У чому виявився реалізм письменника при створенні образу Гобсека?

Оноре де Бальзак – талановитий французький письменник, автор багатогранної повісті «Гобсек». Бальзак зараховував себе до реалістів, тому прагнув до правдивого зображення сучасного йому суспільства у своїх творах. Реалізм часто нещадний, тож письменник не приховував потворних пороків суспільства, часто роблячи на цьому акцент. Автор показував героїв не як відокремлені образи, а в строю своєї епохи, відображаючи політичну та економічну ситуацію в країні.

Герої повісті «Гобсек» показано всебічно: зі своїми недоліками і достоїнствами. Автор користується прийомом реалізму – типізацією образів. Кожна людина в його «Людської комедії» – це представник свого класу. Реалісти вважали, що середовище людського існування робить сильний вплив на людину. Так відбувається і з головним героєм повісті – Гобсеком. Він – лихвар, і тому не дивно, що перша ж характеристика його говорить про скупість і черствості. Однак реалістичність проявляється і в тому, що Гобсек, як і багато інші образи, – не однозначна, тобто, має не одну рису характеру, а багато. Це наближає художній образ до реальних людей, які не бувають виключно злими чи добрими.

У портретній характеристиці Гобсека автор використовує типові прийоми реалістичної літератури. Яскраві деталі в зовнішності допомагають точніше побачити Гобсека як особистість. Його спосіб життя і мислення відбилася у його зовнішньому вигляді. У цьому Гобсек Бальзака близький до Скруджа Діккенса. Їх важлива риса характеру – скупість – відобразилася навіть в рисах обличчя.

В образі головного героя повісті є й реалістичні та романтичні риси. Реалістичним він постає нам в своїх вчинках, коли він стягує відсотки з боржників, бігаючи до них в будинок. Точний він у своїх спостереженнях за клієнтами: як вони видають свій страх, занепокоєння, бажання ухилитися від оплати рахунків. Гобсек не робить нікому позичені, і завжди вимагає оплати векселів у строк. Здається, що йому невідомо співчуття. Однак насправді Гобсек уміє бачити хороше в людях, зазначає благородство Дервіля і швачки Фанні. Він не просто лихвар, але і філософ. Герой вважає, що всі люди підкоряються золота. А він – лихвар – має золото, а значить, має владу і над людьми. Такі висновки можна легко піддати сумнівам, але Гобсек наполягав на своїй точці зору. І в цьому головна помилка, яка призведе до сумного фіналу повісті.

Повість «Гобсек» входить в грандіозний цикл творів Бальзака «Людська комедія». Вона допомагає читачам зрозуміти епоху, в якій жив автор. Барвиста галерея образів вражає своєю реалістичністю. Головний герой по імені Гобсек – правдивий образ, незважаючи на елементи романтизму.

Події повісті відбуваються на тлі соціальних і політичних змін у Франції початку 19 століття. Письменник дивно точно вловлював все, що відбувалося в суспільстві, і намагався вплинути на перетворення у Франції.