Аналіз сцени смерті Гобсека (за повістю Бальзака «Гобсек»)

Талановитий французький письменник Оноре де Бальзак у своїх творах відображає сучасну йому дійсність, не приховуючи її вад. Головний герой повісті «Гобсек» уособлює таку негативну рису як скупість. Так це вийшло правдоподібно, що ім’я героя стало прозивним для позначення людей такого типу.

Трагікомічна історія лихваря, який так пристрастився до грошей, що став людиною-автоматом, знайома кожній освіченій людині. Гобсек – образ неоднозначний, незважаючи на переважну рису характеру – скупість. Початкова інформація про нього включає портретну характеристику і скупі відомості про його походження і родичів. У повісті про Гобсеке говорить Дервиль – адвокат, проживає з ним по сусідству. Оповідач ділиться старою історією з виконтессой. На момент спілкування з Гобсеком Дервиль був ще молодий, а от сам Гобсек вже був старим.

В образі Гобсека особливо виділяються жовті, як у тхора, очі, гострий ніс, тонкі губи. Навіть зовнішність говорила про його хворобливою скупості. Жовтий колір очей натякає на те, що в дзеркалі її душі був один владика – золото. Гобсек вивів теорію про те, що світом править золото, а значить, щоб мати владу над людьми – треба мати гроші. Заради цього герой накопичує ціле стан, і вважає, що вже тепер ніхто не владний над ним. Але насправді золотий ідол давно поглинула його єство. Гобсек став забувати, що гроші – лише засіб для досягнення інших цілей. Гроші для нього стали самоціллю.

Образ Гобсека динамічний: спочатку і в кінці повісті є відмінності. Спочатку Дервиль не може зрозуміти цього дивного людини, навіть не може визначити, багатий він чи бідний. Бо Гобсек прикидався біднішими, ніж є, щоб його не обікрали. Дізнавшись сусіда краще, Дервиль навіть захоплюється ним. Він виявився не простим скупцом, а філософом. І нехай його ідеї не завжди здавалися молодому адвокату вірними, він не міг не захоплюватися глибиною роздумів про лихваря світі.

У кінці повісті Гобсек дуже хворий, не стільки фізично, скільки морально: у нього розвинулася параноя, він боявся щось продавати, щоб не продешевити. Тобто, спрага накопичення навіть наприкінці життя не залишала Гобсека. Він був самотній, але навряд чи усвідомлював це. У розмові з Дервилем старий виявляє переживання про свій стан, кому воно дістанеться. В результаті герой таки віддає замок молодому графу, а свій стан залишає далекій родичці, недолугої молодій жінці. Адвокат в подиві від другого рішення одного.

Після Гобсека в його кімнаті знайшли мішки з товаром, гори делікатесів, які вже були не свіжими. Це був жахливий приклад марного накопичення. Гобсек жив у розкоші, але не насолоджувався нею, а просто складав на купу, наче мураха.

Оноре де Бальзак показав на прикладі героя, що гроші можуть зробити з людини мислячої автомат.