Лев Миколайович Толстой – коротка і точна біографія: де народився, жив і помер, які твори написав

Бути одним з кращих письменників світової історії – почесне право, і Лев Миколайович Толстой заслужив, залишивши після себе величезну творчу спадщину. Оповідання, повісті, романи, які представлені цілою серією томів, по достоїнству оцінили не тільки сучасники письменника, але і нащадки. У чому секрет цього геніального автора, який зміг вмістити у своєму житті і «Війну», і «Світ»?

Дитинство письменника

Де народився майбутній белетрист? Майстер пера з’явилося на світ у 1828 році 9 вересня в маєтку своєї матері Ясна Поляна, розташованому в Тульській губернії. Сім’я Лева Миколайовича Толстого була великою. Батько мав графський титул, а мати була уродженої принцесою Волконської. Коли йому виповнилося два роки, померла мати, а ще через 7 років — батько.

Лев був четвертою дитиною в дворянській родині, так що не був обділений увагою рідні. Літературний геній ніколи не думав про свої втрати з сердечним болем. Навпаки, збереглися тільки теплі спогади про дитячу пору, адже мати і батько були дуже ласкаві з ним. В однойменному творі автор ідеалізує свої дитячі роки і пише про те, що це було саме чудове час життя.

Освіта маленький граф отримував будинку, куди запрошували французьких і німецьких вчителів. Після закінчення школи Лев вільно володів трьома мовами, а також мав великі пізнання в різних областях науки. Крім того, юнак захоплювався музичною творчістю, міг подовгу грати твори улюблених композиторів: Шумана, Баха, Шопена і Моцарта.

Юні роки

У 1843 році молода людина стає студентом Імператорського Казанського університету, вибирає факультет східних мов, однак, пізніше змінює спеціальність з-за низької успішності і починає займатися юриспруденцією. Закінчити курс не вдається. Юний граф повертається в свій маєток з тим, щоб стати справжнім фермером.

Але і тут його чекає невдача: часті роз’їзди повністю відволікають господаря від важливих справ маєтку. Ведення свого щоденника – єдине заняття, яке робилося з приголомшливою скрупульозністю: звичка, що збереглася на все життя і стала фундаментом більшості майбутніх творів.

Важливо! Діяти довго горе-студент не став. Давши умовити себе брата, пішов служити юнкером на південь, після чого, пробувши в кавказьких горах якийсь час, отримав переклад в Севастополь. Там з листопада 1854-серпень 1855 року юний граф брав участь у Кримській війні.

Рання творчість

Багатий досвід, набутий на полях битв, а також в епоху юнкерства, підштовхнув майбутнього письменника до створення перших літературних творів. Ще в роки служби юнкером, володіючи великою кількістю вільного часу, граф починає працювати над своєю першою автобіографічною повістю «Дитинство».

Природна спостережливість, особливе чуття російської мови яскраво відбилися в стилі: автор писав про те, що було близько, зрозуміло не тільки йому одному. Життя і творчість зливаються воєдино.

У повісті «Дитинство» кожен хлопчик чи молодий чоловік дізнався б себе. Спочатку повість була розповіддю і публікувалася в журналі «Сучасник» в 1852 році. Примітно, що вже перший розповідь був чудово прийнятий критиками, і юного белетриста порівняли з Тургенєвим, Островським і Гончаровим, що вже було справжнім визнанням. Всі ці майстри слова вже були досить відомі й улюблені народом.

Які твори написав Лев Толстой в той час?

Молодий граф, відчувши, що, нарешті, знайшов своє покликання, продовжує роботу. З-під пера один за іншим виходять блискучі оповідання, повісті, які вмить стають популярними завдяки самобутності та приголомшливої реалістичного підходу до дійсності: «Козаки» (1852), «Отроцтво» (1854), «Севастопольські оповідання» (1854 – 1855), «Юність» (1857).

