Данте: Божественна комедія – читаємо короткий зміст: автор, про що твір і головні персонажі

Середньовічна література сприяла посиленню церковної влади на всій території Старого Світу. Багато авторів вихваляли Бога, схилялися перед величчю його творінь. Але нечисленним геніям вдалося «копнути трохи глибше. Сьогодні ми дізнаємося, про що оповідає «Божественна комедія», хто написав цей шедевр, відкриємо істину крізь велика кількість рядків.

Безсмертне перо майстра

Данте Аліг’єрі – видатний мислитель, богослов, письменник і громадський діяч. Не збереглося точної дати його народження, але Джованні Боккаччо стверджує, що це травень 1265 року. В одному з віршів згадується, що головний герой народився під знаком Близнюків, що починається з 21 травня. 25 березня 1266 року при хрещенні поет був названий новим ім’ям — Дуранте.

Точно невідомо, де юнак здобув освіту, але він добре знав літературу Античності і Середніх століть, досконало знав природничі науки, вивчав праці єретичних авторів.

Перші документальні згадки про нього відносяться до 1296-1297 років. В цей період автор активно займався громадською діяльністю, обирався пріором Флорентійської республіки. Досить рано примкнув до партії білих гвельфів, за що згодом був вигнаний з рідної Флоренції.

Роки поневірянь супроводжувалися активною літературною діяльністю. В тяжких умовах постійних подорожей у Данте визріла думка написати працю всього життя. В той час частині «Божественної комедії» писалися в Равенні. Париж неймовірно вразив Аліг’єрі такою обізнаністю.

1321 рік обірвав життя видатного представника середньовічної літератури. Будучи послом Равенни, він попрямував до Венеції для укладення миру, але по дорозі захворів малярією і раптово помер. Тіло поховано в його останній притулок.

Важливо! Сучасним портретів італійського діяча вірити не доводиться. Той же Боккаччо Данте зображує бородатим, тоді як хроніки говорять про гладко поголеному людині. В цілому, збереглися свідоцтва відповідають усталеним уявленням.

Глибинний сенс назви

«Божественна комедія» — це словосполучення можна розглядати з кількох ракурсів. У буквальному сенсі слова – це опис душевних метань по просторах загробного світу.

Праведники і грішники існують в різних планах буття після смерті. Місцем для виправлення людських душ служить Чистилище, які потрапляють сюди отримують шанс очиститися від земних гріхів заради майбутнього життя.

Ми бачимо чіткий сенс твору – бренная життя людини визначає подальшу долю його душі.

Поема насичена алегоричними вставками, наприклад:

 • три звіра символізують людські пороки – підступність, ненаситність, гординю;
 • сама подорож представляється у вигляді пошуку духовного шляху для кожної людини, оточеного вадами і гріховністю;
 • «Рай» розкриває головну мету життя – прагнення до всепоглинаючої і всепрощаючої любові.

Час створення і структура «Комедії»

Письменникові вдалося створити надзвичайно симетричне твори, що складається з трьох частин (кантиков) – «Пекло», «Чистилище» і «Рай». Кожен розділ має 33 пісні, що дорівнює числу 100 (зі вступним співом).

«Божественна комедія» наповнене магією чисел:

 • назви цифр відігравали велику роль в структурі твору, автор надавав їм містичне тлумачення;
 • число «3» пов’язане з християнськими віруваннями про Божу Трійцю;
 • «дев’ятка» формується з «трійки» у квадраті;
 • 33 – символізує час земного життя Ісуса Христа;
 • 100 – цифра досконалості і всесвітньої гармонії.

Тепер давайте подивимося на роки написання «Божественної комедії» і публікації кожної частини поеми:

 1. З 1306 по 1309 рр. йшов процес написання «Пекла», редагування тривало до 1314. Опубліковано роком пізніше.
 2. «Чистилище» (1315) творилося протягом чотирьох років (1308-1312).
 3. «Рай» вийшов після смерті поета (1315-1321).

Увага! Процес оповідання можливий завдяки специфічним рядками – терцинам. Вони складаються з трьох рядків, всі частини завершуються словом «зірки».

Дійові особи поеми

Яскравою особливістю написання служить ототожнення загробного життя з тлінним існуванням людини. Пекло вирує від політичних пристрастей, тут вічні муки чекають ворогів і недругів Данте. Не дарма папські кардинали в Геєні Вогненної, а Генріх VII – на небувалих висотах квітучого Раю.

Серед найбільш яскравих персонажів можна виділити:

