Добро і зло в повісті Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки»

«Вечори на хуторі поблизу Диканьки» – збірка з восьми оповідань про життя простого українського народу. Заслуга Гоголя в тому, що він зміг щиро і водночас поетично описати хутір, його жителів і навколишнє їх чарівну атмосферу.

Для більшої правдоподібності твори автор створює уявного видавця – Рудого Панька, до якого приходили хуторчане і розповідали дивовижні історії.

В основі повістей лежать народні повір’я, фантастика, казкові події. Але все це існує невіддільно від звичайної реальному житті мешканців Диканьки. Автор стверджує віру в добро, вихваляє прості людські істини.

Добро і зло в «Вечорах» показано як у казкової, так і в алегоричній формі. Тут є фантастичні персонажі, такі як рис і відьма. Але якщо їх можна легко дізнатися по рогів і копит, то зло, приховане в звичайному людині, розпізнати набагато складніше. Гоголь за допомогою тонкої іронії допомагає нам розібратися в своїх героїв, побачити їх переваги і вади.

Подібно казці у творі Гоголя добро завжди перемагає зло, вади караються, а любов торжествує.

Хто ж у «Вечорах» виступає викривачем зла? Це людина з чистою душею, здатний боротися за щастя. Наприклад, таким є коваль Вакула, який завдяки високим моральним якостям і кмітливості стає ковалем свого щастя.

Автор показує, до чого призводить влада грошей над людиною. Жадібні герої часто потрапляють у Гоголя під владу злих сил і в результаті гублять свою душу. Їм протистоять люди, які володіють високими моральними якостями.

Містична частина «Вечорів» читачами в основному сприймається, як казка, а в центрі уваги виявляються реальні герої зі своїми перевагами і слабостями.

Головне завдання фантастики тут в тому, щоб підкреслити психологізм твору, яскравіше показати ідею перемоги добра над злом.

Зло у творі в основному показано в комічній формі, і тому не викликає ніякого страху. Всі їх плани розкриваються або і зовсім не вдаються. Наприклад, чорт украв місяць, але не втримав її. А відьма Солоха не змогла приховати того, що до неї ходять різні чоловіки – і тим самим показала свою нечесну сутність.

Нечисту силу в творі завжди протистоїть людина з християнською мораллю і в результаті він перемагає. Письменник доводить, що тим, у кого чиста душа, не варто нічого боятися.

Особливо прекрасна в «Вечорах» українська природа. Вона відображає внутрішній світ героїв. Автор показує, що простий народ живе в гармонії з прекрасною природою, тому вона йому допомагає.

Гоголь не намагається обпалити нас злою сатирою, його гумор залишається світлим і добрим, як і його позитивні герої. Але автор тонко натякає на вади негативних персонажів, викликаючи у читача сміх. А сміх – це сильна зброя в боротьбі з недоліками.

Добро і зло у творі «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» показані в постійній боротьбі. Письменник вірить у перемогу добра.