок одна за одною вручили прекрасного дитині чудові подарунки: красу, доброзвичайність, багатство, гарного нареченого і т. д. Одинадцята чаклунка вже збиралася вимовити своє привітання, як раптом з’явилася непрохана гостя – потворна стара. Зі злісним бурчанням вона напророкувала царівну смерть у шістнадцять років від уколу веретеном.

Але остання чарівниця, не в змозі повністю позбавити царівну від небезпеки, змогла змінити зловісне пророцтво. Вона оголосила, що смерть царівни стане глибоким сном, який триватиме триста років. Після нього вся царська сім’я заживе ще краще і щасливіше, ніж раніше.

Матвій був дуже стурбований таким “подарунком”. Прагнучи позбутися від нього, він видав закон, який повністю забороняє прядіння в царстві. Всі прялі виганялися, що виключало появу зловісного веретена. Після цього цар заспокоївся і зажив раніше.

Роки йшли, царівну вже виповнилося п’ятнадцять років. Одного разу цар з царицею вирушили на прогулянку, а дочку з собою не взяли. Молодий царівну було нудно і вона стала прогулюватися по нескінченних коридорах і кімнатах палацу. В одній з палат вона помітила ведуть кудись вгору кручені сходи. Піднявшись по ній, царівна побачила бабусю, яка сидить за пряжею. Без сумніву, це була та сама зла чаклунка. Вона наспівувала про “гостю жданную”. Дівчина наблизилася, і стара подала їй веретено, яке миттєво укололо руку царівни.

Царівна одразу ж поринула в передбачений довгий сон. Разом з нею заснули повернулися цар з царицею, вся прислуга і стража, тварини і птахи. Навіть палає в печі вогонь став “сонним полум’ям”. Весь палац і навколишня місцевість заціпеніли.

Всі дороги до палацу перегородив густий непролазный ліс. Люди обходили це місце стороною. Ім’я царя Матвія изгладилось з пам’яті. Знали лише те, що в мертвому домі спить зачарована царівна. Знаходилися сміливці, що намагалися проникнути в палац і звільнити красуню. Проте ніхто і ніколи не повертався назад.

Пройшли передбачені триста років. Одного разу недалеко від палацу полював син царя іншого. Відставши від свити, він опинився перед темним бором. Заінтригований царевич побачив старого і став розпитувати його про це загадковому місці. Старий розповів йому про сплячу царівну і про безуспішних спробах її розчарувати. Він попередив царевича, що багато сміливці знайшли свою смерть у густому лісі.

Царевич був не з боязких. Він сміливо пришпорив свого коня і скочив у ліс. Але передбачення вже почало збуватися. Замість похмурих заростей перед юнаком відкрився молодий зелена чагарник. Всюди розпускалися квіти, співали птахи і дзюрчали струмочки. Ворота палацу самі собою відчинилися перед сміливцем.

Однак люди в палаці продовжували спати в тих позах, в яких їх застав укол веретена. Шлях по сходах перегороджували лежать цар з царицею. Царевич виголосив молитву і переступив через царську подружжя. Піднявшись гвинтовими сходами, молодий чоловік побачив прекрасну сплячу царівну. Вона була такої неземної краси, що царевич не втримався і поцілував красуню. В одну мить зруйнувалися злі чари. Весь палац ожив і наповнився звуками. Радісні батьки благословили дочка на шлюб зі своїм спасителем. Відразу ж був влаштований небувалий бенкет, на якому побував сам оповідач.

Відгук про твір. “Спляча царівна” – прекрасна добра казка зі щасливим кінцем. Жуковський застосував традиційні фольклорні мотиви і традиції: зла чарівниця насилає біду, з якої справляється сміливий герой, отримуючи в нагороду красуню-дружину.