Історія написання повісті Бальзака «Гобсек»

«Гобсек» – це невеличка повість Оноре де Бальзака, написана за принципом «розповідь у розповіді», ідейно пов’язана з попереднім твором письменника – романом «Батько Горіо». В ній з’являються вже відомі герої «Людської комедії»: графиня де Ресто, дочку батька Горіо, Гобсек та Дервиль.

Робота над повістю була тривалою та ретельною, автор опрацьовував все до дрібниць. І в результаті ми маємо художньо досконалий твір, що відображає не просто події в житті головних героїв, а дух сучасної епохи Бальзака.

Автор зробив три редакції повісті за 18 років. Все почалося з нарису «Лихвар». Саме він став першою главою повісті «Небезпеки безпутності». У цьому першому варіанті лихвар Гобсек переосмислює своє життя і навіть допомагає графу де Ресто. Вдячна графиня де Ресто за добрий вчинок допомагає Гобсеку одержати дворянський титул. В кінці головний герой відмовляється від своєї справи і стає справедливим чиновником.

Друга редакція повісті називається «Папаша Гобсек». Під впливом історичних подій автор зміщує акцент з дворян на «нових господарів» життя, до яких ставилися лихварі. Тому головним героєм стає лихвар Гобсек. В даному варіанті Гобсек не змінюється, а зображується безсердечною людиною.

В остаточному варіанті повість має назву «Гобсек», тобто автор редагує другий варіант, прибравши перше слово. Письменник гиперболизирует образ жадібного лихваря, показує його людиною-автоматом спочатку твори. До цього образу точно не підходить добродушне звернення татусь. Короткий назва «Гобсек» виділяє особистість героя, і не дивно, що воно незабаром стало прозивним.

Бальзак при створенні повісті використовував спостереження з свого життя, тому є сенс вважати, що твір має автобіографічну основу. Очевидна схожість образу з Дервіля стряпчим Мервилем, у якого колись працював Бальзак. Прототип героя мав подібні риси характеру.

Незважаючи на гіперболізацію, всі герої повісті прописано досить правдоподібно. Автор домагався реалістичності за допомогою опису буденних деталей.

Ідея повісті в тому, щоб довести розбещуючий вплив грошей на суспільство.

Майстерність Оноре де Бальзака в художественом дослідженні суспільства і сьогодні вражає читача багатством і драматизмом описів дій, рельєфними і глибокими образами, художньою виразністю твори.

Повість «Гобсек» не відразу побачила світло в остаточному варіанті, так як робота над нею була довгою. Історія створення цього твору показує прагнення письменника до досконалості форми, правдивості в сюжеті і виразності характерів головних героїв. Повість увійшла в цикл «Людська комедія» а головний герой Гобсек увійшов до скарбниці вічних образів класичної літератури.