Опис картини Сандро Боттічеллі «Весна»

Італія 15 століття. Епоха Раннього Ренесансу. Флоренція. Це місто явив світові геніального художника Сандро Боттічеллі. Його творчість припала на другу половину 15 століття. Живописні полотна Боттічеллі несуть в собі відбиток флорентійської школи. Понад сто шедеврів великого живописця увійшли у світову культурну спадщину. Художник присвячував свої твори релігійної та світської тематики.

Одна з найвідоміших його картин — «Весна» (1482). На думку дослідників, цю картину Боттічеллі замовив глава Флорентійської республіки Лоренцо ді П’єро де Мо?дичини як подарунок до весілля свого племінника. Це твір повно загадок. Жанр картини — алегорія, і сюжет її інтерпретують по-різному. Джерелами натхнення прийнято вважати поему Лукреція «Про природу речей» і поему Овідія «Фасти».

Картина являє квітучу галявину під кущів апельсинових дерев, на галявині розташовані фігури, злегка стосуються землі, немов ширяють. Квітів на галявині безліч різних видів, точність їх зображення висока. Блідий світло раннього ранку ллється крізь гілки дерев.

Розташування фігур при розгляді справа чергується в порядку три – один – три – один. Перша трійка — Зефір, бог вітру; німфа Хлориду; Флора, богиня квітів. Крилатий Зефір наздоганяє тікала від нього Хлориду, яка тут же звертається Флорою. В процесі перетворення з відкритих вуст німфи летять квіти. І ось вже божественна Флора з посмішкою розсипає навколо себе троянди.

Наступна композиційна фігура — центральна. Вона стоїть відокремлено. Це Венера — богиня, в чиєму відомстві знаходиться любов земна і небесна. На картині вона оточена ореолом з листя миртового куща. Це нагадує про те, що митр — неодмінний атрибут богині любові. Звід апельсинових дерев над головою Венери утворює арку, що нагадує прийняте для того часу зображення Мадонни. Права рука Венери в жесті благословення спрямована в бік фігур, розташованих ліворуч.

Над головою Венери пурхає Амур зі стрілами. Очі його зав’язані (адже любов сліпа), він цілиться в середню з трьох танцюючих грацій. Ця група зображена зліва від Венери. Прекрасні грації в прозорих шатах (Аглая, Ефорсина і Талія) танцюють, взявшись за руки. Погляд Ефросины (середньої) спрямований на Меркурія, вісника і бога торгівлі, який стоїть на охороні саду. У нього меч, шолом, сандалі з крилами, Меркурій дивиться вгору, в правій руці його високо піднятий жезл, яким він розганяє хмари.

Сама достовірна інтерпретація — філософська. Вона заснована на неоплатонізмі, з якими Боттічеллі був знайомий. За цією версією Венера уособлює Гуманність, і під її рукою осіб від земної пристрасті, яка виражена першою групою картини, за допомогою розуму, втіленого в грациях, приходить до піднесеної споглядальності, відображеної в Меркурії. Правдоподібність цього тлумачення підтверджується тим, що Зефір спрямований вниз, а Меркурій — вгору.

Враження від картини можна назвати сприятливим. Це твір випромінює гармонію: краса квітів, дерев, персонажів. Любов, теплота, подих весни — все це вдалося передати в картині великому майстру в поєднанні з загадковою алегорією.