У літературний світ стрімко вривається новий письменник Лев Толстой, який вражає уяву читача деталізованими подробицями, не приховує правду і застосовує нову техніку письма: друга збірка «Севастопольських оповідань» написаний від особи солдатів, щоб ще більше наблизити до читача розповідь. Молодий автор не боїться відкрито, відверто писати про жахи і протиріччях війни. Персонажі — не герої з картин і полотен художників, а прості люди, які здатні робити справжні подвиги заради порятунку життів інших.

Належати до будь-якої літературної течії або бути прихильником конкретної філософської школи Лев Миколайович відмовився, оголосивши себе анархістом. Пізніше майстер слова у ході релігійного пошуку встане на потрібний шлях, а поки перед молодим, успішним генієм лежав весь світ, і бути одним з багатьох не хотілося.

Сімейне положення

У Росії, де жив і народився, Толстой повертається після розгульної поїздки по Парижу без єдиного гроша в кишені. Тут відбулася одруження на Софії Андріївні Берс, дочці лікаря. Ця жінка була головною сподвижницею в життя Толстого, стала йому опорою до самого кінця.

Софія висловлювала готовність бути секретарем, дружиною, матір’ю його дітей, подругою й навіть прибиральницею, хоча маєток, для якого слуги були звичайною справою, завжди містилося в зразковому порядку.

Графський титул постійно зобов’язував домочадців дотримуватися певний статус. З часом чоловік з дружиною розійшлися в релігійних поглядах: Софія не розуміла і не брала спроби коханої людини створити своє філософське віровчення і слідувати йому.

Увага! Тільки старша дочка письменника Олександра підтримувала починання батька: в 1910 році вони разом здійснили паломницьку поїздку. Інші діти обожнювали тата, як чудового оповідача, хоча і досить суворого батька.

За спогадами нащадків, батько міг выбранить маленького капосника, але вже через мить посадити собі на коліна, пожаліти, на ходу придумуючи цікаву історію. У літературному арсеналі знаменитого реаліста є багато дитячих творів, рекомендованих до вивчення в дошкільному і молодшому шкільному віці – це «Книга для читання» та «Абетка». У першому творі зібрані оповідання Л. Н. Толстого для 4 класу школи, яка була організована в маєтку Ясна Поляна.

Скільки дітей було у Лева і Софії? Всього народилося 13 дітей, троє з яких померли в дитинстві.

Зрілість і творчий розквіт письменника

З тридцятидворічного віку у Толстого починається робота над його головним твором – романом-епопеєю «Війна і мир». Першу частину опублікували в 1865 році в журналі «Російський вісник», а в 1869 році світ побачила остаточна редакція епопеї. Велика частина 1860-х років була присвячена цьому монументального праці, який граф неодноразово переписував, виправляв, доповнював, а в кінці життя настільки втомився від нього, що назвав «Війну і мир» — «багатослівною дурістю». Роман написаний в Ясній Поляні.

Твір, довжиною в чотири томи, вийшло воістину унікальним. Які переваги його відрізняють? Це насамперед:

  • історична правдивість;
  • дія в романі як реалістичних, так і вигаданих персонажів, число яких перевалило за тисячу за підрахунками філологів;
  • вкраплення у канву сюжету трьох історичних есе про закони історії; точність в описі побуту і повсякденності.

Це основа роману – шлях людини, його положення і сенс життя складається саме з цих повсякденних вчинків.

Після успіху військово-історичної епопеї автор починає працювати над романом «Анна Кареніна», взявши за основу багато з своєї автобіографії. Зокрема, відносини Кіті і Левіна – це часткові спогади життя самого автора з дружиною Софією, якась коротка біографія письменника, а також відображення канви реальних подій російсько-турецької війни.

Роман публікувався у 1875 — 1877 році, і майже відразу став найбільш обговорюваним літературною подією того часу. Історія Анни, написана з вражаючою теплом, увагою до жіночої психології, справила фурор. До нього лише Островський в своїх поемах звертався до жіночої душі і розкривав багатий внутрішній світ прекрасної половини людства. Природно, високі гонорари за твір не змусили себе чекати, адже кожна освічена людина читав «Кареніну» Толстого. Після виходу цього достатньо світського роману, автор зовсім не радів, а перебував у постійних душевних терзаннях.

