Образ Олександра Меншикова в романі Толстого «Петро Перший»

Роман Олексія Толстого «Петро Перший» – правдива історія про становлення нової Росії. Автор ділиться своїми роздумами щодо часу правління царя Петра Першого. У творі показана боротьба за трон сильних амбітних особистостей.

Центральною фігурою є Петро I, але роман не тільки про нього. Письменник хотів відобразити дух тієї епохи, життя народу.

Особливе місце в романі займають фаворити людей при владі. Найбільш вдалим вийшов у автора образ Олександра Меншикова.

Меньшиков народився в сім’ї бідного конюха. Батько постійно жорстоко бив його за будь-яку провину. Тому, знайшовши можливість, Олександр і його товариш Альоша тікають з дому. Друзі знаходять роботу у продавця пирогів. Меньшиков дуже старанно трудиться, до того ж – завжди веселий. Його жартівливий характер багатьом до вподоби.

Герой, будучи ще підлітком, викликає повагу до себе. Його рішучість дозволяє йому наблизитися до царя. Перебуваючи на Яузі, Меньшиков заговорює з Петром і демонструє тому забавний фокус. Через деякий час Олександр наймається на службу до Лефорту, знову зустрічає Петра, який призначає його своїм постельничим. Юному Петру подобається веселий Олександр, до того ж він немов угадує його думки. Але не тільки потішним був Меншиков, але і спритним, хитрим. Мистецтву хитрощі Олександр вчить Петра I.

Меньшиков швидко просувається по кар’єрних сходах завдяки прихильності царя. Після постельничего він стає денщиком, постом отримує офіцерське звання. Багато хто помічає таланти Меншикова, і пророкують йому велике майбутнє. Розум і відданість – ось що цінує в своєму фаворитові Петро. Цар був настільки прив’язаний до фавориту, що навіть після весілля спав в одній кімнаті з ним.

Отримавши звання офіцера, Меньшиков нарешті одягається гідно під стать своїй привабливій зовнішності.

Олександр дуже добре розбирається в інтриги при дворі, тому попереджає царя перед весіллям пити напої тільки з чаші, яку він подає. Фаворит вважав, що Петра спробують отруїти, щоб заволодіти троном.

Меншиков був умілим і у військових справах. Він брав участь у боях, радив, яку зброю краще підійде. Так саме Меньшиков порадив Петру I використовувати замість шпаг турецькі ятагани.

Відданість цареві Меншиков демонструє і під час страти стрільців. В результаті Олександр отримує чин генерал-майора і виконує різні завдання Петра. Іноді цар карає Меньшикова за схильність до злодійства, але це не зменшує його любові до фавориту.

Меншиков був спритним стратегом, наприклад, він придумав переодягнути російських воїнів у форму шведів у боях під Нарвою. Ця хитрість допомогла знищити більшу частину шведського гарнізону.

Олександр Меньшиков – приклад того, як людина з бідної сім’ї завдяки розуму стає впливовим і успішним.

Олексій Толстой зміг створити галерею приголомшливих історично правдивих образів. Роман увійшов у число найкращих історичних творів 20 століття.