 1. Данте – справжній реаліст, душа якого змушена поневірятися по просторах загробного світу. Він той, хто прагне спокути своїх гріхів, намагається знайти правильний шлях, очиститися для нового життя. Протягом усієї подорожі він спостерігає сонм вад, гріховність людського єства.
 2. Вергілій – вірний провідник і помічник головного героя. Він мешканець Лімба, тому супроводжує Данте тільки по Чистилищу і Пеклі. З історичної точки зору, Публій Вергілій Марон – римський поет, улюблений автором більше всіх. Вергілій у Данте такий острівець Розуму і філософського Раціоналізму, наступний за ним до кінця.
 3. Микола III – католицький прелат, обіймав посаду Папи Римського. Незважаючи на освіченість і світлий розум, осуджується сучасниками за кумівство (просував онуків по кар’єрних сходах). У Данте святий отець мешканець восьмого кола Пекла (як святокупец).
 4. Беатріче – таємна коханка і літературна муза Аліг’єрі. Вона уособлює всепоглинаючу і всепрощающую любов. Прагнення стати щасливим, за рахунок священної любові, змушує героя рухатися по тернистому шляху, крізь велику кількість вад і спокус загробного світу.
 5. Гай Кассій Лонгін – римський діяч, змовник і безпосередній учасник вбивства Юлія Цезаря. Будучи знатного плебейського роду, він з юних років схильний похоті і пороку. Йому відводиться місце змовника дев’ятого кола Пекла, про що і говорить «Божественна комедія» Данте.
 6. Гвідо де Монтефельтро – найманий солдат і політик. Вписав своє ім’я в історію завдяки славі талановитого полководця, хитрого, підступного політичного діяча. Короткий зміст його «злочинів» розповідається в 43 і 44 вірші восьмого рову.

Сюжет

Християнські вчення кажуть, що навіки засуджені грішники потрапляють в Пекло, душі, искупающие провину – в Чистилище, блаженні – в Рай. Автором «Божественної Комедії» дана дивно деталізована картина загробного світу, його внутрішнього устрою.

Отже, давайте приступимо до ретельного розбору кожної частини поеми.

Вступна частина

Розповідь ведеться від першої особи і оповідає про заблудшем в дрімучому лісі людину, якій дивом вдалося врятуватися від трьох диких звірів.

Його спаситель Вергілій пропонує допомогу в подальшому подорожі.

Про мотиви такого вчинку ми дізнаємося з вуст самого поета.

Він називає імена трьох жінок, патронують Данте на небесах: Діва Марія, Беатріче, Свята Лючія.

Роль перших двох персонажів ясна, а поява Лючії символізує болючість зору автора.

Пекло

У розумінні Аліг’єрі, оплот грішників має форму титанічної воронки, яка поступово звужується. Для кращого розуміння структури, коротко опишемо кожну з частин «Божественної комедії»:

 1. Переддень – тут покояться душі нікчемних і дріб’язкових людей, які нічим не запам’яталися за життя.
 2. Лімб – перше коло, де страждають доброчесні язичники. Герой бачить видатних мислителів Античності (Гомера, Арістотеля).
 3. Хіть – другий рівень, що став домівкою для розпусти і пристрасних коханців. Гріховність всепоглинаючої пристрасті, туманящей розум, карається катуванням в непроглядній темряві. Приклад з реального життя автора – Франческа да Ріміні і Паоло Малатеста.
 4. Обжерливість – третій круг, караючий ненажер і гурманів. Грішники змушені вічно гнити під палючим сонцем і крижаним дощем (аналог кіл Чистилища).
 5. Жадібність – марнотрати і скупцы приречені на нескінченні суперечки з собі подібними. Вартовим є Плутос.
 6. Гнів – ліниві й нестримані душі змушені котити величезні валуни крізь Стикское болото, постійно грузнучи по горло, воюючи один з одним.
 7. Стіни міста Діта – тут, в розпечених могилах, судилося перебувати єретикам і стаючи послідовниками лжепророків.
 8. Персонажі «Божественної комедії» киплять у кривавій річці посеред 7-го кола Пекла. Тут також знаходяться ґвалтівники, тирани, самогубці, богохульники, зажерливі. Для представників кожної категорії передбачені свої кати: гарпії, кентаври, гончі пси.
 9. Злопазухи чекають хабарників, чаклунів і звабників. Вони піддаються укусів гадів, потрошіння, занурення в випорожнення, бичеванию бісами.
 10. Крижане озеро Кацит – «тепле» місце для зрадників. Юда, Кассій і Брут змушені спочиває в крижаній товщі до кінця часів. Тут же знаходиться врата в кола Чистилища.

Чистилище

Місце спокути гріхів представлено у вигляді усіченої гори.

Вхід охороняє ангел, який начерчивает на лобі Данте 7 Р, символ семи смертних гріхів.

Кола Чистилища наповнені душами гордії, недбалих, жадібних і гнівливих.

Після проходження кожного з рівнів, герой готовий вступить в райські чертоги.

Оповідання «Божественної комедії» підходить до логічного завершення.

Рай

Сенс «Божественної комедії» зводиться до проходження останніх семи сфер (планет), оперізують Землю. Тут герой бачить Беатріче, яка переконує поета покаятися і об’єднатися з Творцем.

Протягом подорожі Данте зустрічається з імператором Юстиніаном, бачить діву Марію і Христа, ангелів та мучеників за віру. Зрештою, перед головним героєм розкривається «небесна Троянда», де спочивають душі блаженних.

Божественна комедія Данте — короткий огляд, аналіз

Короткий зміст Божественної комедії

Висновок

«Божественна комедія» Данте Аліг’єрі – один з кращих зразків не тільки середньовічної, але всієї світової літератури. Насиченість барв, реалістичність описів виділяє цей твір серед інших.

Не можна забувати і про глибинному сенсі твори – пошук духовного шляху важливий не стільки в загробному, скільки в земному житті. Згідно світогляду Данте, кожна людина повинна усвідомити, що моральні засади і принципи, свято шанував за життя, стануть зразковими чеснотами в Аду, Раю і Чистилище.