Аналіз вірша Пастернака «Імпровізація»

Вірш «Імпровізація», написане в 1915 р. вважається одним з кращих зразків ранньої лірики Б. Пастернака. Молодий поет вважав, що в творах головне не зміст, а форма, тому дотримувався футуристичних канонів, використовував елементи символізму. Також він був небайдужий до музики, мріяв стати композиторам, як його кумир А. Н. Скрябін. Ці художньо-естетичні уподобання залишили слід в аналізованому творі.

Тема вірша Б. Пастернака «Імпровізація» – злиття людини і природи, музика як спосіб вираження душевних переживань. Автор показує, як людина тягнеться до природи, стверджує силу любові і стійкість до зовнішнього впливу.

Ключові образи вірша – ліричний герой і лебеді. Ліричний герой опиняється поблизу ставу, де помічає лебедів, щоб погодувати птахів він витягає руки і встає на шкарпетки. Він не бачить лебедів, так як все покрито мороком ночі, але він відчуває кожне їх рух, чує лопотіння крил і крик. Його вражає вдача цих гордих птахів: вони швидше «заб’ють», що помруть, самки не дозволять собі померти, поки не выкормят пташенят. Ліричному героєві горді лебеді близькі за духом, саме тому він так тягнеться до них.

Говорячи про лебедів, Пастернак Б. ні разу не використовує цю лексему, називаючи їх «птахи з породи люблю вас». Даною перифразой він натякає на своє ставлення до пернатим і їх здатності зберігати любов до єдиного самця або самки до кінця життя. Кілька разів авторське увага акцентується на крикливості лебедів, що, швидше за все, символізує крик душі самого ліричного героя і поета. Зграю лебедів можна розуміти, як символ фортепіано: «Я клавішею зграю годував з руки». Під час імпровізації в уяві автора виникають пейзажні замальовки нічного ставу з птахами, відтворені в наступних рядках.

Для «обрамлення» подій Пастернак Б. не дарма вибирає ніч. Це час, коли людина може залишитися наодинці з самим собою, зав’язати діалог з природою. Вночі душа готова до відвертості і злиття зі світом природи.

Свої емоції і почуття поет робить більш виразними за допомогою метафор («ніч терлась про лікоть», «птахи породи люблю вас», «помруть крикливий, чорні, міцні дзьоби», «ніч здалася в гортанях загат»), епітетів (горло «викривлене», «крикливе», дзьоби «міцні»). Художніх засобів небагато, так як мета автора – не красиві рядки, а передача внутрішнього стану.

Твір складається з чотирьох катренів з перехресною римою. Віршований розмір шестистопного ямб. Незважаючи на сильний емоційний фон, інтонація твору «Імпровізація» рівна. Пастернак Б. не порушує її вигуками або питаннями. Здається, він боїться порушити тишу, злякати прекрасну лебедину зграю і ніч.

Аналізований вірш цікаво читати з більш пізніми творами, присвяченими Б. Пастернаку. Такий нехитрий прийом дозволить простежити еволюцію творчості поета від форми до змісту.