Зміна світогляду і пізніші літературні успіхи

Багато років життя були присвячені пошуку сенсу життя, що і привело письменника до православної віри, однак, цей крок лише заплутує графа. Лев Миколайович бачить в церковній діаспорі корупцію, повне підпорядкування особистих переконань, що не відповідає віровченню, якого жадала його душа.

Увага! Лев Толстой стає віровідступником і навіть видає викривальний журнал «Посредник» (1883), з-за якого його відлучають від церкви і звинувачують у «єресі».

Проте Лев не зупиняється на цьому і намагається йти по шляху очищення, роблячи досить сміливі кроки. Наприклад, роздає все своє майно бідним, чого категорично заперечила Софія Андріївна. Чоловік неохоче переписав на неї все майно і віддав авторські права на твори, а пошуків свого призначення все ж таки не кинув.

Даний період творчості характеризується величезним релігійним піднесенням – створюються трактати і моральні розповіді. Які ж твори з релігійним підтекстом написав автор? Серед найуспішніших робіт в період з 1880 по 1990 роки були:

  • повість «Смерть Івана Ілліча» (1886), що описує людину при смерті, який намагається зрозуміти й осмислити свою порожню життя;
  • повість «Батько Сергій» (1898), спрямована на критику своїх релігійних шукань;
  • роман «Воскресіння», що оповідає про моральну болю Катюші Маслової та шляхи її морального очищення.

Увага! Також в цей період автор написав сатиричну п’єсу «Живий труп» (1890), повість «Хаджі-Мурат» (1904) і самий відомий розповідь «Після балу» (1903), який опублікували вже після смерті письменника (1911).

Завершення життєвого шляху

Написавши за своє життя безліч творів, граф постав перед сучасниками і нащадками сильним релігійним лідером і духовним наставником, таким, як Махатма Ганді, з яким листувався. Життя і творчість письменника пронизує ідея про те, що необхідно щогодини протистояти злу всіма силами своєї душі, при цьому демонструючи смирення і зберігаючи тисячі життів. Майстер слова зробився справжнім учителем серед заблукалих душ. Влаштовувалися цілі паломницькі поїздки до маєтку Ясна Поляна, учні великого Толстого приїжджали «пізнати себе», годинами слухаючи свого ідейного гуру, яким літератор став на схилі років.

Автор-наставник приймав кожного, хто приходив з проблемами питаннями і сподіваннями душі, готовий був роздати свої заощадження і поселити їх на будь-який термін. На жаль, це підвищувало градус напруженості у відносинах з дружиною Софією і, зрештою, вилилося у небажання великого реаліста жити в своєму будинку. Разом з дочкою Лев Миколайович відправився в паломництво по Росії, бажаючи подорожувати інкогніто, але часто це було безрезультатно – їх впізнавали скрізь.

Де помер Лев Миколайович? Листопад 1910 року став для письменника фатальним: вже будучи хворим, він зупинився в будиночку начальника залізничної станції, де і помер 20 листопада. Лев Миколайович був справжнім кумиром. Під час похорону цього, справді народного письменника, за спогадами сучасників, люди плакали навзрид і йшли за труною багатотисячним натовпом. Людей було так багато, немов ховали царя.

Коротка біографія Л. Н. Толстого

Лев Толстой. Коротка біографія.

Висновок

Розповідь про життя і творчість Льва Толстого можна вести нескінченно, про це написано безліч монографій. Романи письменника досі залишаються еталоном літературного мистецтва, а військова епопея «Війна і мир» увійшла в золоту колекцію найкращих творів світу. Лев Миколайович став першим письменником, який звернув увагу суспільства на глибини людської підсвідомості, неусвідомлені і витончені мотиви характеру, а також на велику роль повсякденності, що визначає всю сутність особистості.