Сенс назви роману Толстого «Війна і світ»

Заголовок може багато чого розповісти про твір. Як правило, назва художнього тексту натякає на основну проблему, характер героя, історична подія або якийсь значний епізод сюжету. Сенс назви роману-епопеї Л. Н. Толстого «Війна і мир», на перший погляд, прозорий. Насправді, його потрібно тлумачити під різними ракурсами. Адже сам автор розглядає суспільні події, як такі, що впливають на народ в цілому і на окремих людей.

Твір Толстого пережило безліч правок автора. Спочатку воно розглядалося як історія декабриста, але в процесі роботи Лев Миколайович відмовився від первісного задуму. Перша назва теж відрізнялося від того, яке сьогодні знає весь світ. Письменник запозичив англійське прислів’я: “Усе добре, що добре закінчується”. У цьому варіанті, до речі, Андрій Болконський і Петя залишилися живими. Після декількох переробок, коли центральною подією роману стала війна з Наполеоном, а не декабристський рух, твір отримав відоме нам назву.

Дійсно, у романі зображуються військові дії і часи перемир’я. Історичні події впливають на життя героїв твору. Більшість з персонажів після військових дій повертаються у мирний час зовсім іншими людьми. Яскравий приклад перетворення – Андрій Болконський. Поранення допомогла герою усвідомити, що розставлені їм життєві пріоритети помилкові, керуючись ними, він проживе життя даремно. Лев Миколайович Толстой показує, що війна ставить перед людьми проблеми, над якими ми навіть не замислюємося в повсякденній суєті мирного життя. Це питання про справжні цінності, про подвиги, героїзм, справжньої любові і дружбі.

Сцени військової та мирного життя розташовані в романі так, щоб читач міг легко простежити, як історичні події впливають на суспільство й окремих людей. Ми бачимо, як і завдяки чому зростає прагнення росіян до перемоги, як змінюється ставлення до держави і рідної мови, яскравіше проявляється патріотизм.

Назва роману Л. Н. Толстого можна розглядати і в контексті сімейних драм, внутрішньої боротьби. Наприклад, швидка смерть старого графа Безухова породжує сімейну війну за солідну спадщину. При цьому незаконнонароджений син П’єр навіть не здогадується, як вирішується його доля, його думки зайняті зовсім іншим.

Герої, які вміють прислухатися до своїх почуттів, часом воюють самі з собою. Наприклад, Андрій Болконський відчуває, що не може жити повноцінно серед аристократів, постійної брехні та інтриг. Тим не менш, деякий час, йому доводиться приглушати своє прагнення до свободи. Наташа Ростова суперечити самій собі, коли зав’язує стосунки з Анатолем. Адже, насправді, серце дівчини належить Андрію Болконскому. Світ в душах героїв настають лише тоді, коли вони знаходять щастя і знаходять сенс життя.

Таким чином, назва роману «Війна і мир» потрібно розглядати в широкому і вузькому значеннях.